Bugun...Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin 2. Cildi Yayınlandı
Tarih: 27-12-2017 08:33:44 + -


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü tarafından ilk cildi 2017 Mart ayında yayınlanan Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin 2. cildi yayınlandı. KSÜ web adresi www.ksu.edu.tr üzerinden elektronik olarak yayınlanan 2. cilt, matbu olarak da en kısa zamanda yayınlanarak okuyucu ile buluşacak.


Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin 2. Cildi Yayınlandı

Kahramanmaraş şehrimizin yüzyıllarca hatta binlerce yıldan beri sahip olduğu kültürel birikimi ve zenginliği ortaya çıkarma, Kahramanmaraş’ı bütün yönleriyle ansiklopedi çapında tanıtma, bugünden geleceğe bir iz, gök kubbede hoş bir seda bırakma niyetiyle yola çıkan KSÜ yönetimi; bilgili, tecrübeli, fedakâr, samimi akademik kadrosunun birikim ve destekleriyle B-C-Ç harflerini kapsayanve toplam 575 maddeyi içeren ikinci cildi tamamladı. 2 yıl önce ne kadar zor ve emek gerektiren bir çalışma olduğunu bilerek Kahramanmaraş’ın kültür zenginliğini geleceğe taşımak adına Kahramanmaraş Ansiklopedisi için çalışmalara başladıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci, “Bu çalışmanın tamamlanması zor bir çalışma olduğu yönündeki yorumlara rağmen, Kahramanmaraş’a hizmet etmeye ve kadim kültürümüzü kayıt altına alarak, gelecek nesillere önemli bir eser bırakmaya gönüllü akademisyenlerimizin katkılarıyla Kahramanmaraş Ansiklopedisi çalışmalarına başladık. İlk cildini 2017 Mart ayında yayınladığımız bu değerli çalışmanın ikinci cildini de bu ay yayınladık. Bir taraftan da aynı kadro ilk günkü heyecan ve coşku ile Kahramanmaraş Ansiklopedisinin 3. cildini yazmaya ve hazırlamaya devam etmektedir. 2018 yılı içerisinde 3 ve 4. ciltlerin tamamlanmasını hedefliyoruz.” dedi.

124 AKADEMİK KADRO İLE OLUŞTURULDU

Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin bilim, yayın, redaktör, koordinatör kurulları, yazı işleri, grafik olmak üzere 32 kişiden oluşan ekip tarafından hazırlandığını ifade eden ve başta Kahramanmaraş Ansiklopedisi Editörü ve KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Solak ile birlikte her kademede görev alan bütün ekibe desteklerinden dolayı teşekkür eden Rektör Deveci “Ansiklopedimiz, başta Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi akademisyenleri olmak üzere10 farklı üniversiteden konusunda uzman ve ağırlıklı olarak Kahramanmaraşlı akademisyenlerden oluşan toplam124 kişilik akademik yazar kadrosunun uzun ve zorlu çalışmaları neticesinde yayına hazır hale getirildi.” diye konuştu. Kahramanmaraş tarihini, edebiyatını, coğrafyasını, kültürünü, sosyal hayatını, doğal zenginliklerini, kurumlarını, tarihi yapılarını, her alanda yetişmiş önemli şahsiyetlerini araştırarak ansiklopedi kriterlerine uygun olarak hazırlamak ve geleceğe aktarmak amacıyla hazırlanan Kahramanmaraş Ansiklopedisi’nin7 ya da 8 cilt sonunda tamamlanması öngörülüyor. Unutulan maddeler olması halinde yayınlanması planlanan ek ciltte bu maddelere yer verilecektir. Ansiklopedinin okurlara, ilimize, ülkemize ve insanlığa hayırlı olması dileği ile saygılarımızı sunarız.
Bu haber 532 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 • kötü kedi şerafettine büyük ilgi
  kötü kedi şerafettine büyük ilgi
 1. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 2. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 3. futbolun hokkabazları sokakta
 4. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 5. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 6. kötü kedi şerafettine büyük ilgi
VİDEO GALERİ
YUKARI