Bugun...Japonya'da yediği reçelin tarifini alamayınca kendi keşfedip sattı!
Tarih: 11-10-2018 22:44:10 + -


Japonya'da süt reçelinin tadını bakan Alkurt reçeli o kadar beğeniyor ki tarifini istiyor. Ancak Japon üreticiler "sır" diyerek tarifini vermeyince Alkurt farklı bir yönteme başvuruyor ve sonunda istediğini de alıyor. Bu da bir Trabzonlunun Japonya'dan Türkiye'ye getirdiği sır tarifin hikayesi...


Japonya'da yediği reçelin tarifini alamayınca kendi keşfedip sattı!

Japonya'da tadıp çok beğeniyor, tarifi "sır" denilerek verilmiyor

Hamsiköy'de sütlaç üretimi yapan Uğur Alkurt bundan 2 yıl önce Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) projesi kapsamında Japonya'ya gidiyor. Burada süt reçelini tadıyor ve tadını çok beğendiği bu reçelin tarifini Japonlardan istiyor. Japon üreticiler tarifin "sır" olduğunu söyleyerek Alkurt'a vermiyor. Bu noktada bir not olarak Japonya'da yapılan süt reçelinin bizim bildiklerimizden çok daha farklı olduğunu da belirtelim.

Bu arada Alkurt, Japonların Hamsiköy sütlacına bayıldıklarını ancak onlar süt reçelinin tarifini vermeyince onun da sütlacın formülünü vermediğini söylüyor.

Bunun üzerine Alkurt Japonya'dan kavanoz kavanoz süt reçeli alarak Trabzon'a dönüyor. Amacı Japonların tüm ısrarlara rağmen vermedikleri bu sır tarifi keşfetmek ve burada da üretmek.

 

Laboratuvar ortamında test edip formülünü keşfediyor

Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası'ndan da destek isteyen Uğur Alkurt Japonya'dan getirdiği süt reçellerini laboratuvar ortamında test etmeye ve incelemeye başlıyor.

Uzun incelemeler sonucu ise Japonya'da yediği reçelin formülüne ulaşıyor, tarifi bir kenara not ediyor ve Japonların tarifini sır gibi sakladığı reçelin tat ve kıvamını birebir yakaladığı reçeller yapmaya başlıyor. Köydeki sütlaç atölyesinde süt reçeli üretimine böylelikle başlayan Alkurt aynı zamanda çaylı, fındıklı, hurmalı ve karayemişli reçeller de üretiyor.

Ardından Alkurt'un reçellerinin ünü yayılıyor ve özellikle de süt reçeli olmak üzere kendi üretimi olan tüm reçeller için yurt içi ve yurt dışından sipariş üzerine sipariş almaya başlıyor.

Şimdi tüm dünyadan sipariş alıyor

yenihaberden

 

Süt reçelinin tarifini bulmak için çok uğraştığını söyleyen ama bir Karadenizli olarak asla pes etmeyi düşünmediğini anlatan Trabzonlu adam başarısının sırrını şöyle anlatıyor:

"Japonya’da süt üretim tesislerine gittik. Ben orada süt reçeli ile tanıştım. Daha önce hiç görmediğim için ilgimi çekti. Orada birkaç araştırma yaptım, insanlara sordum. Onlar tarifini bize vermedi ama biz de Karadenizliyiz. Bu işin peşini bırakmadık. Üründen birkaç tane satın aldım ve dönüşte Trabzon'a getirerek tahlillerini yaptırdım. Böylece formülünü çözdüm ve üretime başladım. Süt ve diğer reçel çeşitlerim ilgi görüyor. Yurt içi ve yurt dışından siparişler alıyorum."

Trabzon'da üretilen süt reçelinin tamamen katkısız olduğunu ve tat ile kıvamı Japonya'dakiyle aynı olsa da kimyasallar barındırmayarak ondan farklılaştığını söyleyen Trabzon Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Kuturoğlu ise şunları söylüyor:

"Uğur usta, Japonya’da ilgisini çeken süt reçelini Trabzon’a getirdi. Biz de oda olarak o dönemlerde süt ürünlerinin çeşitlendirilmesi ile alakalı çalışmalar yürütüyorduk. Sonra süt reçelinin çaydan ve fındıktan yapılabileceğini konuştuk. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde bir hocamızla beraber Japonların yapmış olduğu süt reçelinin aynısını yaptık. Lakin onlarda kimyasallar kullanılmış, bizim yapmış olduğumuz ürün ise tamamen katkısız. Karadenizli olarak yöremizde yetişen karayemiş, çay ve fındıklı süt reçeli yaptık ve piyasaya sürdük."
Kaynak: yemek.com

Bu haber 292 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI