Bugun...MARAŞ'TA 10 GÜNDE 300 YANGIN!
Tarih: 09-08-2018 16:15:25 + -


Kahramanmaraş'ta son günlerde anız yangınlarının sayısı artış göstermeye başladı. İtfaiye Daire Başkanlığından alınan bilgiye göre, günde 30 ile 40 arası yangın çıkışı oldu.


MARAŞ'TA 10 GÜNDE 300 YANGIN!

Tarımsal üretim sonucunda biçilmiş olan ekinlerin toprakta kalan kök ve saplarına anız adı veriliyor. Tarımda anızların yakılarak yok edilmesi yaygın bir şekilde kullanılsa da, yetkililer ve uzmanlar tarafından bu durumun yanlış, zararlı olduğu belirtiliyor.

BÜYÜK VEBALİ VAR

Kahramanmaraş'ta özellikle son günlerde yangın sayısının artması ile Bugün Gazetesi ekibi olarak İtfaiye Daire Başkanı Cahit Küçükönder ile konuya ilişkin röportaj aldık. Küçükönder, anızların yakılmasının büyük bir vebali olduğunu, toprağın içindeki canlıların dahi yok edildiğini belirterek anız yakılmamasını istedi.

HER YIL YÜZDE 20 DÜŞÜYOR

Kahramanmaraş'ın son 3 yıllık istatistik verilerine bakılacak olursa, 2016 yılında çıkan 5031 yangının 3081'inin Anız ve Kuru ot yangını olması sonrasında daire başkanlığı harekete geçerek çalışmalar yürüttü. 2017 yılında ise 4440'a düşen Yangın sayısı sonrasında bakılan verilere göre, anız yangını sayısı 2372'ye düşürüldü. Her iki yıl arasında anız yangını sayısında 709'luk bir azalma görülürken, 2018 yılının ilk 6 ayının verilerine göre 642 anız yangını çıktı. İtfaiye Daire Başkanı Küçükönder, farkındalığın oluşmasıyla anız yangınlarının azaldığını söyledi. Küçükönder, “Her yıl yüzde 20 civarında yangınları azalttığımızı gördük. Bu konuda uyarılarımızı dikkate alan çiftçilerimize teşekkür ediyoruz'' dedi.

TOPRAĞA CİDDİ ZARARLAR VERİYOR

Kahramanmaraş'ta 20 binin üzerinde çiftçinin bulunduğunu belirten Küçükönder, ''Anız yangınlarında bir çok canlı telef oluyor ve nesli tükeniyor. Ayrıca bu yangınlar toprağa da ciddi anlamda zararlar veriyor. Devletimizin bu hayvanlara işkence edenlere gelecek cezai yaptırımlar etkili olur. Çünkü tarla hayvanlarının da canı ve yavruları var. Bir İslam alimi şöyle söylüyor; 'Anız yakan bir insan ömür boyu hiç günah işlemese bile, o günah ömür boyu ona yeterde artar.' Dini yönden çok büyük bir günah. İl müftümüz camilerde, hutbelerde vaazlarda anız yakmanın zararlarını anlattı. Bu çabamızın baya bir faydası oldu. Kahramanmaraş’ta ki yerli ve ulusal basına da duyarlılığı arttırdığı için teşekkür ediyorum. Akdeniz ormanları çok riskli. Ufacık bir yangında rüzgârda varsa yangın çok büyüyebilir'' dedi. 
Kaynak: kahramanmaraş'ta bugün gazetesi

Bu haber 349 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI