Bugun...TEGV Çocuklarımızın Geleceğine Işık Tutuyor
Tarih: 20-06-2019 12:15:24 + -


1995 yılında kurulan ve bugüne kadar 2 milyonun üzerinde çocuğumuzun eğitimine destek vererek onların gelişimine katkı sağlayan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi ve Sıradışı Dergisini ziyaret etti.


TEGV Çocuklarımızın Geleceğine Işık Tutuyor

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, 20 yıldır uyguladığı özgün eğitim modeli sayesinde, ilköğretim çağındaki çocukların geleceğe donanımlı hazırlanmaları için yaşam becerilerini geliştirecek ve temel eğitimlerine destek verecek çağdaş eğitim olanakları sunuyor. Yüz binlerce çocuğu teknoloji, bilim, sanat ve sporla tanıştıran TEGV, çocuklarımızın yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmakta. Çocuklarımızın eğlenerek öğrendiği eğitim programları sayesinde mutlu bir çocukluk geçirmelerini hedefleyen TEGV İş Geliştirme Müdürü İpek Uralcan ve Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı Kahramanmaraş Öğrenim Birimi Yöneticisi Sema Altıntaş, Gazetemiz Kahramanmaraş’ta Bugün ve Yüzbaşıoğlu Medya organizasyon tarafından finanse edilen Yaşam Dergisi olan Sıradışı’nı ziyaret edip görüş alışverişinde bulundular. Yirmi yıl içerisinde Eğitim Gönüllülerini destekleyen kurumsal ve bireysel bağışçıların, aktif çalışan gönüllülerin ve eğitim dostlarının; kısaca bütün harika insanların verdiği güçle TEGV, geleceğe güvenle bakıyor. Yıllar boyunca geliştirdiği eğitim deneyimini gelecek nesillere gururla aktarıyor.

İşte Ziyarette yapılan röportajdan ayrıntılar;

-Merhabalar sizi tanıyabilir miyiz?

Tabi. Benim ismim İpek Uralcan. Türkiye Eğitim Gönüllüleri vakfı İş Geliştirme Müdürüyüm.

-TEGV nedir ve ne iş yapar bize biraz açıklar mısınız?

 -Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı 1995’te kurulmuş olan bir vakıf. Eğitim yaşındaki ilkokul çağındaki çocukları yani 8-14 yaşındaki çocukları eğitimlerine destek vermek üzere değişik etkinlik programları düzenliyoruz. Bu programlarımız bizim Türkiye genelinde 72 noktada bulunan eğitim birimlerimizde veriliyor. Bunlardan 10 tanesi “ Eğitim Parkı “ 24 tanesi bizim mobil “ Eğitim Aracımız “ ve bir tanesi bir tırdan eğitim dorsesine dönüştürülmüş araçlar ve geri kalanları da öğrenim birimlerimiz. Kahramanmaraşta’ da  bir tane öğrenim birimimiz bulunmakta. 

 -Kahramanmaraş’a gelme sebebinizi öğrenebilir miyiz?

-Tabi. Bizim için çok mutluluk verici bir olay için buradayız. Mili Eğitim Müdürlüğüyle bir protokol imzaladık. Bu protokol çerçevesinde bizim tasarım ve beceri atölyeleri dediğimiz atölyeler için bizim Kahramanmaraşlı öğretmenlerden 36 tane öğretmen bizim temel gönüllü eğitimimizden geçecek, ardından tasarım ve beceri etkinliği eğitimi alacaklar. Ondan sonra burada kurulacak olan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait olan tasarım ve beceri atölyelerinde diğer öğretmenlerin eğitilmesi ve öğrencilerin tasarım ve becerilerini kullanabilmeleri için çocuklara eğitim verecek. İşte yarın bu çalışmanın protokolünü imzalayacağız. 

Merhabalar sizi tanıyalım?

İsmim Sema Altıntaş. Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı Kahramanmaraş Öğrenim Birimi Yöneticisiyim. 10 yıldan bu yana Kahramanmaraş’ta bu şekilde görev yapıyorum. Kahramanmaraş’ ta ki biriminiz ne zaman faaliyete geçti? 1998 yılında açılmış olup, bu zamana kadar yirmi bin’den fazla çocuğa binlerce gönüllüye ulaştık.

Vakfınızın amacını öğrenebilir miyim ?

Vakfımızın amacı ilk öğretim çağındaki çocuklara kişisel, sosyal, zihinsel fiziksel olarak aktiviteler gerçekleştirmek. Biz bu aktivitelerimizi de gönüllülerimiz aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız etkinliklerin amacı çocuklarımız ne bilgisayar başında ne de sokakta oynayacaklarına TEGV’e gelsinler. “BİZ BİR NEVİ SOKAĞIN ALTERNATİFİYİZ” ve devlet tarafından verilen temel eğitime destek oluyoruz. Her yıl binlerce çocuğa ulaşıyoruz. Gönüllülerimiz üniversite öğrencilerinden oluşuyor, öğretmenlerimiz, doktorlarımız, mühendislerimiz…Her meslek dalından kişiler de bize gönüllü olarak başvuru yapıyor ve sonrasında aldıkları eğitimden sonra çocuklarımızla buluşuyor. Teşekkür ederim. RÖPORTAJ: MUSTAFA KÖMÜ

 

 
Bu haber 234 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI