Bugun...


Ela Yemşen


Facebookta Paylaş

Performans= Potansiyel- Engeller
Tarih: 25-09-2017 09:34:00 Güncelleme: 25-09-2017 09:34:00


         İş ve kariyer hayatında kullanılan, benim çok hoşuma giden bir formül var. 

                                                  

                                                                                 P=p-e

P: Bireyin aktivitelerdeki performansı

p: Bireyin gerçek potansiyeli

e: Engeller

Potansiyelimiz ne kadar yüksek olursa olsun, karşılaştığımız engellerle baş etme gücümüz performansımızı belirliyor.  Kendi elimizle işlerimizi, geleceğimizi hatta belki de sağlığımızı sabote ediyoruz.                     

                  Yaptığımız her şeyde, başladığımız işlerde, kurduğumuz hayallerde, yeni bir şeyler öğrenirken, kitap okurken bile birçok engelin etkisi ve baskısı altında kalıyoruz. Baş etmekte en çok zorlandığımız engeller ise kendi içimizden gelenler. Ara sıra ortaya çıkıp bizim ne kadar değersiz, güçsüz, yeteneksiz, başarısız olduğumuzu söyleyen, her şeye geç kaldığımızı fısıldayan, değişmemizi istemeyen, hayal kurmamızı dahi engelleyen iç sesimiz. Hepimiz o sesi mutlaka duymuşuzdur.                     

                 Yapamam, olmaz, ben buyum işte, hayal kurmak benim neyime, zaten bende şans mı var ki, ne zaman işler yolunda gitti ki, kaderimmiş çekeceğim, hayat çok acımasız, insanlar çok zalim gibi iç sesin olumsuz kabullendirmeleriyle kendini değersizleştirmekten vazgeç artık. Başarısızlığı, yenilgiyi kabul edip vazgeçmeden önce durup bir düşün, neler oluyor? Görevi tüm insanlara vesvese vererek geri kalmalarını sağlamak, kendilerini kötü hissettirmek olan ve işinde çok profesyonel o ses gerçekten sana mı ait?

                

                 Önce kendini tanı, bil!  Diyor ya; birçok din, felsefe ve kişisel gelişim öğretisi.

 

                 Hep başkalarından bekleyen,  hazıra alışan, başkalarının emeği ile beslenen, hiçbir şeyden memnun olmayan, sürekli şikâyet eden, eleştiren, yargılayan ve bütün bunlara rağmen hiçbir şey yapmayan, üretmektense yatmayı tercih eden, o iç sesi içten içe onaylayan, kurbanı ve mağduru oynayan insanlardan mısın? Yoksa gerçekten başarmak isteyen mi? Biliyoruz ki başarmak bilgi ister, sevgi ister, heyecan ister, tutku ister, cesaret ister,  disiplin ister, emek ister. Sen hangi taraftasın? Yeteri kadar cesursan sorular sormaya başla kendine.

 

                 Karşılaştığımız insanlar, okuduğumuz bir yazı, izlediğimiz bir film, çıktığımız bir yolculuk, gördüğümüz rüyalar, bazen de kendi iç sesimiz veriyor cevapları.

                  Neden başlayamıyorum? Başladığım işler neden hep yarım kalıyor? Nerede hata yapıyorum? Beni durduran engeller mi var? Bu engeller neler?  Bu engellerin ne kadar etkisinde kalıyorum?  Bunları değiştirip dönüştürmek mümkün mü? Bu engellerle nasıl baş edebilirim? Tüm engellemelere rağmen istediğim sonuca ulaşabilir miyim? Seçimlerim mi yanlış? Kendimi ne kadar tanıyorum? Benim yeteneklerim ne? Gerçekten istediğim bu mu?             

                Bunlar benim aklıma gelen bazı sorular. Kendine sorabildiğin kadar çok soru sor ve cevapların sana gelmesini bekle.

                Potansiyelimi nasıl ortaya çıkarabilirim? Performansımı artırabilmek için neler yapmalıyım? Eksiklerim neler? Kendimi nasıl tanıyabilirim? Nasıl daha iyi olabilirim? Daha iyisini nasıl yaparım? Daha iyisini yapanlar neyi farklı yaptılar? Neleri gözümden kaçırdım? Farkında olamadığım şeyler neler? Başarılı olmak nasıl bir şey? Bu işi bitirdiğimde neler yaşayacağım? Merak ediyorum. Hayallerimi gerçekleştirdiğimi deneyimlemek nasıl olurdu?  Şeklinde soruları genişletip, açık uçlu hale getirmek daha çok işe yarayacaktır.       

               Bir taraftan sorular sorarken diğer taraftan da kendini duyabilmeli insan. İsteklerinle ilgili düşünürken, konuşurken dinle kendini, kullandığın kelimeleri duy. Kelimelerin gücünü hisset. Bu gücü kullanıp kullanmadığını fark et. Sana hissettirdiği duyguları izle. Kendine olan güvenini gör.  Cesur ol, canı gönülden istemekten çekinme. Başarabileceğine inan. Sen net olduğunda her şey yolunda gidecek ve sen istediklerini deneyimlerken, yaşarken bulacaksın kendini. Yeter ki samimi ol.Bu yazı 1752 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 • kötü kedi şerafettine büyük ilgi
  kötü kedi şerafettine büyük ilgi
 1. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 2. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 3. futbolun hokkabazları sokakta
 4. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 5. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 6. kötü kedi şerafettine büyük ilgi
VİDEO GALERİ
YUKARI