Bugun...Zuckerberg ABD Temsilciler Meclisinde ifade verdi
Tarih: 11-04-2018 20:53:35 + -


Facebook kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, şirketin veri sızıntısı skandalıyla ilgili ABD Temsilciler Meclisinde ifade verdi.


Zuckerberg ABD Temsilciler Meclisinde ifade verdi

ABD Senatosu Adalet Komitesi ve Ticaret, Bilim, Ulaşım Komitesinin  ortak düzenlediği oturumda dün ifade veren Zuckerberg, bugün ise Temsilciler  Meclisi Enerji ve Ticaret Komitesi önünde milletvekillerinin sorularını  yanıtladı.

Zuckerberg, "Facebook: Tüketici Verilerinin Kullanımı ve Şeffaflığı"  adlı oturumda, merkezi Londra'da bulunan "Cambridge Analytica" adlı veri analiz  firmasının, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından izinsiz topladığı  kişisel verileri ABD ve İngiltere'de kritik siyasi seçimleri etkilemek için  usulsüz kullandığına yönelik iddialar konusunda açıklamalarda bulundu.

Açılış konuşmasında, insanların Facebook'taki bağlantıları kullanarak  diğer insanlara zarar vermesi ve sahte bilgi yaymasının engellenmesi gerektiğini  vurgulayan Zuckerberg, "İnsanların Facebook üzerinde paylaşımlarına karşı  sorumluluğumuz var." ifadesini kullandı.

Zuckerberg, Rusya'nın 2016'da ABD seçimlerine müdahale etmesi  konusunda Facebook'un ABD'li yetkililerle iş birliği halinde olduğunu belirterek,  "Hiç kimsenin uygulamalarımızı kullanarak demokrasimizin temelini sarsmasını  istemiyorum." dedi.

Facebook'un veri satmadığının altını çizen Zuckerberg, şirketin  kullandığı birçok veride kendini sınırladığını bildirirken, platform üzerindeki  reklamların nasıl çalıştığıyla ilgili firmanın daha iyi bir iş çıkarabileceğine  inandığını dile getirdi.

"BENİM DE BİLGİLERİM ÜÇÜNCÜ PARTİ GRUPLARA SATILDI"

Zuckerberg, Facebook'ta kullanıcıların kendi bilgileri üzerinde  kontrolü olduğunu aktarırken, kullanıcıların kendi bilgilerini istedikleri zaman  silebileceklerini söyledi.

Cambridge Analytica skandalı kapsamında veri sızıntısından etkilenen  Facebook kullanıcılarının pazartesi günü bilgilendirilmeye başlandığı bilgisini  paylaşan Zuckerberg, "Benim de bilgilerim üçüncü parti gruplara satıldı." dedi.

Zuckerberg, internet sektöründe düzenlemelerin kaçınılmaz olduğunu  vurgularken, öte yandan düzenlemelerin küçük start-up firmaları için zorluk  yaratabileceğine dikkati çekti.

CAMBRIDGE ANALYTICA CEO'SU HAKKINDAKİ SORULARI YANITSIZ BIRAKTI

Facebook üzerinde kullanılan bir uygulama geliştiren ve Facebook'un  kullanıcılarının verilerini şirketten izinsiz şekilde Cambridge Analytica'ya  satan Aleksandr Kogan adlı kişiye dava açabileceğini belirten Zuckerberg,  Kogan'ın hareketinin Facebook'un anlaşma koşullarını ihlal ettiğinin altını  çizdi.

Öte yandan Zuckerberg, veri sızıntısının ardından Cambridge  Analytica'nın CEO'suyla neden birebir görüşmediği hakkındaki soruları ise  yanıtsız bıraktı.

Rusya'nın Facebook üzerindeki bilgi operasyonlarını 2016'da fark  ettiklerinde bunun şirket için en önemli konu haline geldiğine işaret eden  Zuckerberg, Facebook platformu üzerinde büyük verilere erişimi olan uygulamaların  tek tek incelenmeye başlandığını vurguladı.

Zuckerberg, güvenlik ve reklam nedenleriyle Facebook kullanıcılarının  bazı bilgilerinin takip edildiği bilgisine paylaşırken, "Facebook sansür  yapmıyor. Ama terörist içerikleri kaldırıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook kullanıcılarının kendi verileri üzerinde tamamen kontrolü  olduğunun altını çizen Zuckerberg, öte yandan Facebook'taki birçok kullanıcının  gizlilik kontrollerini kullanmadığını ifade etti.

Zuckerberg, Facebook verilerinin kötüye kullanılmasını şirketin  genelde basından öğrendiği argümanına katılmadığını da sözlerine ekledi.
Bu haber 654 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI