Bugun..."İLAÇLARDAN EK ÜCRET ALINMASI DİYALİZ HASTALARINI ZORA SOKACAK”
Tarih: 08-01-2018 09:11:19 + -


Kahramanmaraş Böbrek Ve Diyaliz Hastaları Derneği Başkanı Hanifi Çöplü, sağlık bakanlığının 19 Aralık 2017 tarihi itibarıyla böbrek ve diyaliz hastaların kullanmış olduğu “prograf” adlı ilaçtan almaya başladığı ücretin alınmamasını istedi.Bazı böbrek ve diyaliz hastalarının mağduriyet yaşayabileceğini belirten Başkan Çöplü, “Sağlık bakanlığımızın son çıkan karar ile “prograf” adlı ilaçtan her ilaç kutusu başına en az 10 TL ek ücret alınmaya başladığını öğrendik. Bu ilacı değil de buna benzer daha ucuz bir ürün kullandığımızda herhangi bir yan etkisi olduğunda geri sil baştan diyalize başlar isek devletimizin kaybı daha fazla olur. Bizler bu ücretin alınmamasını istiyoruz.” dedi.

“Devletimizin Kaybı Daha Fazla Olur”

Bazı hastaların ücretlerinden dolayı “prograf” adlı ilacı değil de buna benzer yan ürünlere yönelebileceğine dikkat çeken Hanifi Çöplü şunları söyledi: “19 Aralık 2017 tarihinden itibaren hastalarımızdan ekstra en az 10 TL alınmaya başlanılmış. Yani bu ücretin alınması bazı hastaları etkilemiş. Bize gelip şikayetlerini dile getirdiler. Devletimiz diyalizin organ nakillerinin tüm masraflarını vatandaşlarımızdan herhangi ücret almadan ödüyor. Aynı ilacı bende kullanıyorum. Ayda 10, 15 kutu tüketiyorum. Yani her kutu için 10 TL alınırsa bu emekli insan için ciddi bir rakam olabilir, bunları da göz önünde bulundurmak lazım. Bu ilacı değil de buna benzer daha ucuz bir ürün kullandığımızda herhangi bir yan etkisi olduğunda geri sil baştan diyalize başlar isek, devletimizin kaybı daha fazla olur. İlaçlardan alınan bu katkı payının tekrardan eski sisteme dönmesini istiyoruz.”

“Malulen Emekli Hastalar Zorluk Çekecek”

Malulen emekli olan böbrek ve diyaliz hastalarının ilacı almakta zorluk çekeceğini kaydeden KABÖDER Başkanı Çöplü konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Raporlu olan sürekli olan ilaçlarda bir yüzdelik söz konusu değildi. Bir hasta aldığı zaman 20 kutu filan alıyor. 3 aydan 3 aya malulen emekli olan 1200 TL maaş alıyor. Durumu olmayan vatandaş doğal olarak yan ürünü alacaktır. Buda vücutta farklı bir reaksiyon gösterirse vatandaş suçlu olacaktır. Burada önemli olan böbrek ve karaciğer bunlara herhangi bir enfeksiyon veya farklı bir rahatsızlık bulaştığı anda hasta diyalize sil baştan yeniden başlıyor. Hastalarımızın mağdur olmaması için bir tekrardan eski sisteme geri dönülmesini istiyoruz.”

HABER: MELİHA KÜÇÜKÖNDER
Kaynak: Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi

Bu haber 504 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 • kötü kedi şerafettine büyük ilgi
  kötü kedi şerafettine büyük ilgi
 1. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 2. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 3. futbolun hokkabazları sokakta
 4. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 5. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 6. kötü kedi şerafettine büyük ilgi
VİDEO GALERİ
YUKARI