Bugun...


METEHAN NAZLI


Facebookta Paylaş

Korkun! Gelecek Nesil Ecdadın Kıymetini Bilmiyor
Tarih: 08-01-2018 10:06:00 Güncelleme: 08-01-2018 10:06:00


Geçmişten beridir Türk milleti tarih yazmıştır. Gerek Orta Asya’da, gerekse 1071’de kapısı Türklere açılan Anadolu’da sayısız başarılar elde ettik. Malazgirt, İstanbul’un fethi, Çanakkale Savaşı, Kurtuluş Savaşı, Talas zaferi, Sakarya meydan muharebesi ve daha niceleri...

 

Hepsi birbirinden önemli, hepsi de birbirinden çetin ve hiçbir milletin sayfalarında yer alamayacak ve kıskanılacak zaferlerdir bunlar. Ancak kazandığımız zaferlerin yanında kaybettiğimiz taarruzlar da var. Bunların en büyük örneği ise 1. Dünya Savaşı’nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı’dır. Üstünden 103 yıl geçti ve ben de bu yıl oradaydım. Yaklaşık 60 bin kişi oradaydı. Genci, yaşlısı herkes...

 

Hava sıcaklığının eksi 8 derece olduğu bölgede yapılan yürüyüş, Kızılçubuk Köyü’nden başladı. “Gençlik Şühedanın İzinde” temasıyla düzenlenen, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katıldığı 6,5 kilometrelik yürüyüş, Yukarı Sarıkamış Mahallesi’ndeki tören alanında son buldu.

 

Türkiye’nin taşı toprağı tarih, miras ve alın teri desek yanlış olmaz. Ancak bu değerler giderek sönmeye başladı bile.

 

“Gençlik Şühedanın İzinde” temalı yürüyüş bende büyük bir hayal kırıklığı ile son buldu. Sarıkamış’ta yürüyüş esnasında birçok gençten oraların ne kadar sıkıcı olduğu, o yollarda ne işi olduklarını ve o tarih kokan toprakları hiç beğenmedikleri laflarını sıkça duydum. Tabi ki tüm gençliği bunların içerisine koymak büyük bir yanlış ancak bu lafları duymak 90 bin aziz şehidimizin kemiklerinin sızlamasına yeter de artar.

 

Bir milletin tarihi, o milletin birikiminin, gücünün, potansiyelinin aynasıdır. Onun içindir ki bir Avrupalı şöyle diyor :Türkleri yenmek yetmez; onların tarihini de yenmek gerekir. "Tarihi yenmek" nasıl olur? O tarihi, kendi milletinin gördüğü gibi değil de, "başkalarının, yabancıların, düşmanlarını gördüğü gibi" yazarak, işleyerek, yerleştirerek olur.

 

Gençler olarak tarihin, bizim için ne ifade ettiğine bile karar verebilmiş değiliz maalesef. Her milletin ihyası, ancak sahip olduğu gençlik potansiyeliyle mümkündür. Ancak Sarıkamış Harekâtı’nın 103. yılında yaşadığım bu durum korkulması ve sorgulanması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum.

 

Ezcümle: Gençlik, her bir fert olarak dimağının gücünü keşfetmeli, kabiliyetlerini, seleflerinin başarılarını inceleyerek geliştirmeli ve kadim medeniyetimizin dünyaya her bir alanda ayrı ayrı önderlik etmesi için çalışmalı ve bununla mükellef olduğunu bilmelidir. Bunun farkındalığının oluşturulması hem dini, hem sosyal ve kültürel bir vecibedir.Bu yazı 3378 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI