Bugun...Kahramanmaraş’a dev yatırım
Tarih: 26-12-2017 11:01:42 + -


Kahramanmaraş’ı ekonomik anlamda uçuracak dev bir yatırım hayata geçiyor. Teknolojinin son donanımlarıyla kurulacak ve yılda 1,4 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine sahip rafineri için ilk kazma 2018’in ortalarında vurulacak. Yatırımı yapan Ersan Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer Kahramanmaraş'ta Bugün’e konuştu.


Kahramanmaraş’a dev yatırım

Anadolu’ya en büyük ve son sistem teknoloji ile donatılmış rafineri kurulması için ilk adım atıldı. Kahramanmaraş’ın çehresini değiştirecek yatırımı yapan Ersan Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer, uzun süredir uğraştıkları lisansı alarak ilk kazma vurmak için startı verdiklerini söyledi.

Hem yurtiçinde çıkartılan hem de Irak’tan gelen ham petrolü işleyen yeni bir rafineri inşa edecek olan Ersan Petrol rafineride üretilecek ürünlerin yüzde 50’si yurtiçi tüketimde değerlendirilecek. Yüzde 50’sinin ise ihracatı öngörülüyor. Narlı’da yıllardır atıl durumda olan tesislerini baştan sona değiştirecek olan şirket, Kahramanmaraş’tan inşaat aşamasında 2 bin kişi, ileriki yıllarda da en az 500 ile bin kişiyi istihdam edecek.

Sanayi şehri Kahramanmaraş dev yatırımla bir kez daha adını uluslararası arenaya yazdırırken, bölgeyi hem ekonomik hem de istihdam anlamında kalkındıracak yatırımı yapan Ersan Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer Kahramanmaraş’a kurulacak rafinerin Batman’dakinden daha büyük ve daha yeni olacağını söyledi. Daha önceden küçük bir tesisleri olduğu Narlı’daki yerlerine yatırım için müracaat ettikleri EPDK’dan lisanslarını geçen hafta Cuma günü aldıklarını da belirten Sayer, “lisansımızı aldık ve finansman için çalışmalara başladık. Kahramanmaraş’ın Pazarcık Adıyaman yolu üzerindeki yerimize son sistem bir tesis kuracağız. Hedefimiz 2018 yılının ortalarında ilk kazmayı vurarak rafinerimizi kurmaya başlamaktır. Kuracağımız tesisin bölgeye büyük bir hareketlilik getirmesini bekliyoruz. Bölge insanımızı hem inşaatta hem de sonraki etaplarda istihdam edeceğiz. Rafinerin hayata geçirilmesiyle alacağımız personelleri önce eğiteceğiz. Eğitimli personele ihtiyacımız olacak.” Dedi.

 

Rafinerinin stratejik yatırımlardan biri olduğunu da belirten Sayer, hem bölgeyi kalkındıracaklarını hem de Türkiye’nin en kaliteli akaryakıtını üreteceklerini belirtti.

 

Kahramanmaraş’a dev yatırım

Kahramanmaraş’ı hem ekonomik anlamda kalkındıracak hem de büyük hareketlilik katacak dev yatırımı yapan Ersan Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer’e Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi ulaşarak yatırımın detaylarını sordu.

Kahramanmaraş-Pazarcık-Adıyaman yol üzerinde yıllardır atıl durumda bekleyen alanlarını, uzun süren çalışmaların ardından EPDK’dan lisanslarını alarak çalışmalara başlayan Ersan Petrol yılda 1.4 milyon ton ham petrol işleyecek.

Türkiye’nin en kaliteli petrolünü kurulacak son sistem rafinerinde üretmeyi hedefleyen Ersan Petrol hem yurtiçinde çıkartılan hem de Irak’tan gelen ham petrolü işleyen yeni bir rafineri inşa edecek. Rafineride üretilecek ürünlerin yüzde 50’si yurtiçi tüketimde değerlendirilecek. Yüzde 50’sinin ise ihracatı öngörülüyor.

Kahramanmaraş’a büyük bir hareketlilik getireceğini belirten Ersan Petrol, yapılacak yatırımın inşaat aşamasında 3 bin kişi, işletme aşamasında ise 500 kişi istihdam Projenin 2022 yılında tamamlanarak üretime geçmesi planlanırken, proje ömrü 49 yıl olarak tasarlandı. Rafineri, Türkiye’nin ithal etmek zorunda kaldığı petrol ürünlerini üreterek cari açığın kapanmasına da katkı sağlayacak.

Yapacakları yatırımı Türkiye’nin stratejik bir sektörü olarak gördüğünü belirten Ersan Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer hükümete teşekkür ederek lisanslarını aldıklarını, yapacakları işlemle hem Türkiye’yi dışa bağımlılıktan kurtarmayı hem de geri kalmış bölgeleri kalkındıracaklarını söyledi.

Demiryoluna ve Adıyaman- Kahramanmaraş otoyoluna komşu olan rafineri sahası, aynı zamanda Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve BOTAŞ Kerkük- Ceyhan boru hattına yakınlığıyla dikkat çekiyor. Ceyhan petrol terminallerine ise 120 kilometre mesafede bulunuyor. Ham petrol tedariki ve ürün ihtiyacı açısından avantajlı bir bölgede yer alıyor.

Ceyhan’dan alacakları ham petrolü demiryolu ile Türkiye’nin çeşitli yerlerinde çıkan ham petrolleri ise tankerlerle Narlı’daki kuracakları işletmeye taşıyacaklarını dile getiren Ersan Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ecvet Sayer bu yatırımla Kahramanmaraş’ın çehresinin değişeceğini söyledi. Kuracakları rafinerinin Batman’dan daha büyük olacağına da dikkat çeken Sayer, “daha önceden orada küçük bir tesisimiz vardı, fakat oraya devreye alamamıştık. Şimdi lisansımızı aldık ve son sistem bir rafineri kurmak için finansman çalışmalarına başladık. 2018 yılının ortalarına doğru inşaat için ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz.” Dedi.

Sayer ayrıca rafinerinin inşaatında en az 3 bin kişiyi istihdam edeceklerini, rafinerinin kurulmasıyla da önce eğitime alacakları 500 ile bin kişi arasında bir istihdam sağlayacaklarını belirtti. Sayer ayrıca bu yatırımın Kahramanmaraş ve bölgesine de ciddi bir hareketlilik getireceğine inandığını dile getirdi.
Kaynak: Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi

Bu haber 1532 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 • kötü kedi şerafettine büyük ilgi
  kötü kedi şerafettine büyük ilgi
 1. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 2. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 3. futbolun hokkabazları sokakta
 4. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 5. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 6. kötü kedi şerafettine büyük ilgi
VİDEO GALERİ
YUKARI