Bugun...Makine ve Teçhizata Devlet Desteği
Tarih: 02-06-2018 01:36:29 + -


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Yerli ve Yeni Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği 2018 Programı ile, işletmelere 450 milyon lira kredi hacmi oluşturacağız. İşletme başına sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limitini, 300 bin lira olarak belirledik. Kredi vadesi ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere, toplam 36 ay olarak belirlenmiştir" açıklamasında bulundu.


Makine ve Teçhizata Devlet Desteği

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Yerli ve Yeni Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği 2018 Programı ile, işletmelere 450 milyon lira kredi hacmi oluşturacaklarını belirterek, "İşletme başına sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limitini, 300 bin lira olarak belirledik. Kredi vadesi ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere, toplam 36 ay olarak belirlenmiştir." dedi.

Bakan Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nda (KOSGEB) düzenlenen, "Yerli ve Yeni Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği" tanıtım toplantısına katıldı.

Söz konusu desteklerle Türkiye'nin teknoloji üretmesini ve ihraç etmesini hedeflediklerini anlatan Özlü, bu kapsamda atılan adımları anlattı.

Özlü, KOSGEB'in yeni vizyonu kapsamında, özellikle imalat sanayisini teknoloji odaklı biçimde desteklediklerine işaret ederek, "Bundan sonra KOSGEB'in destek ve teşvik mekanizmasındaki temel önceliği, imalat sanayi ve yüksek teknolojidir. Bu çerçevede, KOSGEB’in sunduğu destek ve teşvik mekanizmalarını, teknoloji üreten KOBİ'lerimiz üzerinde yoğunlaştırıyoruz. KOBİ'lerimizi 'yerli üretime' teşvik ediyoruz, onların Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini destekliyoruz. İhracatımız içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payını, yüzde 20 seviyesine çıkarmak için bütün kaynaklarımızı seferber ediyoruz." diye konuştu.

"PROGRAMDAN 2016'DA BİN 88 İŞLETME FAYDALANDI"

Yerli ve Yeni Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı'nın, üretim tabanlı ekonomik büyüme için atılmış önemli bir adım olduğunun altını çizerek, 2016 yılındaki Makine Teçhizat Kredi Faiz Destek Programı'ndan, bin 88 işletmenin faydalandığını hatırlattı. Program kapsamında 472 milyon lira kredi kullandırıldığını anımsatan Özlü, 95 milyon lira faiz desteğinin KOSGEB tarafından karşılandığını bildirdi.

Özlü, Yerli ve Yeni Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği 2018 Programı ile, işletmelere 450 milyon lira kredi hacmi oluşturacaklarına dikkati çeken Özlü, "100 milyon lira tutarında faiz desteği sağlayacağız. İşletme başına sağlanacak kredi faiz desteğinin üst limitini, 300 bin lira olarak belirledik.

Kredi vadesi ilk 6 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde ödemeli olmak üzere, toplam 36 ay olarak belirlenmiştir." ifadesini kullandı.

"YERLİ VE MİLLİ TEKNOLOJİLERİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Program başvurularını haziran ayı içinde almaya başlayacaklarını açıklayan Özlü, KOSGEB veri tabanına kayıtlı, imalat sanayinde faaliyet gösteren ve desteklerinden yasaklı olmayan işletmelerin yararlanabileceğini kaydetti. Destek programı kapsamında, işletmelere alım yaparken, "yerli ve yeni" makine ve teçhizatları tercih etmeleri şartını getirdiklerinin altını çizen Özlü, güçlü KOBİ, sanayi, üretim ve Türkiye için yerli ve milli teknolojileri desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Özlü, söz konusu programla, KOBİ'lerin yanında, yerli makine imalatına da destek olduklarını belirterek, "Çünkü, makine sektörü olmadan, sanayileşmeden bahsedemeyiz. Makine varsa sanayileşme vardır, üretim ve katma değer vardır. Ülkemiz son yıllarda makine imalatı ve ihracatında çok önemli mesafe almıştır. 2017 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla, 6,1 milyar dolarlık makine ihracatı gerçekleştirdik. Makine sektörümüzün daha da büyümesi için, elimizdeki tüm enstrümanları harekete geçirmeye devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.
Bu haber 414 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI