Bugun...Ünal: "Toplatılma veya yasaklanma söz konusu değil!"
Tarih: 02-01-2019 12:17:25 + -


Özellikle Sosyal medyada dolaşan, edebiyatımızın değerli ismi merhum şair ve yazar Cahit Zarifoğlu’nun “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitabıyla ilgili haberlere ilişkin bir açıklamada Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal yaptı.Ünal: "Toplatılma veya yasaklanma söz konusu değil!"dedi.


Ünal:

Özellikle Sosyal medyada dolaşan, edebiyatımızın değerli ismi merhum şair ve yazar Cahit Zarifoğlu’nun “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitabıyla ilgili haberlere ilişkin bir açıklamada Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal yaptı.

Twitter hesabından konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Mahir Ünal şu ifadeleri kullandı: “Edebiyatımızın zarif adamı, Kahramanmaraşımızın önemli değerlerinden, Yedi Güzel Adamımızdan Cahit Zarifoğlu’nun kitaplarının MEB tarafından toplatılması veya yasaklanması söz konusu değildir.”

BAKAN SELÇUK’TAN AÇIKLAMA

Birgün gazetesinde yer alan haberde; Cahit Zarifoğlu’nun “Bir Değirmendir Bu Dünya” isimli kitabı, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan tarafından Meclis gündemine taşınmış Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verilmişti.CHP’li Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, kitabı seçen komisyonun yerine yeni bir komisyon oluşturulduğunu ve yeni komisyonun Kemal Tahir’in “Esir Şehrin İnsanları” adlı kitabını tavsiye listesine aldığını duyurmuştu. Ceylan, Bakan Selçuk’un bahse konu kitabın tavsiye listesine alınmasıyla ilgili olarak, inceleme ve soruşturma başlatıldığını bildirdiğini söyleyerek, “Bu kitabın seçilmiş olması bile trajik bir durumdur ve Milli Eğitim’in getirilmek istendiği noktayı göstermektedir. Takibimiz olmasa bu kitap öğrencilere dağıtılacaktı” diye konuşmuştu.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gelen tepkiler üzerinden sosyal medya hesabından “Edebiyatımızın zarif ustası Cahit Zarifoğlu’nun kitabının bakanlıkça toplatılması ve yasaklanması söz konusu dahi olamaz. Medyadaki haberler Çanakkale M.E. Müdürlüğü’nün yereldeki bir kararı olup konu soruşturulmaktadır. Ayrıca şahsıma atfedilen yorumlar bütünüyle gerçek dışıdır.” açıklamasını yaptı.Ziya Selçuk’un bu açıklamasına rağmen ortada bazı soru işaretleri duruyor, CHP’li Özgür Ceylan bu kitap üzerine bir soru önergesi verdi mi? Bakan buna bir yazılı cevap verdi mi? Ayrıca Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü kendi inisiyatifiyle kitap listesi yayınlayabiliyor mu?Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın da sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.
Bu haber 503 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI