Bugun...''DOĞRU BESLEN, SERİN KAL''
Tarih: 07-07-2018 20:25:48 + -


Sağlıklı bir yaşam için önemli olan, yeterli sıvı tüketiminin ve doğru beslenmenin sıcak yaz günlerinde önemi artıyor. Kahramanmaraş’ta Bugün Gazetesi Diyetisyen Sevgi Sevmez’e vatandaşların bu havalarda nasıl beslenmesi gerektiğini sordu.


''DOĞRU BESLEN, SERİN KAL''

Aşırı sıcak havaların gelmesiyle insanların bu havada sağlığına dikkat etmesi açısından neler yapılması gerektiği konusunda bilgi veren diyetisyen Sevmez, şunları söyledi; ‘’En önemli şey su tüketimidir. Sıvı alımından bağımsız bir konu yani günlük ne kadar sıvı tükettiğinizden bağımsız olarak bizim her gün mutlaka bireysel ihtiyaçlardan bağımsız olarak 2-3 litre arasında su tüketmemiz gerekiyor. Şayet sağlıklı bir bireysek.  Vitamin ve mineral kaybını önlemek için maden suyu tüketimi olabilir. Ya da meyve sebzeleri daha çok tüketmek olabilir. Mevsim buna çok uygun yaz meyve sebzeleri de bunun için uygun.’’

Beslenme düzenini konusunda da fikrini aldığımız Sevmez, “Mevsimden bağımsız olarak muhakkak bireylerin ara öğün yapması gerek.  Fakat yaz aylarında günler biraz daha uzun olduğu için öğle ve akşam arasında iki ara öğün tercih edilebilir. Biri saat üç buçuk dört gibi diğeri saat beş buçuk altı gibi. Çünkü yemek yeme saatimiz kabaca saat sekiz olduğu için bu tür bir düzen yapılabilir.”dedi.

Bunaltan, kasıp kavuran, insana kötü hissettiren, işinde, sosyal hayatında zorluklara neden olan kavurucu sıcaklardan birazda olsa korunabilmek için tercih edilmesi gereken gıdalar hakkında aydınlatıcı bilgiler veren Sevmez, ‘’Serinlemek amacıyla insanlar sık sık dondurma yediklerini görüyorum. Bunun tüketim sıklığı kişinin enerji ihtiyacına göre ayarlanmalı. Daha az yağlı, daha az baharatlı yiyecekler. Mideyi yormadan, sindirim sistemini rahatsız etmeden tüketebileceğiniz sebze, meyveler, bulgurlar, zeytinyağlı yemekler ve balık yemeyi tercih edebilirler’’ diye konuştu.

Sıcak havaların bastırmasıyla artan su talebinin kişinin ihtiyacına göre alınması ve doğru miktarda alınması gerektiğini belirten Diyetisyen Sevmez, “Su tüketimi bireyin durumuna göre değişir. Bunun bir hesaplaması vardır. Fakat normal biri için kadınlar iki litre erkekler 3 litre su tüketmelidir. Birey eğer gün ışığında çalışıyorsa bu ihtiyaç artmaktadır” İfadeleriyle sözlerini tamamladı.

HABER: MELTEM GÜLER
Bu haber 865 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 1. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 2. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 3. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 4. futbolun hokkabazları sokakta
 5. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 6. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
VİDEO GALERİ
YUKARI