Bugun...MHP'NİN YEREL SEÇİM POLİTİKASI NASIL OLACAK?
Tarih: 03-12-2018 13:00:00 + -


Kahramanmaraş Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekili (MHP) Sefer Aycan, Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesini ziyaret ederek, partinin yerel seçimlerde izleyeceği politikalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.


MHP'NİN YEREL SEÇİM POLİTİKASI NASIL OLACAK?

Kahramanmaraş’ta görünürde bir ittifakın olmadığını söyleyen ve Aycan, yerel seçimlerin bir gönül işi olduğunu ve gösterilecek adayları şehrin içinden çıkması gerektiğine vurgu yaptı.

Kahramanmaraş’ta ittifak var mı sorusuna cevap veren Aycan, Görüşmelerimiz devam ediyor. Sayın genel başkanımız bir açıklama yaptı. Sadece üç ilde aday çıkarmayacağımızı açıkladık. Diğer yerlerin kapsamının ne olacağı ile ilgili görüşmeler devam ediyor.  Görünüşte Kahramanmaraş’ta ittifak yok gibi, ama yine de nihai kararı beklemek lazım. İki partinin de yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları görüşmelerini sürdürüyor. Genel başkanlara aktarımda bulunuyorlar. Nihai kararı da genel başkanlar verecekler.  Ben genel başkanımızla konuştum. O da görüşmelerimiz devam ediyor dedi. Cumhurbaşkanı MHP’ye jestlerimiz olabilir açıklaması yaptı” şeklinde konuştu.

“YEREL SEÇİM GÖNÜL İŞİDİR”

MHP’deki yerel seçim süreci ile ilgili bilgiler veren Aycan, “Memurlar 1 Aralıkta istifa etti. MHP’de aday adaylığı için başvurularda 15 Aralığa kadar devam ediyor. Bu arada tabi ki aday adaylarımız çıkacaktır. YSK seçim takvimini 1 Ocaktan itibaren başlatıyor. Henüz son liste verme tarihi verilmedi. Ben Ocağın 10’u gibi olur diye düşünüyorum. Daha önümüzde çok süre var. Aday adaylarımız çıktı ve çıkmaya da devam edecektir. Çalışmalar sürdürülüyor. Bu tabi ki bir ekip işidir. Aday kriterlerimiz bellidir. Partiye sadakat çok önemlidir. Adayların partimizden olmasını istiyoruz. Yerel seçim gönül işidir. Milletvekili seçimi gibi değildir. Yerel politikalar ve yerel ilişkiler çok önemlidir. İnsanlar yerel seçimde bizzat tanıdığı ve temas kurdukları kişiyi istiyor. Belediye başkanı yanına rahatlıkla gidebileceği, mahallelisi ve köylüsü olması lazımdır. Bu tür ilişkiler yerel seçimlerde önemlidir. Yerel yönetimler daha halkın içinden ve halkın kontrolünün daha etkin olduğu yönetim olarak sıralanır. Türkiye de insanlar ulusal meclisi daha yakından takip ediyor. Yanı başındaki yerel olaylardan haberi yoktur. İnsan önce kendi yerelindeki olayları takip etmelidir” dedi.

“YAŞANILABİLİRLİK KRİTERİNE GİREN ŞEHRİMİZ YOKTUR”

1930 yılında çıkan Belediye kanunu yerel hizmetleri ifade eder. Biz bunlarla ilgili hiç konuşmuyoruz. Belediyecilik demek bina dikmek değildir. Biz maalesef sadece bununla ilgileniyoruz. Bana yol yapmasın içme suyu vermesin. Bir şehirde içme suyu yoksa orası zaten şehir olmamıştır. Bir şehirde kanalizasyon arıtma tesisi çok önemlidir. Kahramanmaraş gibi bir yerde insanlar artık içme suyunu içemiyor. O zaman bir sorun var demektir. İçme suyu veremiyorsan burada belediye yok demektir. Ben belediyecilik anlayışımızda bir sorun olduğunu düşünüyorum.  Alt yapı henüz kurulamamıştır. Bize bunları yapacak insan lazımdır. Belediye Başkanı halkın içinde olacak onların ne yediğini ne içtiğini bilecek. Halkın sorunlarıyla ilgilenecek insan lazım. Rant gözetmemek lazımdır. Belediyecilik anlayışı ranta dönüşmüştür. Yaşanılabilirlik kriterine giren şehrimiz yoktur. Kriter bakımından çok gerilerde kalıyoruz” şeklinde konuştu.

“KAHRAMANMARAŞ YETERİ KADAR BÜYÜKŞEHİR OLAMADI”

Adalet ve Kalkınma Partisinin adaylarının kendisini bağlamadığını söyleyen Aycan,  Kimi gösterirse kendileri bilir. Benim onların adaylarıyla ilgili konuşmam doğru olmaz. Siyaseten etik bulmuyorum. Kahramanmaraş milliyetçi muhafazakâr tabana sahip bir şehirdir. Biz Kahramanmaraş’ta her zaman varız. Çizgimizi hiç değiştirmedik. Son zamanlarda istediğimiz oyu alamadık. Bunun sorgulanması lazımdır. Yerel seçimlerde insanlar iktidar kimse o tarafa kayıyor. Bu genelde olan bir anlayıştır. Sadece Kahramanmaraş’a özgü değildir. Kahramanmaraş yeteri kadar Büyükşehir olamadı. Merkezde ve ilçelerde çok fazla sorunları vardır. Mesela Elbistan 20 yıldır aynı hiçbir şey değişmiyor.  Bütün ilçelerde bir kan kaybı vardır. Hiçbir ilçemizde şehircilik adına olumlu bir şey görmüyorum” ifadelerini kullandı.

“KAHRAMANMARAŞ’TA SU SIKINTISI VAR”

 Kahramanmaraş’ta kötü bir yapılaşma ve imar planı olduğunu vurgulayan Aycan, “Çok katlı binalar yapıp yeşili öldürüyoruz. Ahir dağının eteklerine doğru baktığımda ormanın içine girmiş evler görüyorum. Kahramanmaraş’ta kanalizasyon arıtması daha yeni bitti. Bu çok büyük bir ayıptır. Kahramanmaraş’ı su zengini diye biliriz; ama içme suyu sıkıntımız var. Bir yerde hava ve su kirliliği varsa insanların sağlığı olumsuz etkilenir. Halen Aksu’da simsiyah bir su akıyor. Ceyhan nehrinin kirliliğini çözemedik. Elbistan’da içme suyundan dolayı 60 bin kişi ishal oldu. Elbistan’da kanalizasyon Ceyhan Nehrine akıyor. Sır barajını doldurduk. Sır barajı bir bataklık haline geldi. Bu sorunların çözülmesi lazım. Ben bunlarla bireysel olarak ilgileniyorum. Bu sorunlar çözülmüyorsa belediyenin ne anlamı var? İnsanları reaksiyon gösterip kendisine hizmet edecek kişileri seçmesi gerekiyor. Aday olmak isteyenler kendi hür iradesiyle gelip başvuru yaparlar. Biz parti olarak bu işi en iyi yapacak kişiyi seçeriz. Elbistan’da 11, Göksun’da 4, Andırın’da 6 adayımız var” şeklinde konuşarak sözlerini sonlandırdı.

HABER-FOTO: MERT POLAT
Bu haber 430 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI