Bugun...Sıradışı Gönül Köprüsü
Tarih: 15-01-2019 12:42:26 + -


İzmir Merkezli federasyon ve derneklerden oluşan 62 kişilik Kültür Köprüsü Platformu, İzmir MARAŞDER‘in ev sahipliğinde Kahramanmaraş’a geldi. Kentin kendine has ürünlerini tanıyan ve tarihi dokusunu inceleyen Kültür Köprüsü Platformu Üyeleri Kahramanmaraş’ta Dostluk köprüsü oluşturdu.


Sıradışı Gönül Köprüsü

İzmir Maraşder Başkanı Murat Özbilir’in çabası ve gayretleriyle Kahramanmaraş gezisi için kente gelen dernek, federasyon, vakıf ve konfederasyondan oluşan İzmir Sivil Toplum Örgütleri Kültür Köprüsü Platformu, yoğun kent gezilerinin ardından Kervanhan, Madoevi ve Akdo gibi Dondurma evlerinde kaynaşma gecesinde buluştu. Gerçekleşen ProgramaMilli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, AK Parti Elbistan Belediye Başkan Adayı Mehmet Gürbüz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı katılım sağladı. Oldukça renkli görüntülere sahne olan programlarda Halk oyunları gösterileri, dondurma şovları ile Kahramanmaraş’ın Dondurması anlatıldı.

Merkezi İzmir’de bulunan İzmir Maraşlılar Derneği Başkanı Murat Özbilir ‘in düzenlediği Kahramanmaraş Kültür Gezisi dolayısıyla İzmir Kültür Köprüsü Platformu üyeleri (Ege Bölgesi Dernekleri) Kahramanlar Diyarı memleketimiz deydiler.

3 Günlük Gezi Programında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Dulkadiroğlu, Onikişubat ve Türkoğlu Belediyesi başta olmak üzere Ticaret ve Sanayi Odası, Dondurma İşletme Devleri Kervan Pastaneleri, Mado, Akdo Pastanelerinde unutulmaz gece programı düzenlenirken Gün içerisinde Kapalı çarşı, Demirciler çarşısı, Bakırcılar çarşısı, Yedikuyular Kayak Merkezi ve Kahramanmaraş’ın Kültür ve Turizm yerlerini gezerek Kahramanmaraş hakkında bilgiler aldılar. İzmir de yaşayıp Çeşitli illerin temsilcilerini Konfederasyon, Federasyon ve Dernek Başkanlarından oluşan heyeti Kahramanmaraş’ta ağırlandı.

“BU GEZİLERLE AYNI ZAMANDA TİCARİ KÖPRÜ DE OLUŞTURACAĞIZ”

İzmir Maraşder Başkanı Murat Özbilir, “İzmir Maraşder olarak düzenlemiş olduğumuz İzmir Kültür Platformu gezisinde bize ev sahipliği yaptığı için katkıda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatih Mehmet Erkoç’a bizim bu projemizi desteklediği için çok teşkkür ediyorum ayrıca onikişubat belediye başkanımız sayın hanefi mahçiçeği dulkadiroğlu belediyebaşkanımız sayın necati okayı ve sanayi ticaret odası başkanı sayın serdar zabunu kervan pastaneleri sahibi sami kervancıoğlunu mado yaşar pastaneleri sahibi sayın mehmet kambur’u akdo sahibi ahmet beyi ben huzurunuzda bir kahramanmaraşlı olarakteşkkür ediyorum.Tabi ki bu tür gezilerin ilkini gerçekleştiriyoruz. Daha sonra diğer derneklerin memleketlerine de ziyaretler yapacağız. Sırada Mardin ve Diyarbakır var. Yani memleketleri gitmeden, görmeden ön yargılı davranmamamız, onlarla ilgili ön yargılarımızın olmaması bu ön yargıların kırılması gerekiyor. Bu da ancak giderek, dokunarak, orada yaşayarak, insanını tanıyarak, yani insan kaynağını görmeden, tanımadan ön yargılı düşünmemiz gerekiyor. Biz birlik ve beraberlik içinde bu gezilerin çok faydalı olacağına inanıyoruz. Bu birlik ve beraberliği daha da geliştireceğiz. Yakın zamanda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Serdar Zabun ile bu geziler ticari köprüsünü de oluşturacağız yakın zamanda. Kahramanmaraş’a bir EXPO kazandırıldı, EXPO’yu almak için İzmir’de büyük mücadeleler verilmişti. Bütün kurumların desteği, devletin bütün imkânlarının desteği de olduğu halde kazanılamamıştı. Bugün EXPO’yu Onikişubat ilçemizin kazanması buradaki İzmirli arkadaşlarımızın onu kazanmanın ne kadar zor olduğunu bildiklerinden dolayı tam destek vereceklerini söylediler. Bununla ilgili çalıştay da yapabiliriz, elimizden gelen her türlü desteği verebiliriz” dedi.

“BİZİM İÇİN ÖNCE SAMİMİYET, SONRA MİSAFİRPERVERLİK”

Buraya gelmek ve Kahramanmaraş’ı tanımaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Konyalılar Vakfı Kurucu Başkanı Mehmet Aydoğan, “Biz buraya murat kardeşimizin hatırı için geldik. Yıllardır stk’larla beraber çalıştığımız bir arkadaşımız onun samimiyeti bizi buraya getirdi. Ama gelincide hakikaten şaşırdık. Olağan üstü bir Kahramanmaraş’la karşılaştık. Yani 2 tane büyük ilçe belediye gezdik. Onikişubat Belediyesi, Dulkadiroğlu Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi özellikle EXPO’nun alındığını görünce biz İzmir de bu Expo için bütün kurumlar kuruluşlar seferber olduk. Hükümetin Desteklemesine rağmen biz Expo’yu alamadık. Burada Onikişubat Belediyesinin Expo’yu alması müthiş bir şey yani bu dünya ligine çıkarmış ben bu yöneticileri kutluyorum. Expo için buraya getiren bu insanları başına taç etsinler açık ve net söylüyorum. Olağan üstü bir Kahramanmaraş’la karşılaştık. Murat kardeşimin dediği gibi Kahramanmaraş’ın tanıtım eksikliği var. Ben şuanda bundan sonraki hemşeri dernekleri yani Mardin, Konya farklı illere geziler düzenleyeceğiz. Ama ben bir Fahri Kahramanmaraşlı gibi inanın bu tanıtım eksikliğini tamamlama konusunda her türlü desteği vereceğim. Çünkü olağan üstü bu katkıyı hak eden ilmiş burası” ifadelerini kullandı.

“SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ DEMOKRASİLERİN TEMEL TAŞIDIR”

Fahri Kahramanmaraşlı olarak Şehrin tanıtımına yardımcı olmak istediğini ifade eden ve gönüllü elçi olacağını ifade eden Konyalılar Vakfı Kurucu Başkanı Mehmet Aydoğan, “işte istiklal madalyasıyla kahramanlık ünvanlıyla Expo’yu almasıyla bir de ilk defa Türkiye de sivil toplum daire başkanlığı kurulmuş. Türkiye de ilk defa demek ki Türkiye de bütün belediyelerin önüne geçmiş. Bu demezler mi sivil toplum örgütleri demokrasilerin temel taşıdır. siyasi partiler bütün siyasilerin hep ağzında partilerden sonra sivil toplum örgütlerinin temel taşıdır diye ama lafla değil tebrik ediyorum teşekkür ediyorum. Daire başkanlığı şube müdürlükleri kurmuşlar mesela biz uğraşıyorduk. Konya’ya götürelim Erzurum’a götürelim, bizim oradaki belediyelerimizin sahip çıkmaması işte burada sivil topluma değer veren daire başkanlığı şube müdürlüğü kuran belediyeler organizasyonu yaptığı vakit bakın. Bugün 40 tane sivil toplum örgütü başkanı bunların hepsine farklı paralar verseniz yine gelmezler. Yerinden kaldıramazsınız bu insanları hakikaten bir gönül köprüsü oldu. Burada ufku açık ileriye taşıyacak Türkiye de çoğu ilklerin yapıldığı bir belediyecilik anlayışıyla stk anlayışıyla karşılaştık. Ben hayran oldum, bu saatten sonra ben de bir Kahramanmaraşlı gibi bunların tanıtımında açık ve net söylüyorum. Layık olduğu için Kahramanmaraş gerçeklerini gördükten sonra bu ülkede buna ihtiyaç var. Üretimi artmış işsizlik oranı düşük olan bir sanayi kenti her şeyi başarmış bir kentle karşı karşıyayız. Yalnız tanıtım eksikliği bende kendime göre vardır diyorum ve elimizden geleni yapacağıma söz veriyorum” dedi.

“ONLAR BİZİM BAŞTACIMIZ”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Şube Müdürü Yaşar Kaymak ise, “Biz öncelikle İzmir Maraşder başta olmak üzere tüm katılımcı dernek başkanlarımızı, federasyon başkanlarımızı, konfederasyon başkanlarımıza, hoş geldiniz diyoruz onları Kahramanmaraş’ta ağırlamaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz.  Tabiki biz onları baş tacı yapıyoruz. bundan sonrada gelmelerini ve bizleri de oralara davet etmelerini bekliyoruz. İnşallah biz burada elimizden geldiğince Belediyemizin yapmış olduğu yedi kuyular olsun, çarşılar olsun, panorama müzesi olsun, dondurma müzesi olsun, bu tarihi yerleri mekanları, yedi güzel adam müzesi, olsun buraları gezdirip göstermek buralara emhal olmalarını sağlamak gittikleri yerlerde Kahramanmaraş’ı tanıtmasını istemek amacımız bu arkadaşlarımıza tekrardan hoş geldiniz diyoruz geldikleri için de çok mutluluk duyuyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un selamlarını iletiyoruz” dedi.

“EXPO 2020 KAHRAMANMARAŞ İÇİN ŞANS”

Adıyaman Derneği Genel Sekreteri Halit Tunç, Kahramanmaraş’ta olmaktan mutlu olduğunu ifade ederek, “Aslında ben bugün Kahramanmaraş’ı kıskanıyorum sebebine gelince EXPO 2015 ve EXPO 2020 sürecinde ben o organizasyonun başındaydım dönemin İzmir valisi Mustafa Cahit Kıraç’ın basın danışmanıydım sonra Vali Toprak, geldi onunda basın danışmanlığını yaptım. Biz 167 ülkenin delegasyonun oyunu alabilmek için Ülke, Ülke dolaştık. Çok büyük emekler verdik, ama bir kere İtalya ya yenildik. Milano biliyorsunuz aldı. Daha sonrada Araplara yenildik ve 2 Expo’yu kaçırdık. EXPO 2015 ve Expo 2020 büyük Expoları kastediyorum. Ama biz küçük EXPO istememize rağmen ondada başarılı olamadık. Gerçekten Kahramanmaraş’ın başına talih kuşu kondu ve eğer Kahramanmaraş bunu ülkeye Türkiye’ye doğru anlatabilirse çok önemli bir mesafe kaydedecektir. Şimdi günümüzde artık ülkeler yarışmıyor. Günümüzde kentler yarışıyor. Kentlerin ekonomisi, turizmi, kentlerin algısı yarışıyor. Yani kentler bakın şuanda ben size Fransa mı desem, Parismi desem,Paris’in algısı daha güçlüdür Paris Fransa’nın önüne geçmiştir. Peki, Londra desem yani dünya ülkesi de kentler kendi ülkelerinin önüne geçmiştir. Artık kentler yarışıyor. Ülkeler değil yerelde olan yemekler, yerel tarih,yerel kültür yerel giyişi, herşey yerel oluyor artık. Toplam yerele dönüyor yani. Siz inanılmaz bir şey kazanmışsınız gerçekten” ifadelerini kullandı.

(HABER:MUSTAFA KÖMÜ)
Kaynak: marasbugun.com

Bu haber 704 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI