Bugun...


Mustafa Alyaz


Facebookta Paylaş

Kahramanmaraş’ın Değerlerini Yok Sayamazsınız
Tarih: 10-09-2019 12:33:00 Güncelleme: 10-09-2019 12:33:00


Derdimiz Kahramanmaraş’ın gün kaybetmeden, hak ettiği ve yıllardır özlemini duyduğu hizmetlere bir an önce kavuşmasıdır. Dert yoksa aşk yoktur; aşkı Kahramanmaraş olanların derdi bu şehre hizmet etmek olmalıdır.
Kahramanmaraş farklı bir şehir… Çözülemeyen kronik sorunlar yumağı haline gelmiş bir şehirde elbette işini doğru/dürüst/samimi yapanlar var. Şehrin kullanımına sunulabilecek imkânları en iyi şekilde değerlendirenlerde var. Değerlendirilmesini başkasından bekleyenlerde var. Önüne geçemediğimiz hava kirliliği, çevre kirliliği, alt yapı çöplüğü, çarpık yapılaşma ile ne kadar insan etkileniyorsa da yapılan projelerle de güzelliğini ortaya çıkararak Kahramanmaraş, Akdeniz’in arka bahçesi olmaya devam ediyor.
‘Güzel insanların şehri’ söylemi tarihte Yedi Güzel Adam ile kalmasın. Yeni güzel insanlar da siyasetin kölesi olmadan işinin ehli olarak Kahramanmaraş aşkı ile işlerini en iyi şekilde yapmağa devam etsin. Yeni güzel insanlar için riyakâr (yalaka, şarlatan, iş bilmez, torpilli) insanlara fırsat verilmesin.
Kahramanmaraş’ta bir tarih var; Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımını yakan şehrimiz her yönü ile özel ve eşsiz bir şehir. Şehir ile çatışmazsanız, güzel dostluklar kurarsanız size bahçesinin tüm güzelliklerini sunan şehir. Bu şehirde kimse aç kalmaz, yeter ki gönülden gelsin Allah’ın selamı…
Kültürel ve Tarihi mirası ile bölgesinin en güçlüsü olması gerekirken yıllarca birbirine sırt dönen yöneticiler yüzüne hiçbir yatırımı tam anlamı ile alamamış vaziyette. Kıskançlık, şehrimizin en büyük sorunu. Ekip işi ne kadar önemli ise yöneticilikte, şehrimizdeki yöneticilerde maalesef ekipten bir mustarip durumda. Bu şehirde herkes Liderlik vasfı taşıyor. Her şeyi kendilerinin daha iyi yapabileceğini düşünüyor. Düşünün ki hiç alakası olmadığı bir müdürlüğe talip olabiliyor. Ülkemizin temel sorunu da bu, alanında uzman insanlar makama gelmiyor. Alanında uzman insan hak ettiği makamda ise de orada da ayak kaydırma işleri başlıyor. Adamcılık devreye giriyor. Ve Kahramanmaraş’ta adamcılık hat safhada. Birinin adamı olmak ile makamda iş yapmamak eşdeğer seviyede. Ona dokunmayın o bilmem şu siyasetçinin adamı, şu vakfın müridi, şu STK başkanın yeğeni, oğlu vd… Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Biz önce bundan kurtulmalıyız.
İşini yapana destek olup, işini yapmayana da Rahmetli Erbakan Hocam gibi ‘’HADİ ORADAN’’ diyebilmeliyiz.
‘HADİ ORADAN’ diyebileceğimiz müdürlerle dolu Kahramanmaraş.
Bir Tarım İl Müdürümüz vardı; İhsan Emiralioğlu… Kahramanmaraş’ta memnun olmayan kimse yoktur diye düşünüyorum. Çünkü işini yaptı ve arkasından da kimse kötü adamdı demedi. Hatta şehir üzüldü. İşini yaptı Kahramanmaraş kendi evladı gibi sevdi. Yine bir diğer müdürümüz, hala görevde olan Gençlik Ve Spor İl Müdürü Ali Ihsan Kabakcı… Çalışkanlığı ile yıllardır Kahramanmaraş’a hizmet ediyor. Binlerce sporcu, yüzlerce yatırım ile Kahramanmaraş’a kendi alanında değer kattı.
Yıllar önce yine bir köşe yazımda da bu iki isimden övgü ile bahsetmiştim. Şimdi de yine aynı duygular içerisindeyim. Birini şehir olarak kaybettik, diğeri ise hala bizim müdürümüz ve Kahramanmaraş’a daha çok hizmet edecek yüreği var. Çünkü alanında uzman insanlar asla eskimez. Kendini günün şartlarına göre yeniler ve bulunduğu makama ve yaşadığı şehre değer katmağa devam eder. Kılavuzlu’da bulunan su sporları tesisleri Kahramanmaraş’a değer katan projelerden bir tanesi. Ve Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı sporcular şampiyonluktan şampiyonluğa koşuyor. Güreşte dünya şampiyonu oluyor. Kahramanmaraş’ta güreş bitme noktasına gelmişken Ali İhsan Kabakcı bu şehirden Dünya Şampiyonu yetiştirdi.
Velhasıl kelam, herkes gözünü bir yere diker ama işinin ehli olan çıkarların kurbanı olmamalı. Kahramanmaraş’ın değerlerini yok saymak Kahramanmaraş’ın geleceğine köstek olmaktan başka bir şey değildir.
Bu şehirde siyasetçilerin gücünü biliyorum, iş adamlarının gücünü biliyorum… Kentin menfaatleri doğrultusunda neden bir araya gelmediklerini de biliyorum.
Çünkü; Çekiştiriyoruz, çekemiyoruz, kıskanıyoruz, kınıyoruz, karalıyoruz, nefret ediyoruz… Hiç kimse bir başkasının iyi olmasını istemiyor. Paylaşmayı değil, mahcup etmeyi seviyoruz.
Kahramanmaraş'ın kültürel mirasını, tarihini ve değerlerini hiçe sayarak, yok ederek hiç bir şey elde edemeyiz. 
Kendisi ile kavgalı olan tek şehir Kahramanmaraş’ın yarınları için önce doğrulara, samimiyete ve sadakate ihtiyacımız var.
Kahramanmaraş’ta nasıl anılmak istiyorsanız ona göre işinizi yapın. İyi ya da kötü nasıl yâd edilmek istiyorsunuz?
Kahramanmaraş’ın yeni güzel insanlara ihtiyacı var…
Muhabbette Kalın…Bu yazı 3458 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI