Bugun...İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ NEREYE KURULACAK?
Tarih: 07-01-2019 13:11:43 + -


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can, Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesini ziyaret etti. Rektör Can, sorular üzerine Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı.


İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ NEREYE KURULACAK?

Bugün Gazetesi ziyaretinde, Genel Müdür Pınar Yüzbaşıoğlu, Genel Yayın Koordinatörü Mehmet Mümtaz Yüzbaşıoğlu ve Genel Yayın Yönetmeni Mesut Tuğrul ile bir araya gelen Rektör Can, İstiklal Üniversitesi hakkında konuştu.

HENÜZ YER NET DEĞİL

İstiklal Üniversitesinin kurulacağı yer hakkında henüz net bir durum olmadığını belirten Rektör Can, ''Karacasu, Gafarlı ve Kışla'nın yerinin şu an için düşünülüyor. Kanunda İstiklal Üniversitesinin 4 tane fakültesi var. Bunlardan yeri olan bir tek Elbistan Mühendislik Fakültesi var. Diğer 3 fakülte için henüz net olarak bir yer belirlenmedi. İstiklal Üniversitesinin yeri şu anda net değil'' dedi. 

3 BÖLGE GÜNDEME GELİYOR

Rektör Can, ''İstiklal Üniversitesinin kanunda 4 tane fakültesi var. Bunlardan bir tanesi Elbistan Mühendislik fakültesi. Diğer 3 fakültenin her hangi bir yeri şu an yok. Kanun sadece diyor ki; ''Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tasarım, İnsan ve Toplum Bilimleri, Bizim iktisat işletme ve Fen Edebiyat'ın sosyal kısmı birleştirilmiştir. 4'üncü fakültede sağlık bilimleri fakültesi.Kanunda şu an için nerede kurulacağı yazmıyor. İlk olarak Elbistan Mühendislik diye çıktı. Orada zaten teknoloji fakültesi vardı. Onun ismi değiştirilince bu üniversite Elbistan'da kurulacak diye bir hava oluştu. Bu arada da Rektör ataması gecikince tartışmalar, bu işi Maraş'a çevirdi. Bizde Mahir bey ile görüştük bu işi. Karacasu'nun olması en uygun dedi. Gafarlı'da 450 dönüm bir yer var. Orada olabilir. Oranın bir kilometre yakınına Dulkadiroğlu Belediyesinin kurduğu site var. Gafarlıda ki eski çimento fabrikasının yeri uzak değil. Şehrin birçok insanı, batıda KSÜ, Doğu'da da İstiklal yakışır dendi. Şu an için net olarak bir yer belirlenmiş değil'' dedi.

Bizim Karacasu'da iki tane yüksekokulumuz var. Birisi SBMYO diğeri de TBMYO ikisinin de 5 binin üzerinde öğrencisi var diyen Rektör Can, ''Bunları yeni Rektörümüz Sami Bey ile görüşüp anlaşacağız. Karacasu'ya karar verilirse orada ki iki Yüksekokulu da oraya verebiliriz. Merkez kampus dediğimiz Avşar kampüsünde bir bina yaptırabilirsek oraya kendi okullarımızı alabiliriz yada İstiklal'e verebiliriz. Son günlerde Kışlada ki yer gündeme geliyor. Orası da bir fikir. Malum, devlet askeri birlikleri biraz daha şehrin dışına çıkarma politikasında. Orası bence muhteşem olur. Dağın dibine doğru uzayarak gider. Şehrin alt tarafı yerine, Üniversitelerin şehrin dışında ama uzak değil ve genişlemeye açık. Ancak Karacasu genişlemek istese civarı hep tarla. Yine devletlerin genel politikası arazilerin inşaat yapısına verilmemesi yönünde. Karacasu'da nereye büyüyecek? Arazileri alacak. Üniversiteleri 50 yıl 100 düşünmek lazım. Parça parça kampüslerde iyi bir şey değil. Tek olması insan kaynaklarının optimum kullanılması, bütünlük açısından önemli. Karacasu'da ki öğrenciler kültür sanat çeşitli etkinliklerden yeterince istifade edemediklerini söylüyorlar. Bu yüzden üniversitelere 100 yılı düşünmek lazım. Kışla bölgesi veya Gafarlı güzel. Ancak oturulup Karacasu'ya karar verilirse bizim bir kaybımız olmaz. O binaların zaten yenilenmesi gerekiyor. 10 gün önce bunu hem Mahir Bey'e, Ahmet Özdemir'e, diğer mebuslarımıza bürokratlarımıza ilettim. YÖK'te görüşmeler yaptım. Oraların akıbeti ile ilgili olan durumları daha önceki yazılı görüşmelerimizi sözlü olarak ihtiyaçlarımızı ilettim. Onlarda gereken notları aldılar'' dedi.

 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin ihtiyaçları nedir? sorusu üzerine ise Rektör Can, ''Şu an Diş Hekimliği Fakültesini Hastanenin bir koridorunda açtık. Şimdi 3 yıl değil 6 ay içinde artık sığmaz oldu. Bize acilen diş hekimliği fakültesi lazım. Eğitim Fakültesi binamız Fen Edebiyatın bloklarında parça parça. Bu morfoloji binası var. Tıp Fakültesinin morfoloji binasının bitmesi lazım. Hükümetimizin 2019'da yeni bir yatırım planı yok. Mevcutların devam ettirileceği hükümetimiz tarafından söylendi. Bizde o kapalı yüzme havuzu bitti. Açılışı yapılacak yakında. Üniversitelerde kongre merkezi olmazsa olmaz. Şu an büyük kongre düzenlemeye cesaret edemiyoruz. 2 tane salonumuz var ama Uluslararası düzeyde bin kişinin, iki bin kişinin katılacağı bu kongreler çok önemlidir. Onları da yapıyoruz ama sınıflarda bölük pörçük ortamlarda yapılıyor. Morfoloji binası önemli. Tıp Fakültesi öğrencileri şu an derslerini Fen Edebiyat'ta yapıyor'' diye konuştu.

 
Bu haber 2191 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI