Bugun...Irkçı Avusturya cami kapatıyor!
Tarih: 08-06-2018 13:51:31 + -


Avusturya Başbakanı Kurz, çok sayıda imamı sınır dışı edeceklerini ve biri Türklere ait 7 camiyi kapatacaklarını duyurdu.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Avusturya’nın sudan bahanelerle 7 camiyi kapatıp imamları sınır dışı etmesi, ülkedeki İslam karşıtı ırkçı popülist dalganın sonuçlarından biri" ifadesiyle tepki gösterdi.


Irkçı Avusturya cami kapatıyor!

Avusturya'nın 'Harika Çocuk' lakaplı Başbakanı Sebastian Kurz, çirkin yüzünü gösterdi. Başbakan Kurz, biri Türklere ait 7 camiyi kapatacaklarını ve bu camilerde çalışan çok sayıda imamı sınır dışı edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, bu karara sosyal medya hesabından şu ifadelerle tepki gösterdi:

"Avusturya'nın sudan bahanelerle yedi camiyi kapatması ve imamları sınır dışı etmesi, bu ülkedeki İslam karşıtı ırkçı ve ayrımcı popülist dalganın sonuçlarından biridir. Amaç, Müslüman toplulukları ötekileştirerek siyasi kazanım elde etmektir.

Avusturya hükümetinin ideolojik tutumu evrensel hukuk normlarına, toplumsal uyum politikalarına, azınlık hukukuna ve bir arada yaşama ahlakına aykırıdır. İslam karşıtlığının ve ırkçılığın bu şekilde normalleştirilmesi ve sıradanlaştırılması kesin olarak reddedilmelidir."

Gerekçe, "yurt dışından finansman"

Kurz, aşırı sağcı parti lideri ve Başbakan Yardımcısı  Heinz-Christian Strache, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Gernot Blümel ve İçişleri  Bakanı Herbert Kickl ile düzenlediği basın toplantısında, “Siyasal İslam ile mücadele kapsamında“ alınan kararları açıkladı.

Kurz, Kültür Dairesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma kapsamında 7 caminin faaliyetlerinin yasaklandığını, aynı zamanda çok sayıda imamın yurt dışından finanse edildikleri gerekçesiyle sınır dışı edileceğini  söyledi.

Altı cami Arap Kültür Derneği'nden

Kültür Dairesinin bağlı olduğu AB Bakanı Blümel ise faaliyetleri  sonlandırılma kararı alınan camilerden 6’sının selefi dünya görüşüne sahip Arap Kültür Derneğine ait olduğunu, bu camilerde aşırıcı düşüncelerin yayıldığını  ileri sürerek, kapatma kararı aldıklarını kaydetti.

Blümel ayrıca Türklere ait bir caminin Türk milliyetçiliğini yaydığı,  caminin ülkede Müslümanları resmen temsil eden Avusturya İslam Cemaatinden  izinsiz olarak faaliyet göstermesi nedeniyle kapatıldığını savundu.

İçişleri Bakanı Herber Kickl de 2015'te çıkartılan "İslam Yasası"nın  Avusturya'da görev yapan imamların yurt dışından maaş almalarını yasakladığını,  yurt dışından imamlara yönelik finansmanın yasa dışı olduğunu, bu durumun göçmen  yasasıyla uyuşmadığını belirterek, yurt dışından maaş alan imamların oturum  izinlerinin iptal edileceğini, oturum vizesini uzatmak için başvuruda bulunmuş kişilerin başvurularının reddedileceğini söyledi.

ATİB'den 60 imam için süreç başladı

Kickl, Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği  (ATİB) bünyesinde görev yapan yaklaşık 60 imamın yurt dışından finanse  edildikleri gerekçesiyle oturum izinlerinin iptal edilmesi için sürecin  başlatıldığını aktardı.

Oturum izinlerini uzatma başvurusunda bulunmuş 11 imamın 2'sinin  vizelerinin iptal edildiğini belirten Kickl, geri kalan 9 imama ilişkin sürecin  sürdüğünü söyledi.

Çanakkale Savaşı canlandırması tepki çekti

Bu sene çocukların, Türkiye’nin maddi destek sağladığı camide Çanakkale Savaşı’nı canlandırması, Avusturyalı yetkililerin soruşturma konusu olmuştu.

Bu olay üzerine, Viyana Belediyesi'nin Müslüman derneklerine sağlanan devlet yardımları konusunda "daha katı olması gerektiğini" söyleyen Kurz, bu camiyi kapatmakla tehdit etmişti.

 
Kaynak: milliyet.com.tr

Bu haber 379 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI