Bugun...KUDÜS'TE İNSANLIĞI ÖLDÜRDÜLER
Tarih: 14-05-2018 14:25:02 + -


ABD'nin Kudüs'e taşıdığı büyükelçilik binasının açılışına ABD lideri Trump'ın kızı Ivanka Trump ve kocası Jared Kushner de katıldı. Kızı ve damadını açılışa gönderen ABD Başkanı, törene online video görüntüsüyle bağlanıp halen barışı istediklerini söyleyerek dünya ile alenen dalga geçti. Yahudi olan Kushner'in Kudüs kararının arkasındaki isim olduğu biliniyor.


KUDÜS'TE İNSANLIĞI ÖLDÜRDÜLER

 ABD Başkanı Donald Trump'ın tüm dünyayı karşısına alarak attığı adımda en somut gelişme bugün yaşanıyor. Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan Washington, Tel Aviv büyükelçiliğini bugün resmen taşıyor. Tüm dünyanın gözü kutsal kentten gelecek son dakika haberlerinde.

17.25 : Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, bölgedeki gerilimin arttığı bu dönemde ABD'nin büyükelçiliğini taşıma kararını onaylamadıklarını söyledi.

16.59 : Açılış töreninde konuşan İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD için "Dünyada daha iyi bir dostumuz yok. Tarihi tanıyarak tarih yazdınız. Bu anı hatırlayın, Trump tarih yazdı. ABD ve İsrail'i her zamankinden daha fazla yakınlaştırdı" dedi. Bugünün kendileri için 'zafer günü' olduğunu söyledi. "Bugün ulusal hafızalara nesiller boyu kazınacak. Kudüs'teyiz ve burada kalacağız" ifadesini kullandı.

16.48 : Trump'ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, törende yaptığı konuşmada, bu hamleyle dünyanın ABD’ye ve başkanına güvenebileceğini gösterdiklerini iddia etti

16.37 : Donald Trump, tweet atarak "İsrail için büyük gün. Tebrikler!" dedi.

16.31 : Filistin Kurtuluş Örgütü, genel grev ilan etti.

16.28 : ABD Başkanı Trump, açılışta yayımlanan video mesajında, ülkesinin kalıcı bir barış anlaşmasını hedeflediğini söyledi. Büyükelçiliği taşıma kararının uzun süredir tartışıldığını belirterek "İsrail kendi başkentine karar vermekte özgürdür" dedi.

16.20  : Ölü sayısının 41'e yükseldiği duyuruldu.

16.15 : Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "İsrail’in işgal altındaki Filistin'de şehit ettiği her bir  Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği bir utanç tablosudur" ifadelerini kullandı.

TRUMP ALENEN DÜNYA İLE DALGA GEÇTİ

16.10 : ABD, dünyayı karşısına alarak Kudüs'teki büyükelçilik binasını resmen açtı.

Törene ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump, damadı ve başdanışmanı Jared Kushner, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan katıldı.

Kızı ve damadını açılışa gönderen ABD Başkanı Donald Trump, törene bir video mesajı gönderdi. Washington yönetiminin halen barışı hedeflediğini savunan Trump, "İsrail kendi başkentini seçmekte özgürdür" diyerek dünya ile dalga geçti.

16.05 : Dışişleri Bakanlığı: ABD’nin Tel Aviv büyükelçiliğini uluslararası  hukuku ve tüm BM kararlarını ihlal ederek Kudüs’e taşımasını şiddetle  kınıyoruz.

DÜNYAYI AYAĞA KALDIRAN KARAR

On yıllardır İsrail-Filistin müzakerelerinde arabuluculuğa soyunan ABD, Kudüs kararıyla birlikte masayı tamamen devirmiş durumda. Zira, İsrail'in 1967'de işgal ettiği Kudüs'ün statüsü Orta Doğu'nun en yakıcı sorunlarının başında geliyor.

Filistinliler, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'ü ileride kurulacak devletlerinin başkenti olarak görüyor.

Uluslararası toplum, İsrail'in kutsal kent üstündeki egemenliğini tanımıyor. İşgalci İsrail 1980 yılında şehri başkenti olarak ilan etti, bu skandal kararın ardından o dönem Kudüs'te büyükelçilikleri bulunan bazı ülkeler temsilciliklerini Tel Aviv'e taşıdı.

Washington'ın söz konusu hamlesi, Kudüs'ün nihai statüsünün belirlenmesini neredeyse imkansız hale getirdi.

İsrail, 51 yıldır işgal altında tuttuğu Kudüs'e Yahudilerin yerleşmesi için binlerce yasa dışı ev inşa etti.

15.55 : Filistin Hükümeti, uluslararası topluma çağrıda  bulunarak İsrail’in Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü 'katliamı' durdurmasını istedi. Resmi açıklamada, "Arap ve İslam hükümetleri ile dost ülkelere Gazze’de İsrail tarafından akıtılan kanı durdurmaları için her tür çabayı göstermeleri, İsrail işgal gücü ile mücadelesinde Filistin Yönetiminin yanında yer almaları çağrısında bulunuyoruz" denildi.

15.40 : Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Bugünkü katliamı kınamak yetmez, artık ortak adımlar atmak gerekiyor" dedi.

15.30 : Ölü sayısı 37'ye yükseldi.

15.10 :  Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada,  Gazze Şeridi'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde İsrail askerlerinin  açtığı ateş sonucu 28 Filistinlinin öldürüldüğü, 448'i gerçek mermiyle olmak üzere bin 693  Filistinlinin de yaralandığı belirtildi.

15.00 : Twitter'da İsrail’in kuruluşunun 70. yılını #Israel70 hashtegiyle kutlayanlara karşı, işgal altındaki topraklarda yaşayanlar başta olmak üzere dünyaya dağılmış milyonlarca Filistinli #Nakba70 etiketiyle karşı bir kampanya başlattı.

Filistinliler, İsrail’in kuruluşunu Nekbe yani 'Büyük Felaket' olarak adlandırıyor. Vatanlarını kaybederek mülteci konumuna düşen milyonlarca Filistinli, bugün dünyanın 46 ülkesinde protesto gösterileri düzenleyecek.

14.50 :  Can kaybı 25'e çıktı. Gazze sınırında 35 bin göstericinin olduğu açıklandı.

14.30 : İsrail ordusu, Hamas'a ait mevzileri bombardımana tuttu. Ordudan yapılan açıklamada, Refah sınır kapısı yakınında saldırı hazırlığında olan militanlar hedef alındı.

Gazze'de ise bir Hamas karakolu vuruldu, bölgeden gelen ilk görüntülerde bir İsrail tankı dikkat çekiyor.

14.00: Dakikalar içinde ölü sayısı yine arttı. Can kaybının 18'e çıktığı duyuruldu. Yaralı sayısı 500'ü aştı. İsrail askerleri, Gazze ve Batı Şeria'da sınıra yaklaşan Filistinlilere gerçek mermilerle ateş açıyor. Gerçek mermilerin isabet ettiği yaralı sayısı 153.

Göstericiler lastikleri ateşe verdi. Bölgeden yükselen siyah dumanlar yüzünden göz gözü görmüyor.

13.25: İsrail askerlerinin vurduğu Filistinli sayısı yediye çıktı. Yaralananların sayısı da artık yüzlerle ifade ediliyor. Filistinli sağlık görevlileri, yaralanan 500'ü aşkın kişiden 35'inin gerçek mermilerle vurulduğunu belirtti.

FİLİSTİNLİ'NİN VURULMA ANI KAMERADA

12.45: Gazze Sağlık Bakanlığı bugün İsraillilerin öldürdüğü Filistinli sayısının ikiye, yaralı sayısının da 69'a yükseldiğini açıkladı.

12.20: Gazzeli yetkililer, İsrail güçlerinin 21 yaşındaki bir Filistinliyi öldürdüğünü duyurdu. 30 Mart'tan bu yana sınırda süren protestolarda ölen Filistinli sayısı 46'ya yükseldi.

11.30 : Reuters haber ajansı, İsrail askerlerinin Gazze sınırındaki silahlı müdahalesinde en az 28 Filistinlinin yaralandığını duyurdu.

11.10 : Arap Birliği, ABD'nin hamlesiyle ilgili olarak Çarşamba günü olağanüstü toplanacağını açıkladı.

11.00 : Uluslararası haber ajansları, Gazze sınırında çatışmaların başladığını bildiriyor. Haaretz gazetesi, en az beş Filistinlinin İsrail askerlerinin açtığı ateşte yaralandığını duyurdu.

10.45 : Kudüs'teki açılış öncesi ilk tepki Hizbullah'tan geldi. Lübnan merkezli örgüt, büyükelçiliğin kutsal kente taşınması kararının değersiz olduğunu belirterek geçen hafta Golan Tepeleri'nde gerçekleşen saldırıların caydırıcılık dengesini onayladığını duyurdu.

10.30 : Kızı ve damadını açılışa gönderen ABD Başkanı Donald Trump'ın bugünkü törende video bağlantısıyla bir konuşma yapması bekleniyor. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan da törene katılıyor.

Çoğu Avrupa Birliği (AB) temsilcisi törende yer almayacak. AB, Trump'ın Aralık 2017'de açıkladığı karara karşı çıkmıştı.

Ancak AB içinde de çatlaklar var. O dönem ortak açıklama yapmasını engelleyen Macaristan, Romanya ve Çekya'nın temsilcileri bugünkü törende olacak. Söz konusu ülkelerin temsilcileri, dün akşam gerçekleşen resepsiyona da katıldı.

İsrail'in tehditleriyle büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararı alan Guetamala ve Paraguay devlet başkanları da bugünkü törende yer alacak.

10.10 : İsrail'in Haaretz gazetesi, dün akşam gerçekleşen büyükelçilik açılış galasına Ivanka Trump ve Jared Kushner'le birlikte 32 ülkenin temsilcilerinin katıldığını bildiriyor.

Söz konusu ülkeler şöyle:

Cezayir, Angola, Avusturya, Kamerun, Kongo, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Fildişi Sahilleri, Çekya, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Etiyopya, Gürcistan, Guatemala, Honduras, Macaristan, Kenya, Makedonya, Myanmar, Nijerya, Panama, Peru, Filipinler, Romanya, Ruanda, Sırbistan, Güney Sudan, Tayland, Ukrayna, Vietnam, Paraguay, Tanzanya ve Zambia.

08.30 : Kudüs kararının ardındaki isim olan Trump'ın danışmanı ve damadı Jared Kushner ile eşi Ivanka Trump, utanç verici açılış için İsrail'e indi.

Trump'a Orta Doğu konusunda danışmanlık yapan Jared Kushner, bir Yahudi.

Dün akşam Kudüs'te verilen açılış resepsiyonuna katılan çift, geçen yıl Mayıs ayında Donald Trump'ın resmi ziyaretinde yine İsrail'e gelmişti.
Kaynak: milliyet.com.tr

Bu haber 261 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI