Bugun...IŞIK’TAN KİTAP VE OKUMA KÜLTÜRÜ ÜZERİNE KONFERANS
Tarih: 01-04-2018 18:34:01 + -


Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından her yıl kutlanan kütüphaneler haftası çerçevesinde bu yıl 54. Kütüphaneler Haftası çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kahramanmaraş Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne bağlı Pazarcık Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ile Pazarcık Belediyesi’nin ortak yaptıkları etkinlikte Tarihçi Yazar Mehmet Işık, Okuma Kültürü ve Kitap konulu bir söyleşisiyle öğrencilere okuma’nın önemini anlattı.


IŞIK’TAN KİTAP VE OKUMA KÜLTÜRÜ ÜZERİNE KONFERANS

Öğrencilere okuyup araştırmalarını, ülkeyi savunmanın sadece silahla olmadığını, bilim ve teknikte mücadele vermenin cephede savaşmak kadar önemli olduğunu, bu yüzden çok çalışmaları, çok okumalarını ve okumayı bir milli görev, bir vatan hizmeti olarak algılamaları gerektiğini belirten Işık Hoca, kitap ve okuma üzerine tavsiyelerde bulundu.

Pazarcık Fen Lisesi, Pazarcık İmama Hatip Lisesi ve çeşitli okullardan söyleşiye dahil olan öğrencilerle keyifli bir söyleşi, gerçekleştirdiğini dile getiren Tarihçi Yazar Mehmet Işık, “İnsanların beyinlerindeki tel örgülerin ancak okumakla ortadan kaldırılabileceğini, kitabın kutsiyetini, dinimizin okumaya verdiği önemi” vurguladıklarını açıkladı.

Bedir Savaşı’nda esir düşen, Allah’ın dinine savaş açmış bir müşriğin  10 Müslüman çocuğa okuma yazma karşılığında serbest bırakılmasının anlamını idrak eden bir Müslüman için “OKUMANIN ÖNEMİ” tartışılamaz diyen IŞIK,  Yıldırım Beyazıt, II.Murat, Fatih, Kanuni, II. Abdülhamid, Mustafa Kemal gibi tarihimizin önemli liderlerinin çok okuyan insanlar olduğunu, kütüphane sahipleri olduklarını belirtti.

Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ tarafından Tarihçi Yazar Mehmet Işık’a Pazarcık Halk Kütüphanesi ve Pazarcık Belediyesi adına plaket verildi.

 Günün anlam ve önemine  binaen programı organize eden kurumlar tarafından  Tarihçi Yazar Mehmet IŞIK’ın  Son Türkmen, Teşkilat-ı Mahsusa Uyanıyor,  Cihan Fatihi II.Mehmed  adlı romanları ile Vatan Sevdalısı Atatürk,  Sultan II. Abdülhamid Han, Ölüm Uykusu Sarıkamış Harekatı ve Osmanlı Tarihi adlı araştırma eserleri söyleşiye katılan  öğrencilere  ve misafirlere hediye edildi.

Düzenlenen programa, Pazarcık Belediye Başkanı Yakup Hamdi Bozdağ,  Pazarcık İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çilo,  Pazarcık Gençlik ve Spor Şube Müdüresi Yaprak Bozdağ,  Pazarcık Halk Kütüphanesi Müdüresi  Emine Demir, Pazarcık Belediyesi Basın ve Halk  İlişkiler Müdürü Hüseyin Mutlu Tutak  ile birlikte daire amirleri  ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.
Bu haber 740 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI