Bugun...


Mustafa Alyaz


Facebookta Paylaş

Turizm Kenti Olmak Mı? Güldürmeyin Kahramanmaraş’ı
Tarih: 09-06-2019 19:57:00 Güncelleme: 09-06-2019 19:57:00


Maraş’ı Kahraman yapanların bu şehre armağanı olan Kırmızı şeritli İstiklal Madalyasının hakkını vermek için ne yapılması gerekiyor ki bu istiklal ruhu yeniden kazanılsın?

Türkiye’nin saklı kenti, Akdeniz’in İncisi, Fatih Mehmet Erkoç’un deyimi Akdeniz’in arka bahçesi Kahramanmaraş ne istediği bilmeyen bir şehir olarak hala karar verme aşamasına gelmedi. Sanayisi gelişimden ve çeşitlilikten uzak, tarım deseniz araziler nadasa bırakılmış üstüne imara kurban edilmiş durumda. Turizm deseniz içler acısı haliyle dert otağı vaziyetinde.

Küçük çırpınışlar ile arpa boyu yol alınamıyor. Temelinde ise, ne istediğini bilmeyen bir şehir olması var.

Şehri yönetenler şehre bir o kadar uzak ve bir o kadar da ruhsuz halde. Dünden bu güne iş adamlarının penceresi hep aynı durumda. Çevremizdeki iller hızla büyürken ve gelişirken Kahramanmaraş kamuoyu dert yanmaya devam ediyor. Yapılan işler ya yarım ya da geçici çözümle yaptık oldu ya getiriliyor. Sonra taşlama başlıyor en doğal haliyle. Eleştirilerin ucu bucağı yok ama kulak asanda yok. Çünkü, kamuoyunun söz sahibi olanları dahi Kahramanmaraş’tan taraf değiller. Sivil toplum kuruluşlarında bahsediyorum. Kahramanmaraş’ın sesi olmayı bırakın kendilerine dahi sesleri yok. Hal böyle olunca param parça kalmaya devam ediyor şehrimiz.

Kahramanmaraş, Hanefi Öksüz’ün deyimi ile sanayi kenti ve sanayi de büyümeli; çünkü onun penceresi sanayiye açılıyor. Dışarıdan yatırımcısı olmayan sanayimiz ise olduğu yerde saymaya devam ediyor. Turizmden bihaber işadamlarımız...

Hep bir ağızdan, ‘’Kahramanmaraş turizme kazandırılmalı’’ diyoruz. Bu konuda ise atılan somut adımlar maalesef yok. Söz var icraat yok. Yedi Kuyular Kayak Merkezi bir kıpırdama yaratmış olsa da bir bütün hali ile değerlendirilememesi; ilgi çekici hale getirilememesi ile gözden düşürüyor. Sürdürülebilir yatırım olması için konaklama maalesef yok. Ve lojistik olarak hali hazırda turizmcilere cazip gelmiyor. Yedikuyular Kayak merkezi kiralandı. Turistlerin aradığı sosyal donatılardan bihaber.

Tarih ve İnanç turizmi ise yine aynı kaderi paylaşıyor. Ashab-ı Kehf, konaklar, müzeler, ören yerleri yine aynı manzarada. Ilıca kaplıcalarından bahsetmeye gerek yok, hali ortada...

Kahramanmaraş, tekstil kenti olarak bilinmekle beraber turizm potansiyeli yüksek bir kent. Turizmden pay almak adına ise yapılanlar saman alevi gibi.  Dondurma Festivali ilki ile büyük yankı uyandırmışken devamında maalesef aynı ilgiyi sürdüremedi. Eksik olanlar gözden geçirilmedi. Çünkü şehrin önderleri aynı oranda festivale sahiplenmedi. Marka festival yapılamadı.

Turizm konusunda sağlam bir adım atılmadı ya da atılamadı. Sözler havada uçuştu ama gerçeğe dönmedi. Gerçeği bırakın proje haline dahi gelmedi. Kabuğunu kırmaya çalışan turizm geliri elde edecek değerlerimiz yeşeremedi.

Havaalanı binası yapıldı ama pisti için çözüm masa da kaldı. Yıllarca üniversitemiz şehir ile barışamadı. Yeni yeni ortak işler için adımlar atıldı.

Dondurma dışında Kahramanmaraş’a Germenicia için geldim diyeni duydunuz mu? Başkonuş yaylası için geldim. Yavşan yaylası için geldim, andırın da bulunan kaleler için geldim. Türkoğlu’nda bulunan höyük çalışmalarını görmek için geldim. Kahramanmaraş’a tatil için, gezmek için geldim.

Tur otobüslerinin Kahramanmaraş’ta tam bir gün kaldığını, konaklama yaptığını duydunuz mu?

Bir futbol takımının Kahramanmaraş’ta çalışma yaptığını duydunuz mu?

Dulkadiroğlu Belediyesi’nin mutfak müzesi kadar Germenicia ismini duydunuz mu?

Hayır…

Çünkü yukarıda bazılarını saydığımız yerler dahi turisti cezbedecek durumda değil. Kahramanmaraş’ta her şey yarım. İmkan var ama imkanı pozitif yatırıma dönüştürecek yatırım yok maalesef.

Kahramanmaraş Anadolu’nun en kadim şehirlerinden bir tanesi. Dulkadiroğlu’nun anavatanı şehrimiz ne tarihi ile ne inanç turizmi ile ne de katma değeri yüksek değerleri ile tam anlamıyla vitrine çıkacak durumda değil. Avrupa şehri değil Anadolu’nun en güzel şehri Kahramanmaraş, bahtına düşen unutulan verilmiş sözlerden başka bir şehir değil.

Kahramanmaraş’a turist gelmesi için önce şehrin kendini planlaması gerekiyor. Yerli ya da yabancı turist olsun; tatil yapmak istediği bölgelerde huzurlu ve konforlu konaklama, eğlenebileceği mekan, temiz bir çevre ve farklılık ister. Restoranlar, kafeler yetersiz. Profesyonel işletmecilik yok. Düzen yok, estetik yok. Trafik deseniz berbat. En önemlisi sosyal donatı deseniz yok oğlu yok. Dört duvar arası AVM den başka bir şey yok. Ceyhan Nehri üzerinde balık tesislerimiz var ama ünü yok, duyulmuşluğu yok.

 Önce bunları konuşalım, projelendirip hayata geçirelim sonra turizm sektörünün kapıları ardına kadar kendiliğinden açılır.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin üzerine çok görev düşüyor, Başkan Hayrettin Güngör’de artık söz verdiği Kahramanmaraş Turizmi için master planına bir an önce başlasa artık. Kahramanmaraş’ı bir bütün olarak planlayacağız demişti… Yıllardır duyduğumuz şu master planı artık ortaya somut olarak çıksın.

Turizm kenti olacağız diye sözler duyuyoruz ya! Böyle mi turizm kenti olacağız!

Onikişubat Belediyesi’nin EXPO2023’ü ile birlikte bir umut yeşerdi. Başkan Hanefi Mahçiçek Bey’in yatırımları da olmasa turizmden hiç konuşamazdık.

Mutlu ve huzurlu kalın…Bu yazı 2359 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI