Bugun...Ulusal markayla dünyaya açılacak
Tarih: 02-01-2018 12:34:29 + -


1954 yılında rahmetli babası Hacı Osman Arıkan’ın girişimiyle başlayan sanayileşmede 1990’da bayrağı devir alarak daha ileriye götürmeyi hedefleyen Arıkan Mensucat Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan katma değeri yüksek ürünler üretme zorunda olduklarını belirtti.


Ulusal markayla dünyaya açılacak

Arıkan ürettikleri bu ürünlerle bir de ulusal bir marka satın alıp hem Türkiye hem de Dünya pazarlarına mağazalar zinciri olarak açılmayı hedeflediklerini söyledi.

Memleketinde kazandığı parayı memleketinde yatırıma dönüştüren, sosyal sorumluluklarını yerine getiren ve kentin hem sanayileşmesinde hem de gelişmesinde elini taşın altına koyan Arıkan Mensucat ve Konfeksiyon, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan ekonomiden sosyal yaşama, istihdamdan ihracata, Türkiye ve dünya gündemini Bugün Gazetesine değerlendirdi.

Arıkan, ekonomik anlamda tüm dünya bankaları ve finans kuruluşlarının kredileri kısıtlamalarına rağmen 2017 yılının iyi geçtiğine, 2018’in ise 2017’den daha iyi olacağına inanıyor. Esnaflıktan gelen bir yapıyla halkla hep iç içe bir görüntü çizen Arıkan geldiği yeri unutmadığını, mütevazi ve halkla iç içe olan yaşamını kendisinden sonra gelen jenerasyona da aşılamaya çalışıyor.

Arıkan Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da işsizliğin olduğunu düşünmüyor. İş beğenmemenin Türkiye’deki tüm sanayicilerin tesislerinde işçi bulamamasına neden olduğunu belirtiliyor. Gittiği toplantılarda da sanayicilerin ortak sorununun işçi bulamamak olduğunu gördüğünü dile getiriyor.

Türkiye’de bazı kesimlerin hem ekonomi de kriz hem de işsizlik söylemlerinin doğru olmadığını da belirten Arıkan Mensucat ve Konfeksiyon, Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Arıkan bazı sektörlerde daralma olabileceğini bununda hükümetin verdiği esnek kredi ve KDV düşürümüyle çözüldüğünü ifade ediyor.

Kahramanmaraş’taki her sanayicinin yatırım yapmak için her zaman tetikte beklediğini de dile getiren Arıkan tüm sanayicilere de tavsiyede bulunuyor. Yenidünya konektöründe katma değeri yüksek ürünler üretmek için bir işletmenin olmazsa olmazını Ar-Ge Merkezi olarak görüyor. Arıkan Mensucat olarak Ar-Ge Merkezini kurduklarını tüm sanayicilerin de bunu kurmaları gerektiğini dile getiriyor.

Arıkan özellikle küçük sanayi sitesinde imalat sanayinde faaliyet gösteren kobilere de çok güvendiğini belirtiyor. Arıkan hem Savunma Sanayini ilgilendiren bazı kumaşları tekstil tesislerinde ürettiklerini belirtirken, özellikle mühimmat alanında da küçük sanayi sitesi esnaflarının istekli olduğunu ve bunun alt yapısının burada olduğunu kaydetti.

Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi İşadamı Arıkan’a sordu, tüm sorulara içtenlikle cevap aldı. İşte Arıkan’la yapılan dev röportajın ayrıntıları;

Kahramanmaraşlı işadamları yatırım yeri sıkıntısı çekiyor mu? Yatırım yapmak için yeni OSB’lere ihtiyaç var mı? OSB’lerde yatırım yapmak avantajlı mıdır?

Bende Kahramanmaraş Tekstil, Konfeksiyon ve ihtisas Organize Sanayi Bölgesinin başkanıyım. Aynı zamanda bir sanayiciyim bizlerde yatırım yeri sıkıntısı yaşıyoruz. Artık sanayiciler Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım yapmak istiyor. Şuan OSB’lerin yatırım avantajları var. OSB’ye yatırım yapıldığı zaman bir alt grubun teşviklerinden yararlanıyorsunuz, verilen enerjinin avantajları var, o avantajları da kullanıyorsunuz. Hem devletimizin verdiği teşvikleri hem de OSB’lerin imkanlarını kendi üyelerine kullandırmasından dolayı bir çok avantajları var. Şuanda en büyük konu ise çevre duyarlılığıdır. Her sanayicimiz kendi arıtma tesisini kurduğu zaman bunun işletilmesi, takibi ve kontrolü kolay olmuyor. OSB’lerde ise arıtma tesisi yapılarak tüm yatırımcılar kullanıyor, toplu olduğu için daha sistematik ve çevreye daha duyarlı hale getiriliyor, bu da bizzat OSB tarafından takip ediliyor.

Birçok sanayicimizin arzusu OSB’lerde yatırım yapmak. Aynı zamanda OSB’de yatırım yapmak sanayicilerin dayanışmasını da sağlıyor. Aynı alanda yatırım yapan sanayicilerimiz bir birlerini görerek, bir birlerini örnek alarak katedeceği mesafeleri kısa sürede alabiliyor.  

Türkiye’de Kalkınma Bakanımızın, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın iştirak ettiği toplantılara OSB Başkanı olarak katıldım. Türkiye’nin her yerinde tüm sanayicilerimizin yatırım yapmak için işlerini genişletmek için OSB’lerden yer istediğine bizzat şahit oldum. Tüm Türkiye’deki sanayicilerin olduğu gibi OSB isteği Kahramanmaraş’ta sanayicileri için de geçerli. İnşallah yeni OSB’de tamamlandığında yine küçük gelecek, Türkiye büyüyor, Kahramanmaraş büyüyor, Sanayicilerimiz büyüyor.

Geçtiğimiz haftalarda Milli Savunma Bakanlığından bir yetkili gelerek Milli Savunma yatırımlarını anlattı. Kahramanmaraşlı işadamları milli savunma yatırımıyla ilgili neler düşünüyor?

 KMTSO’da Savunma Bakanlığı Savunma Daire Başkanımızın geldiği toplantıya bende katıldım. Kahramanmaraş Türkiye’nin önde gelen üretim merkezlerinden biridir. Buradaki yatırımlar genellikle tekstile yapıldı ama burada ‘savunma sanayi’ denince akla sadece silah ve mühimmat gelmemeli. Tekstilde de savunma sanayine yönelik üretim gerçekleştiriyoruz. Örneğin kendi firmamızda ürettiğimiz kan dondurucu kumaşımızda bu sektörün içerisine giriyor ve bu konuyla ilgili daha önce Milli Savunma Bakanlığımıza giderek müracaat etmiştik. Kipaş Holdingin kurşungeçirmez kumaşla ilgili Ar-ge çalışmaları var ve bu alanda büyük bir mesafe kat ettiler. Tekstilin yanı sıra özellikle küçük sanayi sitesindeki imalat sanayinde faaliyet gösteren birçok müteşebbisimizin mühimmat üretimi konusunda çok istekli olduklarını gördüm. Savunma sanayinde birçok tezgâhların ve altyapısının Kahramanmaraş’ta olduğuna şahit oldum. Ticaret ve Sanayi Odamız öncülüğünde küçük sanayi sitesindeki kobilerle verimli çalışmalar yapılıp önleri açılırsa, mühimmat üretimi konusunda altyapının hazır olduğuna inanıyorum.

Gündemde yerli otomobil var, sanayicilerimiz bu konuda neler düşünüyor?

Türkiye’de 5 sanayicimiz bir konsorsiyum oluşturarak yerli otomobil üretmeye talip oldular. Kahramanmaraş küçük sanayi sitesi olarak maalesef otomotiv yan sanayi olarak bir üretim, imalat yapamadık.  Ama buradaki üreticilerimizde altyapı var, kültür var, nitelikli insan gücü var. Böyle bir yerli otomotiv olursa Kahramanmaraş’ın da yan sanayi üretiminde yerini alması lazım. Artık bizde hem sanayiciler olarak hem de küçük sanayi sitesindeki kobiler olarak farklı sektörlerde yan sanayide var olup üretim yapar hale gelmemiz lazım. Belki üretim yeri olarak bölgemiz gösterilmez ama yan sanayi de çok iyi konumda olabiliriz. Biraz önce söylediğim gibi savunma sanayinde Kahramanmaraş’ın altyapısı olduğu gibi yerli otomotivin yan sanayi üretiminde de Kahramanmaraş’ın altyapısı mevcut.

1954 yılında rahmetli babanız Hacı Osman Arıkan’ın girişimiyle başlayan sanayileşme, 1990 yılından beri de sizinle devam ediyor. Bugün Arıkan Mensucat nerelerde, ufukta yeni yatırımlar var mı?

Rahmetli babam Hacı Osman Arıkan Kahramanmaraş’ın ilk sanayicilerindendir. Bizler de ikinci kuşak sanayiciler olarak rahmetli babamızın bize miras bıraktığı bayrağı devir alarak götürmeye çalışıyoruz. Bugün 1350 çalışanımız var, çalışanlarımızla birlikte Avrupa ve Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyoruz. Arıkan mensucat tekstilde iplik, örgü, boya, pazarlama bölümleriyle entegre bir kuruluş olarak faaliyet gösteriyor.

Şuan Türkiye orta gelir tuzağına düşmüş durumda ve 10 bin dolar milli geliri bizim kırmamız lazım. Hedef 2023’te Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, bakanlarımızın her bir araya geldiğimizde deklare ettiği milli gelirimizi 20 bin dolara çıkartmamız lazım. Bu hedefe destek olmak için Arıkan mensucat olarak katma değeri yüksek ürünler üretmeye çalışıyoruz. Üretimde katma değeri yüksek ürünlere odaklandık. Şuan Ar-Ge merkezimizi kurmak için müracaat yaptık ve onaylandı. Kısa sürede Ar-ge Merkezimizin kuruluş iznini alacağız. Tüm işadamlarımıza tavsiyem mutlaka Ar-ge merkezlerini kurmalarıdır.

Türkiye mutlaka orta gelir tuzağından bir an önce kurtulması lazım. Ülkemiz artık gelişmiş ülkeler seviyesindedir. Yüksek gelir grubuna yönelik katma değeri yüksek ürünlerimizi çeşitlendirerek üretmemiz lazım. Arıkan mensucat olarak bu yönde ilerliyoruz.

Buna ilave olarak ulusal bir marka satın almayı hedefliyoruz. Avrupa ile birlikte Türkiye’nin her bölgesinde mağazalar zincirini oluşturup, kendi tesislerimizde ürettiğimiz kumaşları konfeksiyon olarak bu mağazalarda satmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili altyapı çalışmalarını yapıyoruz. Kahramanmaraş ürettiği kumaşları Avrupa’nın çok büyük markalarına gönderiyor. Burada önemli olan çok kaliteli kumaş üretmek ve biz bunu başarıyoruz.  Burada sadece organizeyi yapmak kalıyor, inşallah bunu başaracak güce ve ekibe sahibiz.

Kahramanmaraş’ta işsizlik var mı? Tesislerinize işçi bulabiliyor musunuz?

Türkiye’de işsizlik olduğu kanaatinde değilim. İş beğenmeme var. 15 gün önce Kalkınma Bakanımız ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın hazır bulunduğu Tarsus OSB’de bölge illerden gelen OSB Başkanlarıyla yapılan bir toplantıya katıldım. Toplantıya katılan tüm işadamlarımız işçi bulamamaktan yakınıyordu. Sanayicilerimizin hepsi işçi arıyor. Artık Türkiye’nin işsizlik sorunu yok ama insanlarımız maalesef iş beğenmiyor. Vatandaşımız çalışmak isterse her zaman her yerde iş var. Geçen basından okudum, Zorlu grupta işçi bulamamaktan yakınıyor, Kahramanmaraş sanayicisi de işçi bulamamaktan şikâyet ediyor. Bir taraftan sanayici işçi bulamıyor diğer taraftan da ‘işsizim’ diye bazı insanlar feveran ediyor.

İktidar ekonominin iyi olduğunu söylüyor, muhalefet bunun tam tersini iddia ediyor. Ekonomiyi en iyi hisseden sizlersiniz. Ekonomi de bir sıkıntı var mı?

Türkiye 2001 ekonomik kriziyle radikal kararlar aldı. 2002’de gelen Ak Partinin mali disiplinden taviz vermeden uyguladığı ekonomi programı aynen devam ediyor. Bugün Türkiye’de bir ekonomik kriz yok. Ekonomide sektörler arasında farklılıklar olabilir, sektörlerde daralma olabilir. Örneğin bugün inşaat sektöründe bir daralma var ama hükümetimizin girişimiyle inşaat sektöründe KDV’lerin düşürülmesi ve yeni kredi imkânlarının açılmasıyla inşaat sektörü de rahatlamış durumda. 2017’nin artık sonuna geldik ve Türkiye üçüncü çeyrekte 11,2 büyüme sağladı. Yıl ortalamasına göre ise yüzde 6 ve 7 aralığında bir büyüme ile 2017’yi tamamlayacağımızı düşünüyoruz.

Üçüncü çeyrekteki büyümemiz dünya ortalamasının çok üzerinde ve 3’üncü çeyrekte dünyada en hızlı büyüyen ülkeyiz. Tüm yabancı bankaların finans sektörlerinin kredileri kısmasına rağmen Türkiye büyümeye devam etti. Bu büyümede hükümetimizin Kredi Garanti Fonundan verdiği kredi destekleri büyük etken oldu. Kredi Garanti Fonundan sağlanan krediler reel sektöre, sanayicilere, kobilere, imalat sanayine bir kan oldu. Bu da ekonomiye hem canlılık getirdi hem istihdamı artırdı, hem de üretimi artırdı. 2018’de yatırım anlamında, ihracaatın finansmanında KGF’ler devam edecek. Ben ekonomi anlamında 2018’in 2017’den daha iyi olacağına inanıyorum. Türkiye 2023 hedeflerini yakalamak için, reel sektör, imalat sanayi, kobiler ve mali disiplinden taviz vermeyen ülkemiz yoluna devam ediyor. Hiç kimse ümitsizliğe kapılmamalı, ekonomide kriz spekülasyonlarına kulak asmamaları gerekir. Zaten dünya ekonomisinde ve dünya ekonomisinde de bir toparlanma var, o toparlanmalarda ülkemize yansıdı, şuan ekonomide bir sıkıntı yok.

Kahramanmaraş dışardan göç almıyor, sadece ilçelerinden alıyor. Bu sizce avantaj mı? Dezavantaj mı?

Kahramanmaraş, Türkiye’nin il dışından en az göç alan bir ilidir. Şehrimizde kozmopolit bir yapı yok ama 2011 yılından itibaren Suriye’de yaşanan iç savaştan kaçarak şehrimize gelen 100 bin Suriyeli misafirimiz var. Bazı insanlar Suriyelileri bir külfet olarak görebilir fakat ben öyle düşünmüyorum. Türkiye ekonomisinin büyümesinde Suriyelilerin de büyük bir katkısı var.

Gelen Suriyeliler şehrin istikrarını, ahengini, kültürünü, huzurunu bozmadı. Farklı kültürlerden, farklı düşünceden insanların şehrimize yapılan göçü bir zenginlik olarak görüyorum, bu göçlerin Kahramanmaraş’ı zenginleştireceğini düşünüyorum. Kahramanmaraş bir sanayi şehri ise bu farklıları bünyemizde barındırarak bir fırsat olarak görmemiz lazım. Tabi bazı vatandaşlarımızın da düşüncelerine saygı duyuyorum. Burada yapmamız gereken bu farklıları içimizde eritebilmek ve zenginliğe dönüştürebilmek.

Suriyelilerin gelmesi asayişimizi ve huzurumuzu bozmadı. Baktığınız zaman Küçük Sanayi Sitesi esnafımız çalıştıracak eleman konusunda sıkıntı çekmiyor. Suriyelilerin Kahramanmaraş’ta ticaret yaptıklarını, yatırım yaptıklarını görüyoruz. Bunlar 3-4 yılda meydana geldi, işlerini geliştirdikçe daha iyi olacağını, Suriye’nin istikrara kavuşmasıyla da Kahramanmaraş’la Suriye’nin ticari bağlarının çok üst seviyede olacağını düşünüyorum. Tarihe baktığınızda Halep’in vilayet, Kahramanmaraş’ın da sancak olduğunu görürüz. Osmanlı döneminde Kahramanmaraş üretilen malların büyük ticaret merkezi olan Halep pazarlarında satıldığını görebiliriz.

Kahramanmaraş’ta sosyal yaşamı nasıl buluyorsunuz?

Kahramanmaraş’ta bir bağ kültürü var, dolayısıyla yaz aylarında kentte istenilen seviyede bir hareketlilik yok. Bu yıl içerisinde bir taziye ziyareti için Elazığ’a gittim. Taziyeden sonra şehri gezerken, saat gece 23.00 olmasına rağmen tüm esnafın açık olduğunu gördüm. Gecenin ilerleyen saatlerinde yine esnaf açık ve büyük bir hareketlilik var.

Kahramanmaraş esnafının da işyerlerini gece geç saatlere kadar açık tutması, kente bir hareketlilik getireceği kanaatindeyim. Esnaf odalarımız, işadamlarımız, siyasetçilerimiz ve bürokrasimiz araya girip esnaflarımızı gece geç saate kadar açık kalmalarına ikna ederse, insanlarımız sokaklara çıkar, alışverişini yapar, yani bir şehre bir hareketlilik gelir, esnafımız da bu hareketliliği kazanca dönüştürür. Bunu başarmamız lazım.

Kahramanmaraş’ta iş adamları neden lükse düşkün değil, neden hayatlarını mütevazi bir şekilde sürdürüyor?

Sadece Kahramanmaraş sanayicisi değil Anadolu sanayicisinin yaşam felsefesi hep böyledir. Kahramanmaraş örf ve adetlerine bağlı bir şehir, sanayicilerimiz hep toplumun içerisinde ve kentte sınıf ayrımı yok. Sanayicilerimizin birçoğu 20-25 yıl öncesine kadar esnaflık yapıyordu, vatandaşla iç içe yaşıyordu. Hala iç içe yaşıyoruz ve bunun yanında esnaflıktan geldiğimizi de unutmuyoruz. Hala sanayicilerimizin toplumla bağı sürüyor. İnşallah örf ve adetlerine bağlı düzenimizi çocuklarımıza da aşılamaya devam ediyoruz, bizden sonraki kuşağında bunu devam ettirmesini istiyoruz.

Birinci kuşak işadamları cesaretli yatırımı ile kent ekonomisini bu hale getirdi. İkinci kuşaktan ümitli misiniz?

İkinci kuşak jenerasyon bizden daha şanslı görüyorum. Bazı kesimlerde ‘biz şunları yaptık, bunları yaptık, ikinci kuşak yapabilir mi, yapamaz mı?’ diye hep böyle kafalarında soru işaretleri var. Bizden sonra gelen nesil, hem eğitim olarak, hem sosyal olarak hem de kültürel olarak bizden daha iyi yetişmiş durumdalar. Bu bayrağı daha da ileriye götürecekler. Devletimizin 2023, 2071 hedefine bizden sonra gelen jenerasyon götürecek. Ben gençlerimizden çok ümitliyim. İkinci jenerasyonun hepsi çok iyi eğitim almış durumdalar, yabancı dil biliyorlar, Avrupa’yı dünyayı görmüş gezmiş, kendilerini bu yönde çok iyi geliştirdiler. Kahramanmaraş bu yönden çok şanslı ve geleceği de çok şanslı. Gençlerimize bakarak artık markaların, global firmaların buradan doğacağına inanıyorum.  Şimdi üçüncü jenerasyon yetişiyor, biz onların da eğitimine büyük önem veriyoruz.

Bir işadamı olarak KSÜ’den memnun musunuz? Üniversite’nin iş dünyasına katkısını nasıl görüyorsunuz?

Üniversite-sanayi işbirliği çok önemli. Üniversitedeki beyin gücü, akademisyenlerimiz, bilim adamlarımız, üretimlerini, imalatın gelişmesi için sanayicilerimizle iş birliği yapması lazım. Az önce bahsettim, Ar-Ge merkezlerimiz çok önemli, proje üretmek çok önemli, bunları da üniversitedeki bilim adamlarıyla yapacağız. Biz Ar-Ge Merkezi kurduk, Gaziantep ve Kayseri’deki bilim adamlarıyla çalışıyoruz, Kahramanmaraş’taki hocalarımızla da çalışacağız. Onun için Kahramanmaraş’ın rektörünün Türkiye’nin koyduğu hedefe ulaşması için bizlerle gelip istişare etmesi lazım. Eğer üniversite-sanayi işbirliğini burada geliştirirsek, hem hocalarımız kendi alanlarında çok gelişir hem de sanayicimiz çok iyi gelişir. Biz birlikte Kahramanmaraş olmalıyız, bu birliktelik büyümeye neden olur. Burada en büyük görev sayın rektörümüze düşüyor. Kahramanmaraş sanayicisi her zaman Sanayi-Üniversite işbirliğine hazır yeterki bize müracaat eden olsun.

Kahramanmaraş siyasetinin Ankara’daki gücünü işadamlarımız hem yatırımlarında hem de kente hizmet akışında hissediyor mu?

Kahramanmaraş bu dönem siyaseten çok zengin, Genel Başkan Yardımcımız var, İçişleri Komisyon Başkanımız var, Başbakan Yardımcımız vardı, komisyon üyesi milletvekillerimiz var. Cumhurbaşkanımızın kalbinde ve Ak Parti siyasetinde Kahramanmaraş’ın gerçekten ayrı bir yeri var. Ak Partinin hamuru Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi 7 güzel adamın fikirleriyle yoğrulmuştur. İlimizin Ankara’daki pozitif ayrımcılığını iyi değerlendirmemiz lazım. Her şeyi siyasetçilere bırakmamamız lazım, siyasilerimize bizim proje götürmemiz gerekir. Siyasetten Kahramanmaraş olarak ne istediğimizi bilmemiz gerekir. İstediğimizi bilirsek siyasilerimiz önümüze düşer ve engelleri bir bir aşar. Bakıyorum birçok insanımız ‘şu yapılsın, bu yapılsın’ diyor fakat bunun hepsinin altyapısını oluşturarak proje hazırlamamız lazım. Proje hazırlarken de ülkeye katkısını, Kahramanmaraş’a katkısını değerlendirmek lazım. Ne zaman bir projem olsa tüm milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız projenin gerçekleşmesi için gayret sarf ederek sorunu çözüyorlar.

Kudüs konusu BM’’de oylandı ve tasarı ezici bir çoğunlukla kınandı. Bunun hazını yaşadınız mı?

Sovyetlerin 1989’lı yıllarda dağılmasıyla ve oradaki cumhuriyetlerin bağımsızlığını ilan etmesiyle dünya çok kutuplu bir yapıdan tek kutuplu bir yapıya doğru gitti. Amerika’da birinci ve ikinci körfez savaşında dünyanın tek kutuplu bir yapıya gittiğini göstererek dünyanın jandarmalığına soyundu. Bugünkü geldiğimiz dünya, dünya dengeleri tek kutuplu dünyadan çok kutuplu dünyaya tekrar bir dönüş olduğunu gösterdi, bunu da Amerika’nın bilmesi lazım. ‘ben bölgeyi, dünyayı kendi düşüncelerim ve ideolojim ile menfaatlerim doğrultusunda dizayn ederim, böyle yönetirim’ anlayışına Kudüs oylamasıyla ‘dur’ denildi. Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi dünyanın 5’ten büyük olduğunu herkes gördü. Dünya nüfusunun yüzde 80’i tasarıyı kınadı, Amerika’ya destek veren ülkelerin ise nüfusu yüzde 5.6 oldu. Amerika artık aynaya bakıp çok kutuplu bir dünyanın gücünü görmesi lazım. Bugün bölgeyi yanına İsrail’i ve bazı terör örgütlerini alıp dizayn etmeye çalışamayacağını, haritaları değiştiremeyeceğini kendisi de gördü. Amerika’nın temel hak ve özgürlüklerden, hukuktan, adaletten bahseden ve bu doğrultuda hareket eden bir ülke olması lazım. Trump yönetimi döneminde bir çok sıkıntılar oldu, BM’deki oylama gerçekten Amerika’ya büyük bir ders oldu. Artık Filistinli kardeşlerimizin hakları Filistinlilere verilmesi lazım.

Sosyal sorumluluklarımızı da biliyoruz

Sanayicinin birçok sorumlulukları var, sanayici sadece üretim, istihdam, ihracat, yatırım yapmıyor sosyal sorumluluğunun da bilincinde. Eğitime yaptığı katkılar, hayır işleri, spordan sosyal aktivitelere kadar verdiği desteği de bir sorumluluk olarak görüyor. Kahramanmaraşlı sanayici bunları yaparken de hiçbir zaman gündeme gelmek istemiyor.
Kaynak: Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi

Bu haber 565 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 • kötü kedi şerafettine büyük ilgi
  kötü kedi şerafettine büyük ilgi
 1. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 2. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 3. futbolun hokkabazları sokakta
 4. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 5. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 6. kötü kedi şerafettine büyük ilgi
VİDEO GALERİ
YUKARI