Bugun...Kahramanmaraş'ın en büyük ikinci camiisi olacak
Tarih: 11-10-2018 11:41:17 Güncelleme: 11-10-2018 12:21:17 + -


Türkiye’nin Cumhuriyet döneminden sonraki en büyük 3’üncü camisi olan Abdulhamithan Cami’nin temelini atan eski Başbakanlardan Merhum Necmettin Erbakan’ın adını taşıyacak cami için harekete geçildi. Erbakan’a gönül verenlerin bir araya gelip yapımı için dernek kurduğu cami kuzey çevre yolu üzerinde yapılacak.


Kahramanmaraş'ın en büyük ikinci camiisi olacak

Kahramanmaraş’ın görsel olarak hakim alanlarından biri olan Kuzey Çevre yolu kenarındaki bir alana Kahramanmaraş’ın en büyük ikinci camisi yapılacak. Cumhuriyet döneminden bu yana yapılan Türkiye’nin en büyük 3’üncü camisinin temelini atan 54. Hükümetin Başbakanı Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın adını taşıyacak olan caminin yer tahsis işlemleri başlatıldığı bildirildi.

Cami yapılması için önce dernek kuran Erbakan gönüllüleri, Kuzey Çevre yolu üzerinde bulunan bir arsayı tahsis için işlemleri başlattı. Bir taraftan caminin yanı sıra külliye şeklinde düşünülen camiinin proje çalışmaları devam ederken diğer taraftan da yer tahsisi için gerekli yazışmalar yazıldı.

Yaklaşık 7 dönüm üzerine kurulması planlanan cami ve külliyesiyle ilgili Bugün Gazetesine bilgi veren Prof. Dr. Necmettin Erbakan Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucu Üyesi Muhammet Şahin; “Camiimiz; Müslümanların dini ihtiyaçlarını sağlayacak üniteleri kapsayacak şekilde düzenlemek amacını hedef almıştır; Camii olarak, erkek ve kadınlara hafızlık kursları, Kur’an-ı Kerim kursları, kütüphane-kıraathane için erkek ve kadınlara toplantı salonları, kadın erkeklere ayrı ayrı gençlik merkezi salonları, konferans salonu ve eğitim merkezi 500 kişilik, İslami nikah merasim merkezi ve salonu, dini çocuk kreş alanı, misafirhane (yurt içi ve yurt dışı Müslümanlar için), taziye evi, aşevi, İslami sanat merkezi (hüsnü hat ve dini musiki için alan),otopark-bahçe ve oyun alanları her türlü dini ve kültürel eğitim faaliyetlerde bulunmaktır. Camide hizmet görecek vaiz, imam-hatip Müezzine (Diyanete  ilâveten) idare müdürü ve yeteri kadar hizmet ehlinin  ilgili kurumun onayı ile  dernek imkânlarıyla istihdamlarını  sağlamak amacıyla kurulan Dernek bu amaca ulaşmak için yaptırma ve yaşatmak amacıyla kurulmuştur Şimdiden Rabb'im bizleri mahcup etmesin. Allah hayırlı ve mübarek eylesin. Kahramanmaraş’a ve milletimize hayırlı olsun" dedi.

Bir yıldır süren takip ve teknik çalışmaların ardından cami alanlarının cami yapılmak için tahsis işleminin gerçekleştiğini dile getiren Dernek Kurucu Üyesi Muhammet Şahin; "Prof. Dr. Necmettin Erbakan Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği resmen faaliyetlerine başlamıştır. İnşallah kısa zaman sonra proje ve maliyeti ile ilgili net olarak görsel ve rakamsal bilgiler halkımızla paylaşılacak, hayır sahiplerinin maddi ve manevi yardımlarına müracaat edilecektir Camimiz 24 saat açık olan Türkiye’de ilk ve tek cami olacak. Camimizin bir taraftan projeleri çizilirken diğer taraftan da dernek olarak Dünyadaki en büyük 10 camiyi inceledik. Eksiklerimiz olsun istemiyoruz. Kahramanmaraş’ın en büyük ikinci camisi olacağını düşünüyoruz." dedi.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Kurucu üyeleri ise şu isimlerden oluştu; Mustafa Karcı, Mustafa Aydoğar, Muhammet Şahin, Mehmet Aydoğan, Fahri Yiğitoğlu, Veli Çiftarslan, Mustafa Kemal Hançerli.
Kaynak: marasbugun.com

Bu haber 345 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI