Bugun...


Mustafa Alyaz


Facebookta Paylaş

Kahramanmaraş Değerleri İle Savaşmak Yerine Barışsın
Tarih: 27-01-2019 19:42:00 Güncelleme: 27-01-2019 19:42:00


Kim çaldı, kim sattı, kim takla attırdı, kim kara para akladı, kim zengin oldu, kim toprak ağası oldu, kim yattı, kim gol attı, kim soydu…

Kahramanmaraş’ın kaderi öncelik olarak belediyelerin elinde. Bu zamana kadar maalesef milletvekilleri bireysel işlerine gayret gösterdi ve göstermeye de devam ediyor.

Kahramanmaraş sevdalısı insanlar anıları bir kontrol ederse, milletvekillerinden ne kadar dert yandıklarını hatırlayacaklardır, sonuçta çok çabuk unutan insanlarız.

Belediyelerin elini kolunu bağlayan, yine bireysel işlerin çözümü odaklı çalışmasıydı. Bir kentin öz değerlerini yaşatmak, geleneksel dokusunu korumak, kentsel bilincini geliştirilmek, tarih hafızasını oluşturmak ve zenginleştirilmek belediyeciliğin en temel çalışma alanı iken şehirde imar, imar denince akla gelen rant kavgası tüm saydıklarımızın önüne geçti yıllarca.

Sosyal/kültürel dengeleri korumayı ve geliştirmeyi hiç hesaba katmadık. Kısaca ‘’belediyecilik nedir?’’ sorusuna asla cevap alamadık.

Atanan bir bürokratımız var. Hayrettin Güngör ismini açıklarken, ‘’Belediyeciliğin Kitabını Yazan Adam’’ olarak tanıtmıştık. Gururlandık üstüne. Bu kadar dolu bir adama ‘’Belediyeciliği Öğret’’ şehre demek istiyorum…

Kahramanmaraş’ta yaşayanların öncelikli beklentileri var. Bu beklentilerin başında da ‘’Siyasilerin Verdiği Ama Gerçekleşmeyen Vaatler’’ geliyor. Yeteri kadar yatırım alamayan şehir giderek daha çok içine kapanmaya devam ediyor.

‘’Bu şehre neden yabancı yatırımcı gelmiyor?’’ diye Hanefi Öksüz’e sorulduğunda Süleyman Demirel usulü, ‘’ Geldi de biz mi karşıyız dedik.’’ cinsinden bir açıklama gelmişti. Ve Öksüz eklemişti, ‘gelirse her türlü yardıma hazırız’ diyerek…

Aslan’a diyorsun ki bir başka Aslan neden gelmiyor Kahramanmaraş’a?

Dönelim belediyeciliğe!

Bu zamana kadar kopyala yapıştır projelerle eklenti yapıldı şehre. Ve birçoğu da yama gibi kaldı ortalıkta. Halk bu olmadı dese de dinleyen olmadı. ‘’Ben yaptım olacak.’’ egosundan bu şehir hiç kurtulamadı. Ve zararını hep yaşadı...

Belediyeciliğin çağdaş uygulamalarını Kahramanmaraş ile buluşturamadı başkanlar. Kalıcı çözümler yerine yama yaparak yollarına devam ettiler her zaman. Bu yüzden sorunlar süründü ve büyüdü. Hala asbestli borulardan su içiyor Kahramanmaraş… Ve hala şehrin kanalizasyon alt yapısı gerçek çözüme kavuşturulamadı.

Bir belediye başkanı elbette bunları çözmek ister ama sadece başkanın istekli olması çözümü getirmiyor. Ekip ve kadro anlayışı yerleşmiyor bir türlü belediyelerimize. Kurumsallık demek profesyonellik demektir. Şehir olarak hiçbir kurumda bunu başaramadık. Koltuğa gelen koltukla bütünleşti. Deyim yerindeyse makam koltuğunu akşam eve sabah işe taşıdılar.

İşte Kahramanmaraş bu anlayış yüzünden Gaziantep’i konuştu hep. Komşu da pişti ama Kahramanmaraş’a hiç düşmedi. Onlar erdi muradına biz baka kaldık hızlı tren yollarına…

Deneyimli ve tecrübelini Kahramanmaraş’a aktaracak bir aday var. Beklentimiz o dur ki artık Kahramanmaraş değerleri ile savaşmak yerine barışsın.

Kim çaldı, kim sattı, kim takla attırdı, kim kara para akladı, kim zengin oldu, kim toprak ağası oldu, kim yattı, kim gol attı, kim soydu…

Bu kimlerin yanına kâr kalmaz yaptıkları. Acısı çıkar, çıbanı çıkar, kokusu çıkar… Ne diyelim ‘’Gözünü Toprak Doyursun’’ son söz kalır vesselam…Bu yazı 3368 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI