Bugun...Kaşıkçı cinayetinde ikinci perde
Tarih: 30-11-2018 15:26:07 + -


Zirve sonrası ülkelerine dönecek liderleri Kaşıkçı cinayetiyle ilgili zorlu bir dönem bekliyor. Trump'a CIA baskısı, Selman'ın kraliyet içinde darbe korkusu, Türkiye'nin Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni deliller paylaşmasıyla birlikte Kaşıkçı cinayetinde ikinci perde başlayabilir.


Kaşıkçı cinayetinde ikinci perde

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Türk güvenlik güçlerinin ve yargının çalışmaları devam ederken, konu uluslararası medyanın da radarında.

Bugüne kadar Türkiye'nin domine ettiği bir sürecin ardından dünyanın en çok konuştuğu konulardan biri olan Cemal Kaşıkçı cinayetinde son günlerdeki alçalan sesin Arjantin'deki G-20 Zirvesi'nin ardından yeniden yükselebileceği öngörülüyor.

CIA, Trump ile aynı noktada değil
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nin Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturmasında görüşlerini sormak istediği 3 isimden biri olan CIA Başkanı Gina Haspel, Başkan Trump'ın onay vermemesi üzere komiteye gitmemişti.

CIA Başkanı Haspel, olayın hemen ardından hem Türkiye'yi hem de Suudi Arabistan'u ziyaret etmiş ve Kaşıkçı cinayetine ilişkin delillere Türk mevkidaşının da katıldığı bir toplantıda erişmişti.
Arjantin'den dönecek olan Başkan Trump'ın komite üzerinden daha da sıkıştırılması ve başkanla aynı düşünmeyen CIA unsurlarının Kaşıkçı cinayetinde ellerindeki bazı delilleri kasıtlı olarak sızdırabileceği üzerinde duruluyor.

Damat Kushner ile ilgili dosya hazırlandı
ABD Başkanı ülkesine dönüşte bekleyen bir diğer zorlu süreç damadı Jared Kushner'in Kaşıkçı cinayetinde oynadığı role ilişkin hazırlanan dosyalar. İddialara göre Kushner, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ın muhalif olarak gördüğü isimlerin yer aldığı listenin oluşturulmasında ve bu isimlere yönelik yürütülen infaz işlemlerinde etkin rol oynadı.


Suudi Arabistan Başsavcılığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayında 5 kişinin idamının istendiğini açıkladı.
Prens Selman'ın 'saray içi darbe' korkusu
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ise Kaşıkçı cinayetinin ardından kontrol edemediği süreçte koltuğunu kaybetme riskiyle karşı karşıya.
Reuters haber ajansı, Suudi Arabistan’da kraliyet ailesinin bazı mensuplarının Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın tahta çıkmasını engellemek istediklerini iddia etmiş ve haberinin adları açıklanmayan kraliyet ailesine yakın 3 kaynağa dayandırmıştı.
Prens Selman'ın dönüşte Kaşıkçı cinayetiyle başlangıç fitili ateşlenen bir taht kavgasının ortasında kendisini bulacağı ve bu süreçte Kaşıkçı cinayetine ilişkin farklı delillerin ortaya saçılabileceği öngörülüyor.


Kaşıkçı cinayetinin ardından Yalova'daki bir evde polis ekipleri arama yapmıştı.
Süreci yine Türkiye yönetecek
Kaşıkçı cinayetinin ilk gününden bu yana dünya kamuoyunun ilgisini bu olaya çeken ve aralıklarla sızdırdığı delillerle elinin ne kadar güçlü olduğunu gösteren Türkiye'nin Kaşıkçı cinayetinin ardından başlayacak bu yeni süreçte de oldukça etkin bir süreç izlemesi bekleniyor.
Sadece kayıtlar üzerinden değil, infaz timinin birbirleriyle ve Suudi Yönetimi'ne yakın isimlerle olan iletişim trafiğini de tüm detaylarıyla elinde bulandıran Türkiye, özellikle Kaşıkçı'nın bedeninin bulunmasına yönelik girişimlerinden olumlu bir sonuç almanın peşinde.
Güvenlik kaynaklarına göre Arjantin'de kapalı kapılar ardından konuşulacak başlıca konulardan biri olan Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin sürecin hangi yöne evrileceği liderlerin kendi aralarında yapacağı görüşmenin ardından netlik kazanacak.
Kaynak: YENİ ŞAFAK

Bu haber 311 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI