Bugun...FETÖ'nün korku terörü
Tarih: 28-11-2018 14:26:48 Güncelleme: 28-11-2018 14:39:48 + -


Son dönemlerde güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlarla büyük darbe alan ve yeraltına çekilen FETÖ mensupları özellikle sosyal medyada korku terörü estirmeye ve algı operasyonlarına devam ediyor.


FETÖ'nün korku terörü

Türkiye'nin FETÖ ile mücadelesinde gerek yurt içinde gerek yurt dışında atılan adımlar örgüt üyelerinin yer altına çekilmesi ve özellikle sosyal medya üzerinden örgütlenmesi dönemini beraberinde getirdi.

15 Temmuz'dan sonra özellikle Twitter üzerinden örgütlenen ve toplumda infiale neden olacak yalanları buradan yayan örgüt mensupları, son günlerde What's App üzerinden de gerçekle ilgisi olmayan bilgilerin paylaşımını sağlayarak toplumu terörize etmeyi hedefliyor.

Son yalanları: Ankara'da canlı bomba var
Örgütün son günlerde dolaşıma soktuğu yalanlardan biri de "Ankara dikkat! Kara Havacılık Komutanlığı Tipas duyumu: Önümüzdeki 4 gün içinde bomba yüklü araçla eylem yapılacak" mesajı oldu.
Güvenlik kaynakları, söz konusu bölgeye ilişkin ellerinde böyle bir istihbari bilgi olmadığını ve güvenlik kurumlarının bu tip olayların önlenmesi noktasında canla başla çalışmaya devam ettiklerini vurguladı.

"Örgüt, sosyal yaşamın dengesini bozmayı hedefliyor"
Türkiye'de sosyal medya-toplum üzerine yazdığı kitaplarla tanınan ve bu alanın en önemli kalemlerinden biri olarak öne çıkan Doç. Dr. Levent Eraslan, yenisafak.com'a yaptığı açıklamada, FETÖ'nün bu tür işlerle toplumdaki sosyal yaşamın dengesini bozmayı hedeflediğini söyledi.

Bu tür işlerde sosyal medya üzerinden "Korku, kaygı, tehdit" unsurlarının işlendiğine dikkati çeken Eraslan, "Korku yaratarak infiale neden olmak ve bu yolla bir kamuoyu oluşturmak istiyorlar. Burada asli unsurlardan biri de bu yolla vatandaşın devlete ve güvenlik kurumlarına olan güvenini azaltmak" şeklinde konuştu.
Sosyal medya bu tür örgütler için bir nimet
Geçmiş yıllarda insanların mail yoluyla bu tür işleri yapmaya çalıştığını ancak yayılma ve hız konusunda şimdiki imkanların çok daha gelişkin olduğuna vurgu yapan Eraslan, şöyle devam etti:
"Teknoloji gelişince hız da arttı ve bu yeni düzen örgütler için bir nimet halini aldı. FETÖ'nün de Twitter ve Whats App üzerinde bu tür eylemlere girmesi tesadüf değil. Çok kısa sürede, düşük maliyetlerle oldukça geniş bir kitleyi terörize edebiliyorlar.
Son paylaştıkları mesajda bilerek askeri terimler de kullanıyorlar. Literatüre hakim bir izlenim veriyorlar ve böylece inandırıcılıklarını artırıyorlar. Ankara'nın göbeğini tarif edip, 'Burada bomba patlayacak' demek insanlara 'Evden çıkmayın. Başkentin ortasında dahi güvende değilsiniz' mesajını veriyorlar."

İstemeden suça karışıyor olabilirsiniz
Bu tür mesajları insanlar yakınlarına da tamamen iyi niyetle yolluyorlar. Ancak bilinmesi gereken bir nokta var. Bu mesajları ileterek suçun yayılmasına imkan sağlıyorlar ve bu da TCK'ya göre bir suç. Yani vatandaşlar istemeden de olsa suça karışıyor olabilirler. Bu gibi durumlarda yapmaları gereken tek şey; ilgili güvenlik kurumlarını mesajlardan haberdar etmek.
Çözüm için devletin adım atması şart
Gençlik ve Sosyal Medya, Soysal Medya Toplum Araştırma, Sosyal Medyayı Anlamak, Sosyal Medya ve Algı Yönetimi gibi kitaplarında bu tür sorunların oluşum, gelişim ve çözüm süreçlerine dair önerilerde bulunan Eraslan'na göre, devletin sosyal medya alanına resmi olarak daha fazla müdahil olması şart.

Onaylama ve doğrulama merkezi önerisi
Eraslan, ABD'de 8, İngiltere'de 5, Almanya, Hollanda, Fransa ve İsrail'de de onaylama merkezlerinin olduğunun altını çizerek,

Türkiye'de de devletin bir 'onaylama ve doğrulama merkezi' hayata geçirmesi bir elzem. Bu tür provokasyonda hemen devreye girip, 'Bu işin doğrusu budur', 'Şu bilgi yanlış. Vatandaşlarımız inanmasın' diye net bir dille süreci yönetmesi gereken bir resmi kurum olmalı.
Biz böyle bir kurum olmamasının acı tecrübesini Gezi olaylarında, 17-25 Aralık döneminde, 15 Temmuz sonrasında yaşadık. Önümüzdeki dönemlerde bu tür sıkıntılı süreçlere maruz kalmamak için sosyal medyada da aksiyon almamız lazım" şeklinde konuştu.
Kaynak: YENİ ŞAFAK

Bu haber 717 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI