Bugun...SU BULANIK, HALK TEDİRGİN!
Tarih: 25-12-2017 13:22:12 + -


Kahramanmaraş’ta şebeke sularının bulanık olması vatandaşları tedirgin ederken, yüzlerce insanın mide bulantısı ve kusma sebebiyle hastanelere kaldırıldığı iddia edildi. KASKİ ise yaptığı açıklama ile sudaki bulanıklılığın giderilene kadar içilmemesi uyarılarında bulundu.


SU BULANIK, HALK TEDİRGİN!

Kahramanmaraş’ta özellikle son günlerde musluktan akan suların bulanıklığı halkı tedirgin ediyor. Üst üste suların kesilmesi ve çeşmelerden akan suların çamurlu olması da vatandaşları zor durumda bırakıyor. Yaklaşık iki haftadır mide bulantısı ve kusma nedeniyle hastanelerin dolup taştığı Kahramanmaraş’ta doktorlar, vatandaşlara musluk suyunun içilmemesi noktasında uyarılarda bulunuyor.

 Hastalıkların su kaynaklı olduğu iddiaları sonrası vatandaşlar da telefonlara sarılarak Kahramanmaraş Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (KASKİ) arayıp bilgi almak istiyor. Geçtiğimiz gün Kahramanmaraş’ın pek çok bölgesinden gelen şikayetler üzerine KASKİ’nin telefon hatları ise uzun süre hizmet veremedi. KASKİ’ye ulaşamayan vatandaşlar ise çareyi sosyal medya hesaplarından yazdıkları yazılarla tepki göstermekte buldu. Şebeke sularında yaşanan bulanıklılık kent genelinde korkuya sebep oldu. Telefonlarla ulaşılan yetkililer net bir cevap vermezken herhangi bir sıkıntı olmadığını belirttiler. Hafta sonu KASKİ’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada ise suların bulanıklığının Andırın’da meydana gelen aşırı yağışlardan dolayı olduğu vurgulanırken, suyun bulanıklılığının giderilene kadar içilmemesi yönünde de uyarılarda bulunuldu. Su kesintileri ve hastalıklar sonrası ise kent halkı, marketlere akın ederek hazır su bulma yarışına girdi. Birçok vatandaş büyük marketlerde su bulamadıklarını belirterek, yetkililerin bir an önce durumu düzeltmesi temennisinde bulundu. Yaşananların ardından sokağa çıkıp vatandaşlara, “Son zamanlarda suyla ilgili sıkıntı yaşadınız mı?” diye sorduk. Aldığımız cevaplarda ise vatandaşlar genel olarak önceden sudan memnun olduklarını, son günlerde ise suyun kirli olması sebebiyle hazır su içtiklerini belirttiler.

“HAZIR SU ALIP ONLARLA İDARE ETTİK”

Kahramanmaraş’ın su kalitesinin geçtiğimiz haftaya kadar çok güzel olduğunu dile getiren Cuma Un, önceki gün itibari ile suların çamurlu ve kirli akmaya başladığını söyledi. Un, “Önceki gün geceden bu yana su içemedik, hazır alıp onlarla idare ettik. Umarım bundan sonra içtiğimiz sularda bir sıkıntı yaşanmaz. Bir daha böyle bir sorunla karşılaşmayız” dedi.

“SULAR GECE KESİLİP GÜNDÜZ TEKRAR GELİYOR”

 Son haftalarda suların gece kesilip, sabahları tekrar geldiğini belirten Hasan Bozoğlan ise, “Su kalitesinde bu güne kadar bir şey yoktu ama son üç günden bu yana sular iyi değil. Üç günden beri sular bulanık geliyor, gece geç saatlerde sular kesiliyor, gündüz tekrar geliyor. Bizde her dakika kontrol ediyoruz acaba su geliyor mu diye, yani merak içinde kalıyoruz. Bu kez de sular geldiği zaman aşırı su gelmeye başlıyor ve odaları su basıyor, bir çözüm yolu bulamıyoruz. Bizde ne yapacağımızı bilmiyoruz bu yüzden de sudan zehirlenmemek için hazır su kullanıyoruz. Suya bir güven yok. Bundan sonra bunun böyle devam etmemesini istiyoruz, yetkililer vatandaşların bu sorununa bir çözüm bulmalıdır” ifadelerini kullandı.

“TEDİRGİNİZ, RAHAT BİR SU İÇEMİYORUZ”

Son iki gündür Kahramanmaraş’ta çeşme sularının çamurlu ve pis aktığını söyleyen Mehmet Koca’da, tedirgin olduklarını belirtti. Koca, “Kahramanmaraş’ın su kalitesi 2 gün önceye kadar çok iyiydi ama dünden bu yana sular çamurlu ve pis akmaya başladı. Durum böyle olunca bizlerde ister istemez tedirgin olmaya başladık. Su içemez oldu, yani musluktan akan suyu kullanamıyoruz artık, rahat bir su içemiyoruz. Şuan zaten kentte bununla ilgili vatandaşlar sıkıntılar yaşıyor, bu sıkıntıların biran önce düzelmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“BİZDE BİR SIKINTI YOK”

Bir diğer Kahramanmaraş Mustafa Göksu ise, “Kahramanmaraş’ın su kalitesi diğer illere göre güzel. Evimde arıtma cihazı olmadığı halde bile çocuklarda da bizde de bir sıkıntı yok” dedi.

“6 KİŞİYİZ HEPSİ İSHAL, 20 GÜNDÜR HAZIR SU İÇİYORUZ”

6 kişilik hane halkının tamamının ishal olduğunu belirten Mehmet Arslan, 20 gündür hazır su tükettiklerini söyledi. Arslan, “Kahramanmaraş’ın suyu iyi fakat son günlerde suyumuz allak bullak oldu. Mikrop karıştı bizim İstasyon Mahallesi tamamen ishal oldu. Evde 6 kişiyiz, altımızda ishal olduk. Ben devamlı musluk suyu içiyordum fakat 20 günden beri hazır su içiyorum. KASKİ’ye şikayette bulanmadım çünkü düzelir diyorlar, ama doktora gittim sudan diyor. Torunum var onu götürdüm, bir hafta da zor düzeldi çocuk. Bende de oldu, hanımda da oldu, altı kişiyiz altımızda da oldu. Bizim Türkiye’de hep böyledir, düzelecek, düzelecek, yapılacak, yapılacak” ifadelerini kullandı.

“SALGIN VAR DİYORLAR”

Hastaneye gittiklerinde doktorların su kaynaklı salgın olduğunu söylediğini ifade eden Ahmet Kavak da, “İster istemez musluktan su içiyoruz sıkıntı var ama ne yapalım salgın var diyorlar. Çocuklar, torunlar hastalanıyor doktora götürüyoruz, hep sudan dolayı salgın var diyorlar. Bir sıkıntı var, ne yapacağımızı bilemiyoruz” açıklamalarında bulundu.

“İLK OLARAK APARTMAN DEPOLARINA BAKSINLAR”

Kahramanmaraş’ta musluklardan su içilebildiğini şuan için bir sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Teoman Yalçın ise “Geçtiğimiz hafta bir sorun vardı, ben KASKİ’ye sordum, KASKİ’de herhangi bir sorunun olmadığını söyledi. Zaten suyla ilgili bir sorun olduğu zaman KASKİ’nin sitesinden açıp bu sorunları görebilirsiniz. Hastanelere çok fazla başvuru oluyorsa ilk olarak kendi apartmanlarındaki depolara baksınlar, halkın kendi içtiği sularla ilgili değil de, apartman depolarında sorunlar olabilir. Onların temizliğini yaptırsınlar sorun oradan kaynaklanabilir. Çünkü yeterli derecede klor atılıyor, sorun da olduğunu zannetmiyorum” şeklinde konuştu.

(Haber: Hakan AYDIN)

 

 
Kaynak: Manşet

Bu haber 1406 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 • kötü kedi şerafettine büyük ilgi
  kötü kedi şerafettine büyük ilgi
 1. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 2. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 3. futbolun hokkabazları sokakta
 4. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 5. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 6. kötü kedi şerafettine büyük ilgi
VİDEO GALERİ
YUKARI