Bugun...ULUSAL PAMUK ZİRVESİ KMTSO'DA YAPILDI
Tarih: 15-04-2019 11:18:50 + -


Ulusal Pamuk Konseyi (UPK) tarafından düzenlenen Ulusal Pamuk Zirvesi’nin 5’incisi Kahramanmaraş’ta KMTSO’da gerçekleştirildi.


ULUSAL PAMUK ZİRVESİ KMTSO'DA YAPILDI

UPK, Ulusal Pamuk Zirvesi’nin 5’incisini Kahramanmaraş’ta yaptı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda (KMTSO) gerçekleşen zirveye; KMTSO Başkanı Serdar Zabun’un yanı sıra KMTSO Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, UPK Başkanı Bertan Balçık, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, İmran Kılıç, Mehmet Cihat Sezal, Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

“KAHRAMANMARAŞ, PAMUKTA KALİTEDEN ÖDÜN VEREMEZ”

Zirvede konuşan KMTSO Başkanı Serdar Zabun “Pamuğun ülkemiz ekonomisine katkısını güçlendirmek bakımından böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan son derece mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu anlamda, Ulusal Pamuk Konseyi’nin çok önemli katkıları var. Türkiye’de pamukla iştigal eden çiftçi, tüccar ve sanayicilerin temsilcisi olarak Ulusal Pamuk Konseyi, üretici, tüccar ve sanayici adına rekabet gücünün artırılması ve ulusal politika oluşturulması bakımından çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bu itibarla, Başkanımız Sayın Bertan Balçık nezdinde Ulusal Pamuk Konseyi’ne iş dünyamız adına şükranlarımı sunuyorum. Başarılı faaliyetlerinin artarak devam edeceğine inanıyorum. Kıymetli Konuklar, Pamuk, ülkemiz özel sektörünün temel direği olan tekstil sektörünün stratejik girdisi olarak bizim için çok önemli bir ürün. Pamuğun standardizasyonunun geliştirilmesi, kalitesinin artırılması, tekstil sektörünün ihtiyacını tam olarak karşılaması ekonomimiz açısından son derece önem taşıyor. Dünya pamuk tüketiminde ana oyuncular arasında yer alan, aynı zamanda tekstilde çok ciddi bir küresel ticaret payı olan ülkemiz; ihtiyacının büyük bir bölümünü ithalat ile karşılamak zorunda kalmaktadır. Genel olarak pamuk üretim alanlarımızın genişlemesi, ülkemizde tarıma verilen desteklerin geri dönüşü olarak değerlendirilse de, verimlilik, maliyet ve sanayi açısından sürdürülebilirlik konusunda halen devam eden sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Pamuğun en çok tüketildiği, iplikten kumaşa, kumaştan hazır giyime, dünya tekstil sektörünün en önemli üretim merkezlerinden birisi haline gelen şehrimiz bu sorunları çok daha hissedilir derecede yaşamaktadır. Pamuklu ürünlerde, Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde güçlü bir Türk markası olarak anılan Kahramanmaraş, kaliteden ödün verme lüksüne sahip değildir. Dolayısıyla tekstilin ana girdisi olan pamuğun verimlilik ve kalitesi şehrimizi doğrudan ilgilendirmektedir. İnanıyorum ki, bugün gerçekleştirilecek olan 5. Ulusal Pamuk Zirvesi, Türk pamuğunun geleceği ve ülkemizin kalkınma sürecinin baş aktörü olan tekstil sektörümüzün vizyonu bakımından çok önemli fırsatlar sunacaktır. Bu duygularla, şehrimiz, bölgemiz, ülkemiz adına hayırlı bir toplantı olmasını diliyor, şahsım ve Odam adına; başta Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Sayın Bertan Balçık olmak üzere organizasyona emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri saygı ve muhabbetle selamlıyorum.”dedi.

“PAMUĞUN YAŞAM ÖYKÜSÜ”

Toplantıda konuşan Ulusal Pamuk Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Bertan Balçık ise; “İlkini Adana’da, İkincisini Şanlıurfa’da Üçüncü ve Dördüncüsünü İzmir’de gerçekleştirdiğimiz Ulusal Pamuk Zirvelerinin beşincisini Tekstil Sanayimizin en önemli merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş’ta gerçekleştirmenin gurur ve sevincini yaşıyoruz. Bizlere ev sahipliği yaparak bu mutluluğu yaşatan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası ile Kahramanmaraş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlarıma, Üyelerine, çalışanlarına ve Zirvemize sponsor olarak bize destek olan çok değerli kurum ve kuruluşlara şahsım ve Konseyimiz adına çok teşekkür ediyorum. Pamuğun yaşam öyküsü toprakla başlar; çiftçilerimizin alın teriyle life, yağlık çiğite dönüşerek sürer; sanayicimizin bilgisi, emeğiyle iplik olur, kumaş olur, giysi olur, bin bir çeşit ürüne dönüşerek devam eder! Nihayet tüccarımızın maharetiyle dünyanın dört bir yanında tüketicilerle buluşarak sona erer. Ulusal Pamuk Konseyi, pamuğun yaşam öyküsündeki, tohumdan giysiye, yanı sıra yağa ve yeme uzanan katma değer zincirindeki halkaların tümünü bünyesinde barındırır; söz konusu katma değerin çevreci, sosyal ve ekonomik faaliyetlerle olabildiğince artırılması ve adil paylaşımı için çalışır.”ifadelerine yer verdi.

 

 
Bu haber 592 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI