Bugun...Otomotiv sektörüne `Avrupa` katkısı
Tarih: 04-07-2018 11:38:47 + -


Yurt içinde kan kaybeden otomotiv pazarı ilk yarıda ihracata ivme verirken, sektöre en büyük katkı Avrupa`dan geldi.


Otomotiv sektörüne `Avrupa` katkısı

Yurt içinde pazardaki  daralmanın etkisiyle kan kaybeden otomotiv endüstrisi ilk yarıda ihracatına ivme  vererek 16 milyar doların üzerinde dış satıma imza atarken, bu rakama en büyük  katkı Avrupa ülkelerinden geldi.  

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) ve Türkiye  İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, ilk yarıda  geçen yılın aynı dönemine kıyasla Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı  yüzde 11,92 daralırken, bu dönemde otomotiv endüstrisi 16 milyar 434 milyon 421  bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Söz konusu ihracat rakamı geçen yılın aynı döneminde 14 milyar 352  milyon 301 bin dolar düzeyinde bulunuyordu. Bu da sektörün geçen bir yıllık  sürede ihracatını yüzde 14,5 artırdığına işaret etti.

Öte yandan sektörün 16 milyar doların üzerine çıkan ilk yarı dış satım  hacmi, tüm zamanların en yüksek 6 aylık ihracat rakamı olarak kayıtlara geçti.  Sektör ayrıca, Türkiye'nin 80,2 milyar dolarlık ihracatından 5'te 1 pay almaya da  devam etti.

İHRAÇ EDİLEN HER 5 ÜRÜNDEN 4'Ü AVRUPA'YA

Otomotiv endüstrisinin Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkelerine  ihracatı yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 13  milyar 224 milyon 652 bin dolar düzeyine yükseldi.

Böylece sektörün ilk yarıdaki 16,4 milyar dolarlık ihracatının yüzde  80,5'i Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkelerine yapıldı. Bu da ihraç edilen her  5 otomotiv endüstrisi ürününden 4'ünün Avrupa ülkelerine gerçekleştirildiğini  ortaya koydu.

Aynı dönemde otomotiv endüstrisinin, Avrupa'nın ardından en fazla  ihracat gerçekleştirdiği diğer ülke grubu Orta Doğu oldu. Orta Doğu ülkelerine  ihracat yüzde 2,2 artarak 805,1 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

EN FAZLA İHRACAT KAYBI ABD'DE

Yılın ilk yarısında otomotiv endüstrisinin en fazla ihracat  gerçekleştirdiği ülkelere bakıldığında, yine Avrupa ülkelerinin başı çektiği  görüldü.

Sektörün ilk yarıda en büyük pazarı, 2 milyar 461 milyon 849 bin  dolarlık ihracatın gerçekleştirildiği Almanya oldu. Almanya'yı, 1 milyar 874  milyon 753 bin dolarla İtalya, 1 milyar 746 milyon 658 bin dolarla Fransa ve 1  milyar 486 milyon 421 bin dolarla da İngiltere takip etti.

Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere, yılın ilk yarısında 1 milyar  doların üzerinde otomotiv endüstrisi ihracatı gerçekleştirilen ülkeler olarak da  kayıtlara geçti.

Otomotiv endüstrisi ihracatında en fazla düşüş yaşanan ülkeler  listesinde başı ise ABD çekti. Sektörün ABD'ye ihracatı ilk yarıda geçen yılın  aynı dönemine göre 159 milyon 990 bin dolar azalarak 463 milyon 808 bin dolara  geriledi.

ABD'nin ardından İran 51 milyon 294 bin dolar, Danimarka 22 milyon 660  bin dolar, İrlanda 19 milyon 283 bin dolar ve Suriye 15 milyon 923 bin dolarlık  ihracat düşüşüyle en fazla kayıp yaşanan diğer ülkeler olarak sıralandı.
Bu haber 535 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI