Bugun...Ekmeğe yeni zam teklifi gelecek
Tarih: 03-10-2018 10:19:25 Güncelleme: 03-10-2018 10:47:25 + -


Ankara'da ekmek zammı tartışmaları devam ediyor. Ticaret Bakanlığı tarafından zamları geri alınan Ankaralı fırıncılar, Vali Ercan Topaca'nın başkanlığında toplandı. Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, 10 gün içinde esnafı mağdur etmeyecek yeni bir fiyat teklifi sunacaklarını açıkladı.


Ekmeğe yeni zam teklifi gelecek

Ticaret Bakanlığı’nın Ankara’da ekmek zammını onaylamamasının ardından fırıncıların zam ısrarı devam ediyor. Ekmekte fiyatın 1.25 liraya yükseltilmesi teklifinin geri çekilmesinin ardından yeni fiyat belirlemek hazırlıklar yapılıyor. Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, 10 gün içinde esnafı mağdur etmeyecek yeni bir fiyat teklifi sunacaklarını açıkladı.

Ankara Valisi Ercan Topaca’nın başkanlığında dün yapılan toplantıya katılan 
Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, yılbaşına göre bile girdilerde yüzde 50 ila yüzde 100’lük artış yaşandığını söyledi. Bakanlığın un ihracatını sınırlamasının sadece un fiyatını 140 liraya gitmekten kurtardığını, oysa 70 liralık unun 115 liraya çıktığını söyleyen Balcı, zincir marketlere verilen ekmekte kar marjının yüzde 15 ile sınırlandırılmasının Türkiye genelinde fırıncıları rahatlatan bir unsur olmadığını belirtti. Balcı, ekmek fiyatını belirleme yetkisinin esnaf ve sanatkarlar odaları birliğinde olduğunu savunarak “Zam yürürlüğe girmezse fırınlar kapanır, ekmek üretimi zora girer. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan da randevu istedik” diye konuştu

YENİ FİYAT BELİRLEYECEĞİZ

Hürriyet gazetesinden Mert Gökhan Koç'un haberinde açıklamalarına yer verilen, Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Alnıaçık ise esnafı mağdur etmeyecek şekilde yeni bir fiyat teklifinin 10 gün içinde hazırlanarak, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne sunacaklarını belirtti. Alnıaçık, Ankara’da ekmeğin maliyetinin altında satıldığını iddia ederek, “İşyerleri kapanıyor artık iflaslar başladı. Daha önceki gün yüzde 18 zam gelmiş, yakıt ve un bizim ana giderlerimiz. Ekmeğin maliyeti 1 TL oldu, bunun bayi kârı var, bir sürü kalemi var. 1986 yılında Ankara’nın nüfusu 1 milyon 150 bin iken fırın sayısı 486’ydı. Bugün nüfus 6 milyona dayandı ama fırın sayısı 193. Un alamayıp, ekmek yapamayan fırıncı var. Acımasız bir durum var” dedi. 

ZAMLI SATIŞA DEVAM 

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre ise valilikle yapılan toplantıya rağmen pek çok esnaf, Ankara’da ekmeği 1.25 liralık zamlı fiyattan satmaya devam ediyor.  

Haberde, zamlı ekmek satmaya devam eden esnafın, kararın kendilerine iletilmediği için uyma mecburiyetlerinin olmadığını savunduğu belirtiliyor. Fırıncıların, ekmek fiyatları için yargı yolunu işaret ettiği ve pek çok esnafın da eski fiyata döndüğü bilgisine yer verildi. 
Kaynak: ntv.com.tr

Bu haber 280 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI