Bugun...


Mehmet Yüzbaşıoğlu


Facebookta Paylaş

KARİZMATİK SİYASETÇİ: MAHİR ÜNAL
Tarih: 26-11-2018 12:27:00 Güncelleme: 26-11-2018 12:27:00


Mahir Ünal’a karizmatik siyasetçi demek daha doğru olur. İlimize geldiği zaman yaptığı toplantılarda, yaptığı konuşmalarda hep bulundum. Birçok kez de TV söyleyişini de dinledim. Bana göre Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra ikinci bir hatip desek daha doğru olur.

Toplumlar zaman zaman ekonomik, siyasal, sosyal nedenlerin yol açtığı zor ve mutsuz dönemlerle karşılaşır. Yıkım sürecine varan zaman diliminden geçerler. Bu süreçlerden başarıyla çıkmak her zaman mümkün olmamaktadır. Başarıyla çıkıp çıkmamakta da liderler etkin rol oynarlar. Toplumdan aldığı görev ve güçle yeteneklerini birleştiren lider toplumu zafere ulaştırır. Tabi ki bunları tek başına lider yapamaz onun yanında bu kez karizmatik siyasetçiye ihtiyaç duyarlar. Toplumun içinde bulunduğu koşullar, koşulları değiştirmede oynadığı rol ve değerlendirdiği fırsatlar açısından karizmatik lider büyük halk kitlelerinin toplumsal bütünleşme ve birliktelik düşüncesinin gerekesinim duyulmalarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Onların gücü sarsılmaz. Nitelik, kabul edilen inançtan gelmektedir. Bu inanç, lider ve halk arasında karşılıklı geliştirilen bir olgudur. Tabi ki bunu geliştirirken yanı başında bulunan karizmatik siyasetçiye ihtiyaç duymaktadır. Güçlü kadro olmadan Karizmatik lider de olsanız yanınızda karizmatik siyasetçi de yoksa başarılı olmak oldukça zordur.

Onun için Mahir Ünal’ı geçmişle bugünü, bugünle geleceği buluşturan ve insanlara geniş bir ufuk kazandıran bu karizmatik lider ve onun ana kadrosunda bulunan yetişerek gelen karizmatik siyasetçide Ünal’dır.

Kahramanmaraş’a ufuk kazandıran, kendi döneminde gelen yatırımları ikiye hatta üçe çıkartan kentin değeri haline gelen Mahir Ünal’a toplum olarak sahip çıkmak zorundayız.

Geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi ertesi gün ise KMBGC olarak iki günlük Ankara ziyaretimiz oldu. Bu ziyaretlerin ilk durağı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekilimiz Mahir Ünal’ın makamıydı. Ünal’la yaklaşık 1,5 saat süren karşılıklı söyleşide birçok konu gündeme damgasını vurdu. Konulardan en başta geleni yeni İstiklal Üniversitesi Karacasu’da olacak ve Rektörü önümüzdeki günlerde açıklanacak konusuydu. İlimizin ne kadar sorunu varsa bunun hepsini biliyor ve ona göre hareket ediyor. EXPO 2023 projesinin ne kadar önemli olduğunu anlattı ve tamamlandığında Kahramanmaraş’a iki milyona yakın yerli ve yabancı turistin akın edeceğini söyledi.  Kahramanmaraş hiç olmadığı kadar kendini bu sayede tanıtmış olacaktır.   Kahramanmaraş diğer iller gibi her dönem bakan çıkartan bir ilmimiz değil. Yıllar sonra Kültür ve Turizm Bakanı olarak Mahir Ünal’la yıllar sonra bakanlık elde ettik. Bu kısa süren bakanlıkta kültür ve turizme büyük önem verdi. Germenicia Antik Kente yüklü miktarda kaynak aktardı, ancak bu gönderilen kaynak gerekli zamanda ve yerinde kullanılmadı.

 Kahramanmaraş’ın büyükşehir olmasıyla birlikte büyük yatırımlara imza atıldı. İl, ilçeleri ve mahalleleriyle yeniden inşa edildi, edilmeye de devam ediliyor. Kahramanmaraş’ın yaşanabilir bir kent olmasında Ünal’ın büyük gayretleri var, bunu da kimse inkâr edemez.

12 Şubat Belediyesinin gerçekleştirmekte olduğu EXPO 2023 projesine en büyük desteği verenin de yine Mahir Ünal’ın olduğunu belirtmek isterim.

Mahir Ünal’ın üzerine basa basa seslendirdiği en büyük iddialı sözlerden birisi de “Beni yeteri kadar değerlendirmiyorsunuz. “demesi gerçekten kayda değer bir sözdü… Yapılan yatırmaların ve İstiklal Üniversitesinin kurulmasında da büyük çaba sarf ettiğinin bilincinde olmamız lazım.

Bizim için Mahir Ünal bir değerdir. Sivil toplum kuruluşu olarak, basın ve medya olarak tüm halkımızın her zaman desteğini arkasında gördüğünde; daha fazla değer bulacak ve daha çok ilimize yatırım gelecektir. Eğer şikâyet etme alışkanlığını ve dedikoduyu bırakırsak eğer… Birçok konunun üstesinden gelmiş oluruz.  Bunu komşu illerimiz yapıyor, bizimde bu eski alışkanlığımızı er ya da geç bırakmamız lazım, yoksa havanda su döveriz. Ve bizi Ankara’da temsil eden milletvekillerimizin ellerini güçlendiremeyiz.

Kahramanmaraş olarak her konuda gerek ticari olsun gerek siyasi olsun önce onu kalkındırmak için tüm çabalarımızı sarf ederiz. Daha sonra arkasından batırmak için çaba sarf ederiz. Bu halen davam ediyor. Hangi partiden olursa olsun hangi görüşte olursa olsun önce ilimizin gelişmesinin ön planda tuttuğumuzda işte o zaman ilimizin dünya standartlarına ulaşacağına inanmamız lazım.

Daha önceki dönemlerde aynı partinin milletvekilleri dahi birbiriyle konuşmuyor, iki üç parçaya ayrılıyorlardı. Mevcut belediye başkanlarında da bunu hep görüyoruz. Sevindirici bir diğer gördüğümüz milletvekilleri hep birbirleriyle diyalog ve dayanışma içerisinde olması hepimizi sevindirmesi gereken, önemli bir gelişme olarak buraya not etmeliyiz.Bu yazı 2746 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI