Bugun...Sürücüleri uyarmaya yarayan bisiklet lazeri
Tarih: 12-10-2018 13:50:48 + -


Bisiklet sürerken kendisini görmeyen sürücüleri uyarmak isteyen Emily Brooke, bisikletin 6 metre önüne görüntü yansıtan bir ışık geliştirdi.


Sürücüleri uyarmaya yarayan bisiklet lazeri

Yedi yıl önce Brighton Üniversitesinde ürün tasarımı eğitimi alan Emily Brooke bisikletiyle bir kamyonetin yanından gidiyordu. Kamyonet yavaş yavaş onun olduğu tarafa yanaşmaya başlayınca Brooke, sürücünün kendisini göremediğini anladı. O anda kendisini sürücüye gösterebilecek bir şeye sahip olmayı dilediğini söyleyen Brooke bugün bisiklet ışığı üreten Beryl şirketinin CEO’su. Şirketin ürettiği bisiklet ışıkları, bisikletin 6 metre ilerisine, bisiklet yolu genişliğinde ve bisiklet şeklinde bir görsel yansıtıyor.

Geçici bir bisiklet şeridi
Aracın yan kısmını çok rahat göremeyen sürücüleri uyarmak için hazırlanan bu ışık sayesinde bisikletliler geçici bir bisiklet şeridindeymiş gibi daha güvenli bir şekilde seyahat edebiliyorlar. Bisiklet ışığını ilk olarak Kickstarter üzerinden tanıtan ve topladığı fonlarla şirketini kuran Brooke şu anda ikinci nesil, daha güçlü ve daha net bisiklet ışıklarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Laserlight Core adı verilen yeni ışık bisikletlere kolayca takılıp çıkarılabiliyor.

Londra’da, şehrin ulaştırma idaresi tarafından yapılan bir pilot çalışmanın ardından, Beryl’in geliştirdiği ışıkların, sıradan bisiklet ışıklarına göre daha etkili olduğu görüldü. Sıradan bisiklet ışıklarının fark edilme oranı yüzde 65’ken yeni ışıklarda bu oran yüzde 97’ye kadar ulaştı. Otobüs şoförleri ışıklar sayesinde artık bisikletlileri daha rahat görebildiklerini söylerken bisikletlilerin yüzde 75’i de kendilerini daha güvende hissettiklerini belirtiyor. Bisikletler şu anda şehirdeki tüm paylaşımlı bisikletlerde kullanılıyor.

Diğer şehirlerde de çalışmalar sürüyor
Şirket ayrıca New York’ta CitiBike ile de bir pilot çalışma yürüttü ancak o çalışmanın sonuçları henüz açıklanmadı. Montreal’de Bixi adlı bisiklet paylaşım sistemiyle de çalışan şirket yakında İskoçya’da Glasgow şehrinin bisiklet paylaşım sistemindeki bisikletlere de ışık yerleştirecek.

Tabii ki bu ışıklar, bisikletlilerin tamamen ayrı bisiklet şeritlerine ihtiyaç duyduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ancak Brooke daha iyi ışıklarla ve bisikletlerin daha erişilebilir olmasıyla birlikte daha fazla insanı bisiklet kullanmaya ikna edebileceklerini düşünüyor.
Kaynak: FastCompany

Bu haber 162 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 • kötü kedi şerafettine büyük ilgi
  kötü kedi şerafettine büyük ilgi
 1. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 2. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 3. futbolun hokkabazları sokakta
 4. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 5. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 6. kötü kedi şerafettine büyük ilgi
VİDEO GALERİ
YUKARI