Bugun...SURİYELİ ÖĞRENCİLER ÇANAKKALE İÇİN SAHNEYE ÇIKTI!
Tarih: 24-03-2018 12:27:58 + -


Barınma Merkezi Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Çanakkale Savaşı’nın yıl dönümü için bir etkinlik düzenledi.


SURİYELİ ÖĞRENCİLER ÇANAKKALE İÇİN SAHNEYE ÇIKTI!

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde dün gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Barınma Merkezi Çok Programlı Anadolu Lisesi Okul Müdürü Turgut Taptal, “Biz bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları yad etmek üzere Çanakkale şehitlerini hatırlamak üzere huzurunuz da, buradayız. Çanakkale’de 103 yıl önce, çok değil 103 yıl önce 100 binlerce vatan evladı, bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağrılmıştır. Amacımız geçmişteki savaşların zaferleriyle mutlu olmak değil, eğer amaç vatan savunmasıysa, eğer amaç hürriyet davasıysa, bir ölüm kalım mücadelesiyle, buna savaş diyemezsiniz ve bunu anlatmak boynumuzun borcudur” dedi.

Taptal, şöyle devam etti: “Çünkü vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Bana deseler ki, Çanakkale’yi üç kelimeyle anlatın. Derdim ki, geldiler, gördüler ve döndüler. Evet, geldiler 1915 yılında, 1.Dünya savaşı, Osmanlı devleti dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ediyor. İngiltere, Fransa, Avustralya ve Rusya ve de beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askeri, Osmanlının kalbine giden boğaz yoluna pençelerini sarkıttı. Amaçları İstanbul’du. Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk milleti bu topraklardan atılacaktı. Evet, geldiler, ama gördüler. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil. Onlar 1071’den beri geliyorlar. Bin yıldır bu milleti bu topraklardan atmak için geliyorlar. Bu sefer top yekûn geldiler. Gemileriyle, toplarıyla tüfekleriyle geldiler.”

Çanakkale’yi, Çanakkale yapanın gelenler değil; gelenleri karşılayan asil ruh olduğunu kaydeden Okul Müdürü Turgut Taptal, şu açıklamalarda bulundu: “O öyle bir ruhtur ki, çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki değerli misafirler sevgili öğrenciler ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur. Davaları büyüktü, vatan davasıydı. Ben özgürlük istiyorum. Bu bayrağın altında konuşuyorsam, şu an ve hepimiz ciğerlerimize bu nefesi çekiyorsak bir bir unutmayın. Biz bu özgürlüğü yaşıyoruz ve o yüzden nereden geldiğimizi ne yapmamız gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor. Ve döndüler Çanakkale öyle bir yer ki, yokluk varlığı yenmiştir. Maneviyat maddiyatı yenmiştir. Özgürlük sömürgeyi yenmiştir. Esaretin zincirini kırmıştır. Ve o gidenler, o yüz binler, canlarını hiç düşünmeden bu toprağa verenler için yüce Allah diyor ki; Onlara ölü demeyiniz, onlar diridirler. Şu an bizi izliyorlar ve buradalar, yanımızdalar ve onların taşıdığı o asil ruh, biliyorum ki değerli misafirler sevgili öğrenciler, bizim damarlarımızda. O ruhun kıpırdanışlarını hissediyorum, onlara ölü demeyiniz. Malazgirt şehitleri, Çanakkale şehitleri, Sakarya şehitleri, Kıbrıs şehitleri, Güneydoğu şehitleri, Fırat Kalkanı Şehitleri ve Afrin Şehitleri hepsi burada kalbimizde. Mekânları cennet olsun, hepsine selam olsun, ruhları şad olsun. Son sözüm okulumuz öğretmenlerine ve personeline Barınma Merkezinde Çok Programlı Anadolu Lisesinde öğretmenlik yapmak öğretmenlik bilgi ve becerisinden öte fedakârlık ister. Merhamet ister; sabır ister, sırdaşlık ister. Kısacası vicdan ister. Bundan dolayı öğretmen arkadaşlarıma ve personelime ve programı hazırlayan arkadaşlara teşekkür ederim.”

Etkinlikte Barınma Merkezi Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, çeşitli türküler söyleyerek Çanakkale Destanı’na ilişkin küçük canlandırmalar yaptılar. 

Programa Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, Dulkadiroğlu İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yılmaz Bozdere, Barınma Merkezi’nde görev yapan öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)
Kaynak: Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi

Bu haber 681 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI