Bugun..."SANAT KALBİN EDEBİYATIDIR"
Tarih: 20-11-2018 12:08:23 + -


2018 yılı sanat etkinlikleri kapsamında 4. geleneksel genç kalemler karma resim sergisinin açılışı Kahramanmaraş Piazza AVM’de gerçekleştirildi. Yaklaşık 25 ressamın katıldığı ve 40 sanat eserinin sergilendiği resim sergisinde, Kahramanmaraş’ın bir sanat şehri olduğunun altı çizilerek, genç sanatçılara destek olmanın öneminden ve sanatın bir ülkenin olmazsa olmazı olduğundan bahsedildi.Resim sergisine Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can katılım sağladı.

“SANATTAN UZAK BİR TOPLUM DÜŞÜNEMİYORUM”

Genç kalemler karma resim sergisini açtıklarını söyleyen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can, “Burada 25 tane ressamımızın ve sanatkârımızın eserlerini görüyoruz. Tabi bu tür emek mahsulü ve duygu mahsulü neticesinde ortaya çıkan sanat eserlerinin sergilendiği aktiviteleri önemsiyoruz ve destekliyoruz. Bende bu tür etkinliklerde bulunmaya çalışıyorum. Sanat insanoğlunun zihin, duygu ve deviniminin doğaya yansıması yâda doğayı etkilemesidir. Allah’ın yarattığı insanoğlunun zihin ve duygu bileşiminin çeşitli tasarımlarla çeşitli vizyonlarla ortaya konulmasıdır. Sanattan uzak kalan bir toplumu ben şahsen düşünemiyorum. Yani pozitif bilimlerin yanında bu sanatsal etkinliklerinde mutlaka yer alması lazım. Bugünde burada plastik sanatlardan mimari, heykel ve resim sanatlarından biri olan el emeği göz nuru ressamlarımızın emeklerini burada görüyoruz. Emek veren sanatçılarımızı yürekten kutluyorum. Önümüzde ki zamanda daha farklı eserler ortaya koyacaktır. Genç sanatçılarımızı ve ressamlarımızı kutluyorum” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ BİR SANAT ŞEHRİDİR”

2018 yılı sanat etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş’ın kültür ve turizmde alternatif değerleriyle bir edebiyat şehri olduğunu biliyoruz diyen Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı, “Kahramanmaraş aynı zamanda bir sanat şehridir. Bu bağlamda sanatçıları desteklemek adına şuanda ilimizin alışveriş merkezinde, insan yoğunluğunun olduğu noktada geçtiğimiz aylarda programladığımız yaklaşık 25-26 genç ressamın kaleminden ve elinden yüreğini ortaya koyarak yapmış olduğu 40 kadar eseri halkımızın beğenisine sunuyoruz. Her ruhun muhakkak bir sanatlar tarafı vardır. Onun için sanat kalbin edebiyatıdır açıklamasında bulunuyorlar. Gençlerimiz kimi fırçasıyla tuval karşısında, kimi yüreğinden kopan sanatını el becerileriyle minyatür, tezhip, sulu boya, kara kalem çalışmaları ve yağlı boya eserlerini burada görmek mümkündür. Genç kalemler karma resim sergisi olarak planladı. Birçok alanda eserleri burada görmek mümkündür. Bu tür çalışmalar mütemadiyen devam edecektir. Devamının olmasını diliyorum” açıklamalarında bulundu.

“AMACIMIZ GENÇLERİ ÖNÜNÜ AÇMAK”

 4 sene önce arkadaşlarıyla beraber yola çıktıklarını belirten Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Geleneksel El Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Akkurt, “ Kahramanmaraş’ta genç ressamları bir araya toplayıp her sene sergi açıyoruz. Bu 4. Geleneksel karma sergisidir. Arkadaşlarımızın bir kısmı, öğretmen, bir kısmı, öğrenci bir kısmı ise akademisyendir. Bu grup 29 kişiden oluşmaktadır. Ben birçoğunun öğretmeniyim. Her sene farklı alanlarda çalışmalarımızı yapıyoruz. Tezhip, minyatür, hat, çini, yağlı boya, kurşun kalem, dijital resim, sulu boya alanlarında eserler verdik. Her arkadaşın ortalama 2 çalışması vardır. Amacımız Kahramanmaraş’ta gençlerin önünü açmak, yeni gelecek nesillere örnek olmaktır. Kahramanmaraş’ın sanatsal şuurunu geliştirmek istiyoruz. Bizde varız demek istiyoruz. Yani sanat sadece batıda değil burada da oluyor” şeklinde konuştu.

Resim sergisinin açılışının ardından Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can ve Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürü Seydihan Küçükdağlı sergilenen sanat eserlerini incelediler.

HABER-FOTO: MERT POLAT
Kaynak: marasbugun.com

Bu haber 342 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI