Bugun...OTOPARK DEĞİL 'YOLA-PARK'
Tarih: 15-02-2019 12:33:43 + -


Kahramanmaraş’ın trafik ve otopark çilesi bu kez de kaldırımlara taşındı.


OTOPARK DEĞİL 'YOLA-PARK'

Kahramanmaraş’ın hâlihazırda en büyük sorunlarından biri olarak dillendirilen otopark yetersizliği ve trafik çilesi halkı canından bezdirmeye devam ediyor. Özellikle 12 Şubat nedeni ile dolup taşan şehir merkezindeki park sorunu kameralara yansıdı. Şehrin ortasında arabaların sıkışık ve atıl vaziyette park edilmiş bu görüntüleri kentin görsel kimliğini zedelerken, yerel seçim sürecine sayılı günler kala belediye başkanlığı için adaylığını açıklayan siyasilerin Kahramanmaraş’ta yaşanan otopark çilesine yönelik nasıl projeler üretecekleri ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Bahçelievler Mahallesinde yaşayan vatandaşlardan Sefa Gül: “Henüz 2 haftalık bir aracım var. Oturduğum mahallede ciddi park sorunları var. Araba sayısı çok ve mahalleye sığamıyoruz. Apartmanımızın önüne kendi özel otoparkları olmasına rağmen karşı sitedeki araçlar park edince sorun yaşıyoruz.En sonunda 3 sokak aşağıya bıraktım. “diyerek şikayetini dile getirdi.

Nereye Park Edeceğiz?

 Otopark Sorununu Çözmenin Yolları

Türkiye’de otopark sorunu, özellikle merkezi yerlerde zahmetli bir hal alırken çözüm için de yeni yollar üzerinde çalışmaya devam ediliyor. Büyükşehirlere inşa edilen büyük park yerleri, bu konunun çözümlenmesine yardımcı olsa da trafiğe çıkan araç sayısı arttıkça park edecek yer bulmak güçleşecek. Sorun değil; büyükşehirde trafik sorunlarının çözümü için her zaman yeni bakış açıları geliştirilecek.

Park etme sorunu, bazen “site otopark sorunu”, bazen de “hastanelerde otopark sorunu” olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz ortak kullanım alanları, bilinçli bir şekilde paylaşılmadığı zaman anlaşmazlıklara neden oluyor. Araba park edilecek alanının paylaşımı için ortak kullanım alanlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kentlerde Otopark Sorunu İçin Çözümler

Yerliler için alışılagelmiş, küçük kentlerden gelenler için ise kafa karıştırıcı bir soru: Otomobili nereye park edeceğiz? Merkezi bir yere gittiğinizde, güvenli bir şekilde park etmenize yardımcı olacak çözümler ne olabilir? Öncelikle bu problemi kişisel olarak ele alacaksanız otomobil satın alırken dikkat edebileceğiniz birkaç nokta olduğunu belirtelim. Mesela LPG’li otomobillerin otopark sorunu, ilk düşünmeniz gereken detay. Çünkü LPG sistemli otomobiller kapalı otoparklara park edemiyor. Dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise küçük boyutlu otomobillerin, özellikle büyükşehirler için daha uygun olduğudur.

Otopark Sorunu Çözümü: Katlı Otoparklar

Büyükşehirlerin merkezi yerlerinde park yeri bulmak her zaman zor olur. Üstelik işlek caddelerde ve sokaklarda yol kenarlarına park etmek de yasak. Yani buralara park ederseniz aracınız büyük bir olasılıkla çekilir, çünkü yoğun yerlerde park eden araçlar nedeniyle akan trafiğin engellenmemesi istenir. Dünyanın diğer metropollerinde de kullanılan kat otopark sistemi, ülkemizin büyükşehirlerinde de giderek yaygınlaşıyor. Örneğin Kahramanmaraş’ın merkezinde birkaç yerinde mevcut olan otoparklar ve geçtiğimiz dönemde yapılan Arasa katlı otoparkı inşa edildi. Bu tür alanlar, yer altında olacak şekilde de tasarlanabiliyor. Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlere inşa edilen bu yapılar ile kişisel ulaşım araçları ve toplu taşıma araçları arasında bağlantı kurulabiliyor.

Büyükşehirlerde trafik çözümü için geliştirilen bir diğer yöntem de sokak ve caddeleri otopark alanları olarak kullanmak. Belediye gözetiminde düzenlenen bu sistemler sayesinde, aracınızı güvenle otopark görevlisine teslim edebiliyorsunuz.

Toplu Yaşam Alanlarında Otopark Sorunları ve Çözümleri

Merkezi bir yerde oturuyorsanız ve yaşadığınız alanın kendine ait bir ortak otoparkı yoksa bu durumda alternatif çözümler üretmeniz gerekebilir. Aslında otopark yönetmeliği çerçevesinde her toplu yaşam alanında araç parkına tahsis edilecek alanlara yer bırakmak zorunludur, ancak bu uygulamanın zorunlu tutulduğu dönemden önce inşa edilen yapı sayısı oldukça fazla. Bu nedenle de bu tür alanlarda ortaya bir park sorunu çıkar.

Öncelikle yaşam alanınızı seçerken bu duruma dikkat edin. Aracınızı park edecek özel bir alanı var mı ya da yaşayacağınız ortam özel otoparklara yakın mı? Bu cevapları önceden bilirseniz sorun yaşamazsanız.

Araç değiştirmeyi düşünüyorsanız daha küçük boyutlu otomobillere yönelmeniz de bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Özellikle yeterince alan bulunmayan yaşam alanlarında küçük boyutlu araçların park yeri bulması daha kolaydır.

Binalarda otopark alanı bulunmayabilir, ama site gibi toplu yaşam alanlarında otopark zorunluluğu bulunur. Yani bu tür yaşam alanlarında açık otopark ya da benzeri bir bölümün eklenmesi her zaman zorunludur. Böyle bir durumla karşılaştığınız zaman gerekli mercilerle iletişime geçerek otopark yeri düzenlenmesi konusunda talepte bulunabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm ile Park Yeri Sorunu İçin Çözümler

Son dönemde ülkemize ağırlık verilen kentsel dönüşüm projeleri, otopark sorununa da kalıcı çözüm getirmeyi hedefliyor. Kentsel dönüşüm ile bina altlarına otopark yapılması kuralı getirildi. Yeni Kentsel Dönüşüm Otopark Yönetmeliğinde, yapılan binalarda her daireye bir otopark alanı ayırma zorunluluğu bulunuyor. Belediyelere bu sayıyı artırma yetkisi de veriliyor. Ayrıca yeni otopark düzenlemesine göre bina bahçesinin altı da park alanı olarak kullanılabilecek.

Otomobil Park Ederken Dikkat Edilecek Şeyler

Mevcut araçlar için otopark sorununa çözümler üretilse de trafiğe katılan araç sayısı arttıkça problem için yeni çözümler bulunması gerekecek. Bu çözümlerin dışında her araç sahibinin dikkat edeceği belli başlı birkaç ayrıntı da şehir içi yaşamını kolaylaştırabilir:

Araç park etme teknikleri hakkında bilgi sahibi olun.

Aracınızı park ederken diğer sürücülerin geçiş ve park güzergahını düşünün.

Ortak kullanılan park alanlarında kurallara uyun.

Gökhan Dökücü
Bu haber 2292 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI