Bugun...ODALARIN PERFORMANSI GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Tarih: 29-12-2017 07:03:53 + -


Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Ahmet Kuybu, yaklaşan oda seçimlerine ilişkin gazetemize yaptığı açıklamada; 40 tane esnaf odası başkanın sadece 5-6 tanesinin karşısına aday çıktığını belirterek bu durumun oda başkanlarının başarılı performans sergilemesiyle doğru orantılı olduğunu söyledi.


ODALARIN PERFORMANSI GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Kahramanmaraş’ta yeni yılla birlikte esnaf odalarının seçimleri de başlıyor. 40 tane esnaf odasının 2018’in ilk 3 aylık dönemlerinde başkanlık seçimleri yapılacak. Adaylıklarının açıklayan isimler, esnaf ziyaretlerini neredeyse tamamladı.

Kahramanmaraş’ta esnaf odalarına çok fazla talip çıkmamasının mevcut başkanlarının başarısıyla ilişkilendiren Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı Ahmet Kuybu, yeni yılla birlikte başlayacak olan oda seçimlerinin çok farklı olacağını ifade ederek “Bütün oda başkanlarımız, oda yöneticilerimiz, oda personellerimiz emeğinin karşılığını alıyor. Yani bu ne demek Maraş’ta 40 odamız var, ortalama 5 odamıza aday var. Bu adaylar da mevcut başkan eksikliklerinden değil şahsi husumetler, farklı düşüncelerle aday olmuşlar.  2 gün önce Ankara’daydım. Yaklaşık 40 büyük ilimizin birlik başkanına odalara talip olmadığını sordum. Yüzde 60- 70 civarında odalara talip olduğunu söylediler. Bizde ise bu oran yüzde 10 civarında. Buradan mevcut başkanlarımızın çalışkanlığı, esnaflarıyla yakından ilgilendiği ve görevlerini iyi yaptığı sonucunu çıkarmak lazım” dedi.

Tabi bu hiçbir başkanımızı rekabete kavuşturmayacak. Daha çok çalışacak daha çok hizmet edecek.  Biz zaten çok iyi, manevi bir ortam yarattık. Büyük bir aile ortamı yakaladık. Kamuoyunda siz de yakından takip ediyorsunuz; çok şükür ne bir şaibe var odalarla ilgili ne bir dedikodu var. Biz burada gücümüzün yettiği kadar esnaflarımıza da başkanlarımıza da destek olmaya çalışıyoruz.  

2018’deki oda seçimlerinde sonucun çok fazla değişmeyeceğini ve mevcut başkanların görevine devam edeceğini kaydeden Kuybu,  şunları söyledi: “Tabi bu seçim sonucu sandıktan çıkmadıkça bir şey diyemezsin. Ama ben çok değişeceğine inanmıyorum. Mevcut başkanlarımız inşallah devam edecek. Aday çıkmaması sorumluluğumuzu daha da çok artırıyor. Zaten biz aday çıksa da çıkmasa da her seçimden sonra sanki yeni başlamış gibi 2002 yılındaki o arzumuz, isteğimiz ve heyecanımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

ESNAF FEDAKÂRLIK YAPTI

15 Temmuz sürecinden sonra oluşan ekonomik buhran karşısına esnafın fedakarlık yaparak, ayakta durduğunu ifade eden Başkan Ahmet Kuybu, şu açıklamalarda bulundu: “Geçmiş yıllarda da bu ülkedeki bu insanlarımız çok kriz yaşadı, darbeler yaşadı, siyasi krizler yaşadı. Yani bu krizler yeni yaşanmıyor. Bu Türkiye için de mahsus değil; bütün dünyada… İşte görüyorsunuz Yunanistan iflas etti. İtalya çökmek üzere, İspanya bölünme aşamasında! Her ülkede krizler oluyor. Bu da ister istemez sanayiciye de esnafa da yansıyor. Bizim esnafımız bunun bilincinde. Özellikle ülkemiz son 3-4 yıldır bir abluka altında. Osmanlıda olduğu gibi bütün Avrupa ülkeleri şu anda hepsi ülkemize çöreklenmiş durumda. Kimi bölmeye çalışıyor, kimi iktidarı devirmeye çalışıyor. Tabi bunlar güçlü bir Türkiye istemiyor. Türkiye güçlendikçe düşmanlar rahatsız oluyor. Tabi bunlar hasta bir Türkiye istiyor. Şu anda biz İMF’ ye borçlu olsak bunları yapabilir miydik? Bu silahları yapabilir miydik? Dünyaya böyle başkaldırabilir miydik? Dünyadaki Müslümanların, mazlumların hakkını arayabilir miydik? Esnafımız bunun bilincinde. Tabi burada da herkesin fedakârlık etmesi lazım. Bir saldırı olsa ilk sokağa inenimiz yine esnaflarımız olur. İşini gücünü unutup sokağa iniyorlar.  Devletine bayrağına sahip çıkıyorlar. Bunu herkesin bilmesi lazım. Çünkü gözümüzün önünde yaşananlar var. Devletimiz olmazsa milletimizin de olmayacağı gerçekleri var.”

Esnafın düşük faizli yada sıfır faizli kredilerle desteklenmesinden öte hükümetin kalıcı çözümler üretmesi gerektiğine dikkat çeken Kuybu, şunları kaydetti: “Esnafımız yanlış anlamasın! Benim esnafımın kurtuluşu iş yapıp para kazanması. Yani yüzde 80’i iş yapıp para kazanmak zorunda. İllaki kredi alıp işini büyütenler de var. Biz, esnafın işini iyileştirelim, esnafın para kazanmasına yardımcı olalım.”

ALTINŞEHİR İKİNCİ DURAK OLACAK!

Kahramanmaraş’ta kuyumcu esnafının rüyasını gerçekleştiren Altınşehir’e de değinen Başkan Kuybu, tamamlanması halinde Altınşehir’in dışarıdan gelen misafirlerin ikinci durağı olacağını belirtti. Kuybu, “Altınşehir projesi bakanlığımızın da aynası. Maraş’ımızın da kuyumcu esnafımızın da! Ödemeler biraz aksadı biraz gecikti ama Altınşehir’de çalışmalar hiç durmadı. Niye? Çünkü Bakanlığımız bizden çok istiyor bir an önce bitmesini! Türkiye’de yaptıkları en iyi en hayırlı çok yönlü proje olduğunu söylüyorlar. Mesela mevcut kapasite 3 bin kişi iken; bu kapasite 6 bin kişiye çıkacak. Yani 6 bin kişi ailesiyle buradan ekmek yiyecek. Siyasetçilerimizin, yerel yönetimlerimizin dışarıdan gelen misafirlerini gezdireceği ikinci bir adres çıktı” şeklinde konuştu. (HABER-FOTO: KENAN ONARAN)
Kaynak: Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi

Bu haber 3464 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI