Bugun...


Mustafa Alyaz


Facebookta Paylaş

Rezalete Sözünüz Var mı? Can Maraş Can Çekişiyor
Tarih: 26-09-2019 22:14:00 Güncelleme: 26-09-2019 22:14:00


Kahramanmaraş’ın birçok yerine defalarca gidip gezdim, gördüm. Her ilçe de sevdiğim insanlar var. ‘’Dokunma, dokunursan bin ah işitirsin’’ diyerek devamı gelen sohbetlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı AK Parti’den ayrı tuttuklarına binlerce kez şahit oldum. Halk tarafından bilinen ama gündeme gelmeyen konularda birkaç kelam etsen karşında duran insanların içlerinde ‘Kahramanmaraş Sevdası’ olmadıklarına şahit oldum.
"Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde" Ziya Paşa
"İnsanın aynası işidir¸ lâfa bakılmaz; bir kişinin aklının seviyesi¸ yaptığı işte görünür." ve ‘’Lafla peynir gemisi yürümez’’
İşte Kahramanmaraş’ın hali; söz var icraat yok. Halk bıkmış vaziyette. Bu yüzden AK Parti kadroları bir tarafa Recep Tayyip Erdoğan bir tarafa diyorlar. Sadece şehrimizde mi? Hayır, ülkemizde de bu böyle maalesef. Cumhurbaşkanımızın BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın zerresi AK Parti kadrolarında maalesef yok. ‘’Dost acı söyler’’ derler ya hani artık doğruyu söyleyeni DOST olarak ta görmüyorlar. Reçetedeki ilaçlar belli ama tatları acı mı acı!
Atalarımız¸ “Hayvan yularından¸ insan sözünden tutulur.” demiş; verilen sözleri şöyle bir hatırlamanızı isterim. Ne kadarı hayata geçti, ne kadarı yarım yamalak bekliyor ve ne kadarı tutulmadı.
Halk sesini yükselttikçe yapımı mızmız devam işlerin bir anda nasıl çözüme kavuşturulduğuna şahit olduk. Demek ki isteyince oluyormuş. Birbirleriyle uğraşmaktan vakit bulamayanlar ancak halk sesini yükseltince yönünü Kahramanmaraş’a dönüyor; bunu da anladık.
İş olsun diye değil, sıkça herkesin söylediği, ’Kahramanmaraş sahipsiz şehir!’ sözünü alıp şehrin dörtkenarına asmak gerekiyor. İş adamlarının, siyasetçilerin, başkanların, kurum müdürlerinin gözüne batsın. Üretime katkı sunsunlar; alışılagelmiş her yıl aynı projeleri masaya koyup durmasınlar. Bu da ayrı bir garabet zaten. Her yıl aynı evraklara imza atmak için müdüre ihtiyaç var mı?
Şöyle bir şehri dolaşın, eksiklikleri, yarım kalmış yatırımları, zamanında bitirilmemiş yatırımları görünce ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız!
KSÜ de ay yıldız projeli binanın neden bitirilemediğini sorun mesela. Sosyal medyadan Müftülüğe çağrı da bulunan vatandaş ne kadar da haklı, ‘’Bir Cuma da KSÜ için para toplayın.’’
Büyükşehir Belediyesi içinde ‘’Yardım Kutusu’’ çağrısı vardı birde.
Olumsuzlukları yazınca eleştiriye dayanamayanlar kızıyor, gönül koyuyor. Umurumda değil aslında, Kahramanmaraş için yazıyorum, eh işte bir nebze de olsa mesleğimizi icra etmeğe çalışıyoruz. Eksik gördüğümüzü yazıyoruz. Eksikliklerin sahibi olanlarda işlerini yapıp tamamlasınlar.
Unutmayın! Hala Kahramanmaraş Kalesi’ne tur otobüsleri ile gelen turistler Ulu Caminin oradan bakıyor. En az iki yıldır da bu durum hiç değişmedi. Tur rehberi sesleniyor, ‘’Kahramanmaraş Kalesini görmek isteyenler, ileride ki Cami’nin oradan görebilirler. Kale tadilat nedeniyle kapalı.’’
Gelelim yolsuzluk, hırsızlık, arsızlık işlerine…
Birbirleri ile uğraşmaktan Kahramanmaraş’ı göremez hale gelmiş olanların hali içler acısı. Ve elbette ki bu içler acısı hallerinin en büyük zararını da AK Parti görüyor. İçler acısı halleri dahi umurlarında değil. Bir günah keçisi arıyorlar. Fatih Mehmet Erkoç’tan ve Celalettin Güvenç’ten birer kamuoyu açıklaması yapıldı. Dikkat çekici bu açıklamaların sebebi ise ‘Yolsuzluk Dosyası’ ve zararı gören yine AK Parti…
AK Parti İl Başkanlığı çıkıp bir açıklama yapmadı. Onikişubat Belediyesi; alakamız yok. Suçlular cezasını bulacaktır. Gece gündüze kavuşacaktır, diyerek üzerine düşen vazifeyi yaptı.
Kimse de çıkıp ben suçluyum demez, bel altı konuşmaları çıkanlarda şimdi suçsuz. Sütten çıkmış ak kaşık misali…
AK Parti kongreleri yaklaşıyor. Eh savaşlar var. Koltuk kimde kalacak. Koltukla bütün olanlar gidecek mi? Yerlerine kimler gelecek?
Ahmet Özdemir’i bir gece de görevden alanlar, bugün plan üzerine plan kurma peşindeler. Bu planların sonucunda yine zarar gören AK Parti ve Kahramanmaraş…
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekilimiz Mahir Ünal, bunları görmüyor mu? Yoksa görmezden gelip; bırakın kendilerini mi yesinler diyor?
Kim açıklama yaparsa yapsın, belgeler ile ispatlanmadıkça, elbette havada kalır. Dedi-kodu alır başını gider. Eh sosyal medya hesapları bunlar için var!
Kahramanmaraş’ın reçetesine gelince Ziya Paşa’nın da dediği gibi; Özü ve sözü bir yöneticilere ihtiyaç var. Ayak oyunlarına meraklı olanlar gitsin halay kurslarına yazılsın….
Söze itibar kalmadı, yapılan iş önemli artık. Doğruluğu¸ dürüstlüğü¸ iyiliği¸ çalışkanlığı ancak işi ile ve iş başında¸ işi yaparken ölçmek en doğrusu.  
Bir başka gündem ise OTOBÜS zamları; insan ekonomisine direkt dokunan tüm olumsuzluklara tepki verir. Asgari ücret belli, yapılan zamla bir aylık tek kişi ulaşım bedeli 180 oldu. Otobüs sahipleri haklı çünkü yüzde 8 e-kent, yüzde 3 büyükşehir belediyesi kesinti yapıyor. Paralarını 10 güne bir alıyorlar. Akaryakıt fiyatları da yerinde durmuyor. Otobüsçüsü de dertli halkta dertli…
Dondurma Festivali ve Kitap Fuarı için büyükşehir ne planlıyor bilmiyorum ama yapılmaması yapılmasından daha iyi olacak fikrindeyim. Yapılmadı diye eleştiririm ama yapılıp da şehir olarak rezil olmaktansa yapılmamasını yeğlerim. Görünen o ki büyükşehir Dondurma ve Kitap işini yapamayacak. El gördülük işler bu şehre zarar vermekten başka bir işe yaramaz. Başkan Hayrettin Güngör’de bunun farkında olmalı ki kaldıramayacağı yükün altına girmek istemiyor.
Ne demiştik, söze itibar kalmadı; orta da yapılan iş varsa ona göre değerlendirelim. Başkan Güngör, adaylığının tanıtım toplantısında, ‘’Kahramanmaraş’ın değerlerine sahip çıkacağız’’ demişti. Demek ki sözle olmuyormuş, olursa da el gördülük olmasın adam akıllı olsun. Dondurma Festivali adından söz ettirsin, ilki gibi tüm şehirlerden katılım olsun. İkincisi hüsrandı üçüncüsü berbat olmasın. Olacaksa AVRUPA STANDARTLARINDA olsun…
‘’Uzaklardan anma Kahramanmaraş’ı
Can Maraş, can çekişiyor
Uğruna can verecek Kahraman Maraş
Cumhurbaşkanından bir ışık bekliyor’’ /dizeleri ile son noktayı koymuş olalım… Neden can çekişiyor diye sorarsanız, ‘’Cumhurbaşkanı ne diyor yerelde siyasetçisi ne yapıyor. Tam zıt kutuplar haline gelmiş artık.’’
Tarihçi Yazar Mehmet Işık Bey’inde dediği gibi;‘’Maraş Milliyetçisi olmaktan korkmamak gerekir... Maraşlı olmayan bürokratlarımıza da bu hassasiyetlerimizi yeri ve zamanı geldiğinde hatırlatmalıyız. Değerleri yozlaştırılmış, kültürü bozulmuş, milli ve manevi hassasiyetleriyle oynanmış, kimliği elinden alınmış bir şehir yaşamaz!’’
Kahramanmaraş'ın gerçeklerle yüzleşmeğe ihtiyacı var.
Kalın sağlıcakla…Bu yazı 2896 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI