Bugun...YÖRESEL KIYAFETLER GÖZ KAMAŞTIRDI
Tarih: 17-04-2018 11:21:58 + -


Kahramanmaraş’ta Turizm Haftası Kutlama Programı kapsamında dün Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde yapılan Maraş Yöresel Kıyafet Defilesi, izleyenlerin büyük beğenisini topladı.


YÖRESEL KIYAFETLER GÖZ KAMAŞTIRDI

Maraş işi sim sırmanın işlendiği kıyafetler, Sevim Şirikci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin üzerinde izleyicilere sunuldu. Programda konuşan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş turizminin potansiyelinin ortaya konulmasında; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okulların gösterdiği duyarlılık ve katkıdan dolayı teşekkür etti.

Vali Özkan, “Günümüzde insanlığa hizmet olarak sunumda en öncelikli alan artık kültür alanıdır, turizm alanıdır. Hem kadim medeniyetimizin en önemli coğrafya parçalarında yaşamanın mutluluğunu yaşıyoruz hem de bu nimetin kıymetini bilip aslında hep beraber var olan değerlerimizin ortaya koyulmasıyla neler yapabiliriz? Bu medeniyetimizin temel taşlarının gelecek nesillere tanıtımıyla ilgili neler yapabiliriz, bizim en öncelikli görevimiz. Hem milli görevimiz. Devletimizin görevi” dedi.

Turizm alanında hükümetin çalışmalarının olduğunu belirten Özkan, şöyle konuştu: “Aslında tek tek her birimizin her ebeveynimizin vazifesi! Çünkü bu kültürel değerlerimiz olmadıktan sonra gelecek nesillerimiz kendi medeniyetimizle buluşma noktasında ciddi bir dezavantaj ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu yönüyle ilimizdeki özellikle turizm potansiyelinin tespit edilmesi, kamu ile paylaşılması önem arz ediyor.

Bu tür haftalar buna vesile olur, diye düşünüyorum. Aslında ulusal düzeyde devletimiz, ilgili bakanlıklarımız bu konudaki ödevleri ortaya koymuş, hedefleri ortaya koymuş. Stratejik planları hazırlanmış. Bütün mesele marifet hepimize düşen görevi iyi yapabilmektir. Başta tabi kamu kurum ve kuruluşlarımız, müdürlüklerimiz, belediyelerimiz, üniversitemiz, sivil toplum kuruluşları ve meslek kuruluşlarımızın da bu olayın farkında olması önem arz ediyor.

Aslında bugün çok da sevindirici bir husus Kahramanmaraş turizminin potansiyelinin ortaya konulmasında; milli eğitimin, okullarımızın buna göstermiş olduğu duyarlılıktan dolayı kız meslek lisemize teşekkür ediyoruz.”

2018 yılı Turizm Haftası kutlama programının açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı ise şu açıklamalarda bulundu: “Turizmin amacı; ulusal ve uluslararası diyaloglarla yerel ve milli ekonomiyi kalkındırmanın yanında kültür, sanat, turizm ve tanıtım boyutuyla da dünyada sevgi ve barışın istikrarına katkı sağlamaktır.

Ülke kalkınmasının vazgeçilmez sektörlerinden biri olan turizmdeki gelişmenin boyutları ve dünya çapındaki mevcut yararları konunun rastgele gelişmeye bırakılmaksızın herkesin istifadesine uygun hale dönüştürülmesini gerektirmektedir. Bu sebeple turizmi öncelikli sektörlerden biri olarak kabul edip yatırım, istihdam, ekonomik kalkınma, kültürel ve çevresel değerlerin korunması gibi olgulardan yola çıkarak kamu, özel sektör ve sivil toplum, hep birlikte uzun vadeli ve temel projelerle bireysel ve toplumsal sorumluluk bilinci içerisinde refah seviyesini yükseltmek, ortak amaç olarak algılanmalıdır.”

Akdeniz Bölgesinin doğusunda yer alan medeniyetler kenti Kahramanmaraş’ın; tarihi dokusu, zengin kültür mirası, eşsiz tabiat varlıkları, muhteşem doğal güzellikleri, serin yaylaları, tabii termalleri, uçsuz bucaksız baraj gölleri, gelişen modern sanayi, nadide el sanatları ve yöresel damak tatları ile alternatif turizmde önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Küçükdağlı, şöyle devam etti: “Kahramanmaraş ilinin tarihi dokusunun ve kültür mirasının korunması, doğal güzellikleri ile alternatif turizm değerlerinin tanıtılması ve hak ettiği noktaya getirilmesi amacıyla pek çok çalışma gerçekleştirilmekte olup bu vesile kültür ve turizmi kentin vizyonuna dahil eden birbirinden değerli proje, çalışma ve faaliyetleri somut olarak görebilmenin onuruyla ifade etmek isterim ki; Germanicia mozaiklerinin keşfedilerek insanlığın ortak kültürel mirası olarak turizme kazandırılması, kültür ve inanç turizmi çerçevesinde tarihi eserlerin restore edilerek turizme kazandırılması ve geleceğe taşınması, farklı konseptlerde projelendirilen müzelerin hizmete sunulması, arkeolojik kazılar yapılması, sağlık ve termal turizminin geliştirilmesi amacıyla kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi kapsamında çalışmalar yapılması, eko turizm değerlerinden ilimiz mağaralarının tetkiki, kaleler ve güzergâhının tespiti, endemik özellikli yaylaların tabiat pakı ilan edilmesi, geleneksel el sanatları üzerine kurslar açılması, yöresel mutfak kültürünün yaygınlaştırılması, konaklama alt yapısının kalitesinin yükseltilmesine ve artırılmasına dair çalışmalar yapılması, turizm sektörü için eğitim programları düzenlenmesi, açılan birimler ve gerçekleştirilen etkinliklerle akademik destekler sağlanması, ilimizin kültürel değerlerinin kayıt altına alınması, akademik ve ansiklopedik kaynaklar oluşturulması ve tanıtıma yönelik görsel ve basılı materyaller bastırılması, belgeseller hazırlanması, ulusal ve Uluslararası fuarlara katılım sağlanması, tanıtım günleri gerçekleştirilmesi ve sergiler açılması gibi ilimizin kültür, sanat, turizm ve tanıtım potansiyelinin artırılmasına yönelik olarak gerçekleştirilen pek çok çalışmayla Kahramanmaraş her geçen gün kültür ve turizm alanında daha etkin bir konuma gelmektedir.” Programın sonunda 2017 yılında geceleme oranı yüksek olan otellere ve en çok bilet satışı yapan seyahat acentelerine teşekkür belgesi verildi. (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)
Bu haber 1758 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MAGAZİN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI