Bugun...Teknoloji bağımlılığı antidepresan kullanımını artırıyor!
Tarih: 31-03-2018 12:18:16 + -


Kahramanmaraş Eczacılar Odası Başkanı Murat Aras, en çok tüketilen ilaç gruplarından biri olan antidepresan kullanımındaki artışın bir nedeninin de teknoloji bağımlılığı olduğunu söyledi.


Teknoloji bağımlılığı antidepresan kullanımını artırıyor!

Aras, “Antidepresan ilaçlarının kullanılmasında en büyük sebeplerden bir tanesi; insanların, televizyon ve cep telefonu ekranlarına kendilerini hapsederek, bütün sosyal çevreden uzaklaşması” dedi. Teknoloji bağımlılığının insanı hareketten yoksun bıraktığını belirten Başkan Aras, insanların doğayla iletişiminin zayıflayarak diğer insanlarla konuşma becerisini yitirdiğini ve bu yalnızlaşma sonucunda ortaya çıkan mutsuzluğun antidepresan ilaçlarıyla giderilmeye çalışıldığını ifade etti.

Aras, şöyle konuştu: “Hasta olduktan sonra insanları tedavi etmekten ziyade önleyici sağlık hizmetleriyle beraber insanların hasta olmasını önleyecek tedbirler almak gerekir. İnsanın sağlıklı yaşaması temel olduğu için bunu ilaçla temin etmekten ziyade insanın kendi hayat şartlarını ve hayat standartlarını sağlıklı bir hale getirmek, sigaradan uzaklaşmak, aşırı tüketimden uzaklaşmak, aşırı yemek yemekten uzaklaşmak, bilgisayar ekranı ve televizyon karşısında uzun süre vakit geçirmemek… Mesela bugün antidepresan ilaçlarının kullanılmasında en büyük sebeplerden bir tanesi; insanların, televizyon ve cep telefonu ekranlarına kendilerini hapsederek, bütün sosyal çevreden uzaklaşması! İnsan hantallaşıyor. Hareketten yoksun kalıyor. Doğayla iletişimi zayıflıyor. İnsanlarla konuşma becerisini yitiriyor. İnsan yalnızlaşıyor. Yalnızlaşan insan mutsuzlaşır, mutsuzlaşan insan da antidepresan ilaçlarına muhtaç kalır. Bizim istediğimiz insanı doğal hayatın içinde tutmak sporun içinde tutmak, sağlıklı beslendirmek, sigaradan uzaklaştırmak, alkolden uzaklaştırmak, uyuşturucudan uzaklaştırmak...”

REHBER ECZANELER KAHRAMANMARAŞ’TA!

Kahramanmaraş Eczacılar Odası olarak Rehber Eczane projesini Türkiye’de başlatan ve eğitime giden ilk odalardan bir tanesi olduklarını kaydeden Aras, “Burada eğitmen arkadaşlarımız. Türkiye Eczacılar Birliğinin yaptığı Astım Koah ve Diyabet eğitimlerine gittiler. O eğitimlerin akabinde biz bu eğitimlerin tamamını Kahramanmaraş’ta da bütün eczacılarımıza anlattık. Ve bu konunun sürekli takipçisiyiz. İki aylık periyotlar halinde bu eğitim faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu bilgileri sürekli yeniliyoruz. Aynı zamanda bizim eczane koçluğu diye bir uygulamamız var Kahramanmaraş’ta! Yeni başlayan meslektaşlarımıza mesleki bilgi, ilaç bilgisi, SGK’nın ödeme şartlarına yönelik bilgi, sağlık uygulama tebliği kapsamında bilgiler, Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumunun getirdiği kural ve kanunlar konusunda bilgi veriyoruz” şeklinde konuştu. Bu eğitimleri bir nevi hizmet içi eğitim olarak yaptıklarını dile getiren Eczacılar Odası Başkanı Bahtiyar Murat Aras, şunları söyledi: “Tabi Türkiye Eczacılar Birliği’nin yaptığı programlar da var ama odaların kendi yaptığı programlar da var. Biz bunları çok önemsediğimiz için Türkiye’de geçen dönem itibarıyla en çok eğitim veren oda olduk. Bir yılda yaklaşık 13 eğitim verdik. Nerdeyse her aydan fazla eğitim vermişiz. Bu eğitim faaliyetlerinin en önemli sebebinin biri şu: Eczacı kendini geliştiremezse günün koşullarına göre bilgilerini yenileyemezse hastasına doğru bilgiler veremez. Eczacı kendini geliştirecek ki gelen vatandaşa da doğru bilgilerle ilaçları ve bu bilgileri aktarabilsin.” (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)
Kaynak: Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi

Bu haber 723 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI