Bugun...



“Masraflar Arttı Fiyatlar Aynı”
Tarih: 07-11-2018 11:57:01 + -


Elbistan çiftçisinin can damarı olan şeker pancarında ki taban fiyatın enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle eridiğini söyleyen Sermet Yıldız, ''Masraflar arttı ancak fiyatlar aynı'' dedi.


“Masraflar Arttı Fiyatlar Aynı”


Mersin'de mülteci teknesi battı: 11 Suriyeli... Van'da 5 kinin öldüğü kazanın ardından acı... Van'da kaçak Afganları taşıyan araç takla attı: 5... Kahramanmaraşlı polis memuru vefat etti Van'da bin 210 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi Ahlat patatesi yüz güldürüyor 1071 Malazgirt Spor Kulübü başarıya doymuyor Gaziantep'e gönderdiği tonlarca salça Mersin'den... Bingöl'de 8 hırsızlık şüphelisi tutuklandı Gönül ilişkisi kurduğu kadınları dolandırdı Van'da 12 bin 450 paket kaçak sigara ele geçirildi Mersin'de batan tekneden kurtarılanlar hastaneye... Mersin'de mülteci teknesi battı: 11 Suriyeli... Van'da 5 kinin öldüğü kazanın ardından acı... Van'da kaçak Afganları taşıyan araç takla attı: 5... Kahramanmaraşlı polis memuru vefat etti Van'da bin 210 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi Ahlat patatesi yüz güldürüyor 1071 Malazgirt Spor Kulübü başarıya doymuyor Gaziantep'e gönderdiği tonlarca salça Mersin'den...

 
“Masraflar Arttı Fiyatlar Aynı”
Elbistan çiftçisinin can damarı olan şeker pancarında ki taban fiyatın enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle eridiğini söyleyen Sermet Yıldız, ''Masraflar arttı ancak fiyatlar aynı'' dedi.
Facebook
Twitter
Google+
Linkedin
Yazdır
07 Kasım 2018 - 11:21
Milliyetçi Hareket Partisi, Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Sermet Yıldız, Enflasyondan en çok etkilenen kesimlerden birisinin de çiftçiler olduğunu belirten Yıldız, ''Mazot fiyatları, elektrik, gübre fiyatları arttı. Elbistan ve Afşin'de çiftçiler kar etmek bir yana zararla defter kapatmaya başladı'' dedi.

Haziran ayında açıklanan şekerpancarı taban fiyatının, enflasyon ve döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle eridiğini ve Pancar çiftçisine nefes aldıracak fiyat güncellemesine ihtiyaç var olduğunu ifade eden Yıldız, çiftçilerin sorunlarını dile getirdi.

Döviz kurundaki dalgalanmalar sonrasında fındık ve mısır üreticisi için fiyat güncellemeleri yapıldı. MHP'li Sermet Yıldız, Elbistan ve Afşin çiftçisinin can damarı olan Şeker Pancarı içinde güncelleme yapılmasını istedi.

ÇİFTÇİNİN BELİNİ BÜKÜYOR

Yıldız, “Ülkemizde döviz yükselişine bağlı olarak yaşanan ekonomik olumsuzluklardan en fazla etkilenen kesimlerin başında çiftçilerimiz gelmektedir. Çiftçinin belini büken en önemli nokta mazot, gübre, ilaç, işçi ve bunun gibi girdi fiyatlarındaki artış olmuştur. Pancar taban fiyatının açıklandığı haziran ayında mazot 4,4 TL/litre iken şuanda çiftçimiz 6,4 TL/Litre üzerinden mazot kullanmaktadır. Yine gübrede de benzer bir durum yaşanmıştır'' dedi.  

MALİYET YÜZDE 50-80 YÜKSELDİ

DAP gübrenin tonu haziran ayında 2,6-2,8 bin TL/Ton iken bugün 4 bin TL/Ton seviyesine ulaştı diyen Yıldız şöyle konuştu;


 

 
''İlaç, işçi ve diğer girdiler de aynı dönemden bugüne yüzde 50-80 oranında artış göstermiştir. Elektrik fiyatlarına yüzde 70 zam yapılmıştır. Çiftçi tarımsal sulamada kullandığı elektrikle ilgili borçlarını ödeyemeyecek durumdadır. Tüm bu rakamlara ulaşılmadan önce karınca kararınca geçinmeye çalışan çiftçimizin beklediği 2018 yılı pancar taban fiyatı yüzde 16 polar üzerinden 235 TL/ton olarak açıklanmıştı.''

ÜRETİCİ SESİNİ DUYURMAK İSTİYOR

Geçen yılın rakamlarına bakıldığında yüzde 11,9 artırılan pancar taban fiyatı, o günden bu yana yaşanan enflasyon ve girdilerdeki fiyat artışı sebebiyle eridiğini ifade eden Yıldız, ''Elbistan ve Afşin ilçemizde binlerce pancar üreticisi, kâr etmek şöyle dursun sezonu zararla kapatmamanın hesabını yapmaktadır. Hükümet, geçtiğimiz günlerde fındık ve mısır üreticisi için destek paketleri açıklamış ve alım fiyatlarını güncellemiştir. Ülke genelindeki pancar üreticisi de sesinin duyulmasını istemektedir. Pancar üreticisi unutulmamalı ve taban fiyatı şuan ki enflasyon oranları göz önüne alınarak mutlaka güncellenmeli ve 300-320 TL/Ton civarına çıkarılmalıdır. Pancar çiftçisine alın terinin ve emeğinin karşılığı olarak enflasyon oranları göz önünde tutularak yeni fiyattan ödeme yapılmalıdır” dedi.  

 

TOHUM VE GÜBRE ALMAKTA ZORLANIYORLAR

“Çiftçilerimiz, hububat ekimine başladı. Yüksek fiyatlar karşısında tohum ve gübre alamayan veya almakta zorlanan çiftçimiz, adeta son çare olarak dekara attığı tohumun ve taban gübresinin miktarında kısıtlamaya gidiyor. Gübre ve tohum kullanımını mecburen yüzde 20-25 arasında düşürerek maliyeti düşürme yolunu seçiyor. Bu da ülke genelinde gelecek yıldaki toplam rekoltenin ve kazancın azalması anlamına geliyor. Hiçbir çiftçi zorunlu kalmadıkça bunu yapmaz ama elinden bir şey gelmiyor. Çiftçi üretim yapmazsa, ona tarımsal girdi sağlayan tarım sanayisi de büyük zarar görür. Bu seneyi bir şekilde atlatan çiftçimiz için yeni sezon öncesinde mutlaka tedbir alınmalıdır. Çığ gibi büyüyen sorunlarla mücadele eden çiftçilerimizin taleplerine karşı duyarsız kalınmamalı, kapsamlı bir destek paketi acilen uygulamaya konulmalıdır.''

MHP MECLİSTE ÇALIŞMA YAPIYOR

Yıldız, Milliyetçi Hareket Partisi olarak zaten Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli Beyefendi'nin 24 Haziran seçimlerindeki taahhütlerinden olan Türk çiftçisine yönelik iyileştirme kapsamında mazot, gübre, ilaç ve diğer girdilerin ÖTV'siz, vergisiz şekilde çiftçiye kullandırılması ile ilgili inşallah MHP Meclis Grubu'nda da gereken çalışmalar titizlikle yapılmaktadır. Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş Milletvekilimiz Sayın Sefer Aycan da bu konuda Meclis’teki çalışmalarına devam etmektedir.'' ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

HABER: MELİHA KÜÇÜKÖNDER




Kaynak: marasbugun.com

Bu haber 187 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI