Bugun...


Mustafa Alyaz


Facebookta Paylaş

Eleştiri ve İstişare Kültürsüzlüğü
Tarih: 30-04-2019 00:30:00 Güncelleme: 30-04-2019 00:30:00


Eleştiri kültürü üzerine daha önce de yazılar kaleme almış olsam da eleştiriyi ‘’Yermek, Vurmak, Kötülemek’’ olarak algılayanların eleştirel bakış hakkında hiçbir fikriyata sahi olmadığını düşünüyorum.

Yol gösterici eleştiri bize göremediklerimizi gösterdiği gibi birlik ve beraberliğinde sadakat düzeyinde devam etmesini sağlar. İyi işlere destek olmak, yanlış olanları eleştirmek ve ortak paydada şehrimizden başlayarak ülkemizde milletin refahı ve mutluluğunu sağlamak önceliğimizdir. Elbette bunun kaynağı da hak ve adaletten geçer ki terazisi bozuk olanlar eleştiriye ‘kötülemek’ gözüyle bakar. Yanlışını kabul edenler doğrularda buluşmak için daima öndedir ve daima kazanır. Lakin kibre kapılıp dediğim dedik diyenlerin düştüğü hata huzursuzluğu arttırmaktan başka bir işe yaramaz.

Kahramanmaraş’ta işlerin iyi gitmediği ve işleri düzeltmek için hamlelerin yapılmadığı ortada. Menfaatleri doğrultusunda halkın sesini duymazlıktan gelmek şuanda şehrimizin yaşadığı en büyük sorun. İlk önce Kahramanmaraş olarak buna bir çözüm bulmamız gerekiyor.  

Siyaset her şey olunca onun dışında kalan ne varsa hiçbir şey oluyor. Bir söz vardır, ‘’Düşüncelerime asla gem vuramazsınız.’’ üzerinden sosyal medyada halk sesini duyurmaya çalışıyor.

Eleştirilere kızmak yerine bu eleştirilerin doğruluğuna bakmak ve buna göre çözüm üretmek, yanlışı düzeltmek( iki taraflıda) hem şehrimize hem de şehrimizin refahına daha büyük katkı sağlayacaktır. Gel görelim ki açıklama yapması gerekenler sustuğu için eleştirilerin ardı arkası kesilmez oluyor. Haklı haksız, doğru yanlış eleştiriler yapılmaya devam ediyor.

İstişare kültüründen herkes bahseder ama ortak payda da kimse oralı olmaz, oysa birinin göremediğini mutlaka bir başkası göreceğini unutmamak gerekir. Ki burada da eleştiri kültürü devreye girer. Eleştirilere kulak tıkamayın, tıkamayın ki doğrulara daha çabuk ulaşalım.

Ben biliyorum demek; konuşmayın, eleştirmeyin, yol göstermeyin ya da bırakın bu işleri gibi kibirli yaklaşım bunca zaman bu şehre hep zarar vermiştir. Hakikati söyleyenlere ötekileştiren üslup içerisinde olmanın fayda sağlamayacağı gibi kabul edilemeyeceğini belirtmek gerekir. Milletin menfaati her şeyden önce gelir ki buna da kimse karşı koyamaz.

Kahramanmaraş’ta her şey iyi ve güzelse neden vatandaş huzursuz? Neden hallerinden şikayet ediyorlar, neden yollardan, havalimanından, trafikten dert yanıyorlar? Bu hali bu gün görmeyenler yarın olur ki görünmezden gelinen insanlar olurlar. Bu şehir hiç duymadığı kadar söz ve vaatler duydu, hayali yollar yapıldı, projeler açıklandı… Sonucunda hayali açıklamalar yapanlar halkın nezdinde kayboldu gitti.

Tarafımız milletten yana, onların sesi ne diyorsa bu minvalde yazmaya devam edeceğim. Bir kişiyi parlatmak için methiyeler düzmek yerine bir kişiyi halkın gözünden görmek Kahramanmaraş’a daha çok şey katacaktır. Başkalarının pohpohlamalarına ihtiyaç duyanlar, kendi meziyetlerinin farkında olmayan insanlardır. Liyakatten bahsediyoruz ya, işte liyakat kendi meziyetlerinin ve yeteneklerinin farkında olmaktır. Yapabileceği işi bilmektir.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’ın, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e hayırlı olsun ziyaretinde kullandığı sözü unutmayın.

Mahir Ünal Bey, ziyaretinde istişare etmeyen bizden değil demiş, üzerine ‘’Kim istişareden uzaklaşırsa, kim ki bu birlik ve beraberliğin gidişatını bozar, kendi hevesi, kendi kişisel ilişkileri çerçevesinde hareket ederse, Cumhurbaşkanımızın söylediğini söylüyorum. O kişi bizden değildir" açıklamasında bulunmuştu.

Mahir Bey’in sözünün üzerine söz söyleyecek olan varsa o da kibrinin kurbanı olur. İsteğimiz tamda bu doğrultuda, şehrimizin iyi yönetilmesi, hata yapanların hatasını görmesi, şehrimizin mutlu ve huzurlu olması için sorunlarının el birliği ile çözülmesidir.

Şehir olarak varsa yanlışımız istişareye varız. Varsa yanlışınız bunu da yazmaktan öte durmayız. Derdimiz ortak paydada Kahramanmaraş kazansın, yolu yapılsın, uçağı insin, suyu içilsin, doğası Dünya’yı büyülesin. Kısaca herkes kendi bildiğini okuduğu sürece Kahramanmaraş daima zarar görecektir. Bunun önüne geçmek ise birlik ve beraberlik içinde olmaktır. Bu yazı 2226 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI