Bugun...


Mustafa Alyaz


Facebookta Paylaş

Kelime Oyunları İle Halkı Kandırmaya Çalışmak
Tarih: 02-07-2019 23:34:00 Güncelleme: 02-07-2019 23:34:00


LGS sonuçları Kahramanmaraş’ta bir tartışmayı yine ateşledi; ‘’Ne olacak bu gençliğin hali…’’

Ülkemiz eğitim konusunda her gelen bakanın değişim çalışmaları ile içinden çıkılmaz hale geldi. Eğitimin kalitesi, okulların sayısı ile eşit şekilde artış göstermedi. Artan okul binaları öğrencilerin 20-25 kişilik sınıflarda eğitim görmesine de yetmedi.

Şehrimizde yeni okullar yapılıyor ama yetersiz kalıyor. Suriyeli öğrencilerinde katılımı ile sınıfta öğrenci yoğunluğunun 40’lara yaklaştığı bir gerçek. Köy okullarında 20-25 öğrenci ortalamasına ulaştık ama şehir merkezi maalesef SOS verdi. Öğrencilerin LGS ve YGS/LYS sonuç ortalamaları daha vahim bir sorunu ortaya koydu. Buna birde milletvekillerimizin açıklamaları eklenince buyurun cenaze namazına diyor eğitim kalitemiz.

Madde ve teknoloji bağımlılığı, genel kültür yozlaşması, ahlak kurallarından bihaber gençlik elden kayıp gidiyor.

Ailede başlayamayan eğitim, okulda da devam etmiyor maalesef. Öğretmen dertli, aile dertli; temel sebep ise asgari geçim telaşı. Başına buyruk bir nesil büyüyor ve geleceğimiz tehlike altında. Dur demesi gereken en yetkili mecra ise, ‘’2023 Vizyonu’’ diyor.

"Milli eğitimde hem içerik hem sistem konusunda sıkıntılarımız var. İstediğimiz neticeleri elde edemedik" diyerek eğitim Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında dert yandığı konuların başında geliyor.

Peki nasıl çözülür bu eğitim sistemi sorusuna ise gerçek anlamda kimse cevap veremiyor. Hep aynı cümleler, ‘’Okumuyoruz, Eğitim ailede başlar, anne-baba-öğretmen dayanışması...’’

LGS sonuçları üzerine,’’ Kahramanmaraş 64. Sırada değil, yüzde 20’lik dilimde 15. Sırada’’ açıklaması yapanların kelime oyunu Kahramanmaraş’ta herkesi gerdi. Milletin vekili, milleti kelime oyunları ile kandırmaya çalışıyorsa eğitim konusunda aslında nerede kaybettiğimizi başka yerlerde aramanın bir anlamı olmayacağını düşünüyorum.

Gençliği okuyamayanların eğitim üzerine söz söyleme hakkı yoktur desem, sanırım LGS açıklamasına en güzel cevabı Kahramanmaraş adına cevabı vermiş olurum.

Gerçekleri görmek, duymak istemeyen; kelime oyunları ile gerçeği gizlemeye çalışanlardan Kahramanmaraş’ın hiçbir beklentisi olamaz. Kahramanmaraş’ın yıllardır değişmeyen makus talihinin temel sebebi de bu anlayıştır.

Kitap Okuyalım da; Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara öğrencinin okuması için gönderilen kitap isimlerinin arasında kendi yazarlarımızın kitaplarını da koyalım. Osmanlı döneminde evinde kütüphanesi bulunan gerçek zengin olarak görülürmüş, okuyan toplum zengin toplumdur.

Bir diğer konu ise öğretmen ve öğrenci arasına giren dijital tahtalar; Fatih Projesi ile sınıflara taktığımız dev ekranları öğretmenlerin önüne geçirmeyelim. İzleyelim ama öğretmen de anlatsın ki bilgi pekişsin. Uyumayalım, uyutmayalım…

Okumak, öğrenmek ve uygulamak, vatanını ve milletini seven vicdan sahibi ve inançlı bir nesil için önce kendimizi kandırmaktan vazgeçelim.

Ailede eğitim için önce aile bireylerinin ekonomik şartlar altında yok edilmemesi gerekiyor.  Şuurlu ve sevecen bir nesil dileğiyle; karanlık aynada kimse kendini göremez, aynalarınızı gün ışığına çıkartın. Gerçeklerden kelime oyunları ile kurtulamazsınız aksine sorunu daha da büyütürsünüz. Sınav sonuçları da bunun açık ve net gerçeğin ta kendisidir. 

Muhabbette Kalın…Bu yazı 2544 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI