Bugun...VALİ ÖZKAN'DAN TATBİKAT TEFTİŞİ
Tarih: 09-10-2019 11:25:46 + -


Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, 9-10-11 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Ulusal Deprem Tatbikatı öncesi tatbikat sahalarında incelemelerde bulundu.


VALİ ÖZKAN'DAN TATBİKAT TEFTİŞİ

Alanda incelemelerine devam eden Vali Özkan, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci ve İl Acil ve Afet Durum Müdürü Aysun Eskalen’den, tatbikat öncesi, günü ve sonrasındaki yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
Ulusal Deprem Tatbikatı’nın reflekslerimizi ölçme açısından önemli olduğunu söyleyen Vali Özkan, hiçbir aksaklığa mahal verilmemesi için yetkililere talimatlar verdi.

“Kahramanmaraş 2019 Ulusal TAMP Tatbikatı Hakkında”
İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları doğrultusunda Kahramanmaraş-2019 Ulusal TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) tatbikatı, Ulusal Düzey Hizmet Grupları, İlimiz Yerel Düzey Hizmet Grupları ve Destek İllerin katılımıyla 9-10-11 Ekim 2019 tarihlerinde, masa başı ve saha tatbikatı olarak gerçekleştirilecektir.
Tatbikat ile afet zararlarının azaltılması, afetlere karşı hazırlıklı olunması, afet anında hızlı ve etkili bir kurtarma, ilk yardım, geçici barınma ve yeniden inşa faaliyetlerinin yürütülmesi için tüm güç ve kaynaklarının birleştirilerek tek elden yönetilmesi amaçlanmıştır.
Bu kapsamda;
• Kahramanmaraş-2019 Ulusal TAMP tatbikatı; İl Afet ve Acil Durumu Müdürlüğü koordinesinde, Kahramanmaraş Afet Müdahale Planı (TAMP- Kahramanmaraş) ve 26 Yerel Düzey Hizmet planları kapsamında icra edilecektir.
• Tatbikatın Masabaşı İcrası; Kahramanmaraş İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi (İl AADYM) toplantı salonunda ve destek il kapsamındaki illerin kendi İl AADYM’lerinde masabaşında Afet Yönetim ve Karar Destek Sistemi (AYDES) üzerinden icra edilecektir. AYDES kullanılamadığı durumlarda ise Afet Bilgi Formları (ABİF) kullanılacak ve haberleşmeler e-posta, telefon, faks, kurye gibi sistemler üzerinden yürütülecektir.
• Tatbikatın Saha Uygulaması; Atatürk Parkı yerleşkesinde bulunan Sabancı Kültür Merkezi, Devlet Su İşleri 20. Bölge Müdürlüğü, İtfaiye Dairesi Başkanlığına ait Karacasu Eğitim Merkezi, Türkoğlu İlçesinde BOTAŞ’a ait PİG İstasyonu ve Kahramanmaraş-Göksun Karayolu Tüneller Mevkii, Narlı ÇİMKO Çimento Fabrikası ve İtfaiye Kuzey İlçeleri Şube Müdürlüğü’nün Elbistan İlçesi’nde oluşturulacağı tatbikat sahalarında gerçekleşecektir. Saha tatbikatı için Şehirlerarası Otobüs Terminali bitişiğinde bulunan Büyükşehir Belediyesine ait (yaklaşık 35.000 M2’) alan tatbikat süresince konuşlanma alanı olarak kullanılacaktır.
• Tatbikatın icrasında ilimiz yerel düzey hizmet grupları ile birlikte;
- Ulusal destek kapsamında; Ankara, Adana, Erzurum, Samsun ve Aksaray (Lojistik),
- Birinci derece destek; Sivas, Mersin,
- İkinci derece destek; Niğde
İlleri görev alacak olup tatbikatın 1. gün (ilk 24 saati) gerçek zamanlı, 2. gününde ise ilk 72 saat sonrası oynanacak olup 3. günde ise tatbikat değerlendirme toplantısı yapılacaktır.
• Tatbikat çalışma grubu tarafından gerçek zamanlı ve zaman atlatmalı olarak; birinci gün 97, ikinci gün 63 olmak üzere toplam 160 olay sürümü senaryosu oluşturulmuş olup, olay sürümlerinde verilen görevler doğrultusunda hizmet guruplarının görevlendireceği personel ve görevlerinin belirlenmesi sağlanmıştır.
• Tatbikatın masabaşı icrasında 103, saha icrasında 1093, diğer katılımcılar ile birlikte toplamda 1629 personel görev alacaktır.
• İlimizde bulunan tüm okul ve öğrenci yurtlarında deprem tahliye tatbikatı yapılacaktır.
• AFAD Başkanlığı tarafından görevlendirilen değerlendiriciler; tatbikatın amaç ve hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını, tatbikat süresince yapmış oldukları gözlem sonucunda tatbikat değerlendirme raporu oluşturacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Bu haber 292 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI