Bugun...ORGAN NAKLİ İÇİN KAYIT OLALIM!
Tarih: 23-03-2018 11:12:23 + -


Pençesine düştüğü böbrek hastalığından nakil olarak kurtulduktan sonra kendini hastalara adayan ve bu uğurda da bir dernek kuran Hanifi Çöplü, kentte nakil olmayan bir hasta kalmayıncaya kadar mücadelesine devam edeceğini söyledi. Emekli maaşıyla geçinen Çöplü tüm imkanları oluşturarak hastaları bilgilendiriyor.


ORGAN NAKLİ İÇİN KAYIT OLALIM!

Kahramanmaraş Böbrek ve Diyaliz Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hanifi Çöplü  böbrek yetmezliğinde tek kalıcı tedavi seçeneğinin nakil olması dolayısıyla, diyaliz hastalarının mutlaka organ nakil bekleme listesine kayıt yaptırmalarını istedi. Kayıt olmaları durumunda da nakil şanslarının çok artacağını dile getiren Çöplü; “bir arkadaşımızı ikna ederek gidip KSÜ Organ Nakil Bekleme listesine kayıt ettirdik. İki gün sonra kadavradan nakil oldu ve hayatı kurtuldu. Biz bunun duyurusunu şehrin dört bir köşesine astığımız pankartlarla ve basın yayın aracılığıyla yapıyoruz. Diyaliz hastalarımız mutlaka gidip kayıtlarını yaptırsın, belki bir gün sonra nakil şansları olabilir” dedi.

KABÖDER Başkanı Hanifi Çöplü yaptığı açıklamada, ''Ülkemizde böbrek nakli bekleyen hasta sayısı 22 bin civarında ama diyaliz tedavisi alan hasta sayısı 70 bini buldu. Arada çok fark var. Bu fark bazılarının işine gelmektedir'' dedi.

“Diyaliz tedavisi alan bir hasta nakil olmadıktan sonra kurtuluşu yoktur” ifadelerini kullanan Başkan Çöplü, ''her bir diyaliz hastası için devletin diyaliz merkezlerine ödediği miktar göz önüne alındığında hasta sayısıyla, kayıt sayısının arasındaki farkın sebebi biraz olsun netleşiyor. Geçtiğimiz yıllarda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp fakültesinde organ nakil bekleme listesine kayıtlı hasta sayısı 70 kişiydi onlarında güncellemesi yapılamamıştı. Hastalar bekleme listesine kayıt olduktan sonra her altı aya bir kan tahlili yaptırmak zorunda ve iletişim bilgilerini güncellemelidir. Bu yıl ki sayı, bekleme listesinde 340 oldu. Bu çalışmaları el birliği yaparak gerçek sayısına ulaştırmamız gerekir. Şuan KSÜ’de nakiller başladı ve bir yılda 50 nakil hedefleniyor. Tüm diyaliz hastalarımız hiç kimsenin etkisi altında kalmadan gidip kayıtlarını yenilesin ve nakil olma şanslarını artırsın.” Dedi.

HABER: YAŞAR ERİKLİ
Bu haber 543 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI