Bugun...Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'döviz' çağrısı
Tarih: 24-05-2018 00:08:55 + -


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski milletvekilleri ile buluştuğu iftar programında konuşma yaptı. Kurda yaşanan kısmi dalgalanmaya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Kesinlikle Türkiye'deki ekonomik gerçekleriyle uyumlu değildir' dedi. Erdoğan konuşmasında, "Türkiye halkına sesleniyorım kendi milli paramızı dövizle değiştirmeyin milli ve yerlilik budur." ifadelerine yer verdi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'döviz' çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde eski milletvekilleri ile  iftarda bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Cumhur İttifakı  diğerlerinden farklı olarak şahsımı ortak cumhurbaşkanı adayı olarak ilan etti.  Diğer ittifaktaki her parti ise ayrı cumhurbaşkanı adayı çıkardılar. Böylece bu  ittifakın ülkenin yönetimine talip olmak için değil, taktik bir amaçla kurulduğu  ortaya çıkmış oldu." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizde kurda  yaşanan kısmi dalgalanma, kesinlikle Türkiye'nin ekonomik gerçekleriyle uyumlu  değildir. Türkiye geçtiğimiz yıl yüzde 7,4 büyüyen halen bu düzeyde bir büyüme  eğilimini sürdüren bir ülkedir." dedi.

Konuşmasına yarın milletvekili adaylarının tanıtım toplantısını  yapacaklarını ve seçim beyannamesini ilan edeceklerini hatırlatarak başlayan  Erdoğan, "Her zaman söylediğim gibi AK Parti'deki her görev gibi milletvekilliği  de bir bayrak yarışıdır. Kimi bir dönem, kimi birkaç dönem hizmet eden  arkadaşlarımız yerlerini yeni isimlere bırakıyorlar." ifadesini kullandı.

Erdoğan, ara vermiş olanlardan yeniden göreve davet ettikleri  kişilerin de bulunduğuna dikkati çekerek, "Mesela, 24 Haziran listesinde daha  önceki milletvekillerimizden çok sayıda isim yeniden görev üstlendiler. Aynı  şekilde eski milletvekillerimizden bürokraside, sivil toplum faaliyetlerinde  hatta diplomaside faydalandığımız isimler var. Dolayısıyla amaç hizmet etmekse  bunun çok farklı yolları var." diye konuştu.

24 Haziran'da yeni yönetim sistemi devreye girecek diyen Erdoğan, partilerin ilk defa kendi aralarında ittifaklarla milletin karşısına çıkacaklarını söyledi.

Cumhur ittifakına değinen Erdoğan ''Diğer ittifakta da her parti ayrı cumhurbaşkanı adayı çıkardılar. Bu ittifakın ülke yönetimine talip olarak değil taktik bir amaçla kurulduğu ortaya çıktı. Milletimizin karşısına riyasız, hesapsız, kitapsız çıkıyoruz. Muhalefet partileri kendi aralarında okadar çok ala vereye girmiş ki biz takip etmekte zorlanıyoruz.'' dedi.

''Bizim alengirli işlere aklımız ermez bizim siyasetimiz samimiyet siyasetidir'' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''İttifak içerisinde olduğumuz partilerle hangi koşullarla ittifak yaptığımızı milletimiz ile paylaştık'' ifadelerini kullandı.

Doğrudan milletin iradesiyle gelinen Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin  yerinin ayrı olduğunu vurgulayan Erdoğan, AK Parti'yi kurdukları günden beri hep  milli iradenin ve onun tecelligahı olan Meclisin önemine ve üstünlüğüne işaret  ettiklerini belirtti.

Erdoğan, bunun için AK Parti'yi milletin kurduğunu, bugüne kadar  verdikleri tüm mücadeleleri de millet için ve milletle yürüttüklerini  söylediklerini aktararak, "Sizlerin, Mecliste AK Parti safında verdiğiniz  mücadeleyi de işte bu çerçevede değerlendiriyor ve bir kez daha teşekkür  ediyorum." dedi.

"24 HAZİRAN SEÇİMLERİ HERHANGİ BİR SEÇİM DEĞİLDİR"

Her seçimin önemli olduğuna ama 24 Haziran seçimlerinin ise Türkiye  için çok daha farklı bir öneme sahip olduğuna dikkati çeken Erdoğan, 2014 yılının  Ağustos ayında ilk defa cumhurbaşkanının doğrudan milletin oylarıyla  belirlendiğini hatırlattı.

Erdoğan, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinin eski sistemin artık iyice  tökezlemeye başladığının işaretleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Ardından 15 Temmuz darbe girişimi hadisesini yaşadık. 15 Temmuz'dan  sonra bu ülkede artık hiçbir şeyin eskisi gibi devam edemeyeceği bir kez daha  ortaya çıktı. Milliyetçi Hareket Partisi'nin desteğiyle ülkemizde yönetim  sistemini kökten değiştirmeye yönelik bir anayasa değişikliği yaptık ve bunu  milletimizin takdirine sunduk.

16 Nisan'da milletimiz tarafından kabul ve tasdik edilen bu anayasa  değişikliğiyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçme kararı aldık. Anayasa  değişikliğine göre, seçimlerin 2019 Kasım'ında yapılması gerekiyordu, sizlerin de  yakından takip ettiği sürecin sonunda 24 Haziran'da erken seçime gitme kararı  aldık. Bu seçimle yeni yönetim sistemimiz de devreye girmiş olacak. Dolayısıyla  24 Haziran seçimleri herhangi bir seçim değildir."

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin aynı gün  yapılacağını belirterek, bu seçimlerde ilk defa partilerin kendi aralarında  ittifaklar kurarak, milletin karşısına çıkacaklarını anlattı.

AK Parti'nin, MHP ve BBP'nin de desteklediği Cumhur İttifakı ile  seçime gittiğinin altını çizen Erdoğan, "Buna karşılık ana muhalefet partisinin  öncülüğünde ayrı bir ittifak kuruldu. Ayrıca herhangi bir ittifaka dahil olmadan  seçime giden partiler de mevcut. Cumhur İttifakı, diğerlerinden farklı olarak  şahsımı 'ortak cumhurbaşkanı' adayı olarak ilan etti. Diğer ittifaktaki her parti  ise ayrı cumhurbaşkanı adayı çıkardılar. Böylece bu ittifakın, ülkenin  yönetiminde talip olmak için değil, taktik bir amaçla kurulduğu ortaya çıkmış  oldu." değerlendirmesinde bulundu.

"TAMAMEN HASBİ BİR ŞEKİLDE ÇIKIYORUZ"

"Biz, her zaman olduğu gibi yine riyasız, hesapsız, kitapsız tamamen  hasbi bir şekilde çıkıyoruz." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Muhalefet partileri kendi içlerinde ve kendi aralarında o kadar çok  alavere dalavereye girmiş durumdalar ki biz takip etmekte dahi zorlanıyoruz. Bir  bakıyorsunuz milletvekilleri gidiyor geliyor, bir bakıyorsunuz başka adayların  imza barajını aşabilmesi için teşkilatlar seferber oluyor, bir bakıyorsunuz  listelerde olmadık isimlere yer veriliyor. Açıkçası bizim öyle alengirli işlere  aklımız ermez.

Bizim siyasetimiz, samimiyet siyasetidir, bunun için cumhurbaşkanı  adaylığımızı vakitlice ilan ettik. İttifak içinde olduğumuz partilerle hangi  şartlarda bir araya geldiğimizi milletimizle paylaştık. Önceki gün milletvekili  aday listemizi de Yüksek Seçim Kuruluna teslim ettik. Bütün bunların ardından da  'Vakit Türkiye vaktidir; vakit birlik vaktidir' deyip, irade, erdem, cesaretle  Türkiye'yi şahlandırmak için yola çıktık."

Cumartesi günü Erzurum ile mitinglere başladıklarını açıklayan  Erdoğan, "Her gün bir veya iki ilde mitingimizi yapacak, ayrıca iftar programları  ve televizyon programlarıyla seçimlere kadar durmadan çalışacağız." dedi.

Erdoğan, aday listelerinin eksiği veya fazlasının olabileceğine de  değinerek, "Ama şundan herkes emin olsun ki, milletimizin huzuruna mümkün olan en  ideal kadroyla çıkmak için samimi bir gayret ortaya koyduk. Listeler açıklanana  kadar elbette tatlı bir rekabet, yarış olmuştur. Pazartesi akşamından itibaren  bütün bunlar geride kalmıştır. Bundan sonra herkese düşen görev, 24 Haziran'a  kadar tüm gücüyle ve imkanlarıyla AK Parti çatısı altında çalışmaktır." diye  konuştu.

Salondaki milletvekillerine, "AK Parti'nin seçimlerdeki en büyük  güçlerinden biri de sizlersiniz." şeklinde seslenen Erdoğan, "Geçmişte Meclis  çatısı altında edindiğiniz tecrübeler, teşkilat çalışmaları konusundaki  birikiminize, desteğinize ve katkınıza ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

"HERKES LİYAKAT SAHİBİDİR"

Erdoğan, pazartesi günü Bosna Hersek dönüşü uçakta gazetecilerle  yaptığı sohbetteki bazı ifadelerinin bir kısım kişilerce yanlış anlaşıldığını  öğrendiğini aktardı. AK Parti'nin gerek bu listede yer alan, gerekse geçmiş  seçimlerde aday gösterdiği herkesin liyakat sahibi olduğunu vurgulayan Erdoğan,  şöyle devam etti:

"Öyle olmasa zaten partimizde görev alamazlar. Milletvekillerimizden  beklentimiz, partimizi seçim çevrelerinde ve Mecliste en güçlü şekilde temsil  etmeleridir. Seçim çevresiyle irtibatı zayıf, Mecliste herhangi bir varlık  gösterememiş, üstelik de milletvekilliğinin asgari gereği olan komisyon ve genel  kurul çalışmalarını dahi ihmal etmiş isimlerin durumunu elbette dikkate aldık.

Ama her dönem bu yüzden liste dışı bıraktığımız isimlerin sayısı bir  elin parmaklarını dahi geçmez. Bu tür istisnalar dışındaki her arkadaşımız,  özellikle Allah ömür verdikçe beraber yol yürümek benim için bir şereftir,  şereflerin en büyüğüdür. İşte bugün burada sizlerle olan birlikteliğimiz bunun en  büyük ispatıdır. Rabbime bana sizler gibi yol, dava ve çalışma arkadaşları  verdiği için hamdediyorum. İnşallah 24 Haziran'da seçilecek milletvekillerimizle  de aynı şekilde mesai sarf edecek, milletimizle birlikte hizmet vereceğiz."

"GERİSİ GAYRET, ZAMAN, NASİP MESELESİDİR"

Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisinin seçilmesi, Mecliste AK  Parti'nin en güçlü şekilde temsil edilmesi için önce kendi aralarındaki birliği,  beraberliği, kardeşliği ve dayanışmayı güçlü tutmaları gerektiğinin altını çizdi.

AK Parti'nin, diğer bazı partiler gibi tüm enerji ve zamanını iç  mücadelelerine harcayan bir parti olmadığına ve olmayacağına dikkati çeken  Erdoğan, "Bizim için asıl olan milletimize hangi hizmetleri verebildiğimiz,  ülkemize hangi projeleri kazandırabildiğimizdir. Gerisi gayret, zaman, nasip  meselesidir. 'Kim var?' denildiğinde, sağına soluna bakmadan 'Ben varım' diyenler  oldukça, bu dava hep daha ileriye gidecektir. 24 Haziran için de 'Kim var?' diye  bakıyoruz ve hamdolsun arkadaşlarımızın çok büyük bir bölümünün burada olduğunu  görüyoruz." diye konuştu.

"KESİNLİKLE TÜRKİYE'NİN EKONOMİK GERÇEKLERİYLE UYUMLU DEĞİLDİR"

Konuşmasında, son günlerde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmayla  ilgili görüşlerini de paylaşmak istediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Ülkemizde, kurda yaşanan kısmi dalgalanma, kesinlikle Türkiye'nin ekonomik  gerçekleriyle uyumlu değildir. Türkiye, geçtiğimiz yıl yüzde 7,4 büyüyen halen bu  düzeyde bir büyüme eğilimini sürdüren bir ülkedir. İhracatımız nisan ayı sonu  itibariyle 161 milyar doları geçti. Yıl sonunda 170 milyar doları aşacak  görünüyor." diye konuştu.

Turizmde 40 milyonun üzerinde turist, 30 milyar doların üzerinde  turizm geliri bekledikleri bereketli bir sezona adım attıklarına işaret eden  Erdoğan, "Bankalarımız, Amerika'daki, Avrupa'daki muadil kuruluşlarının iki katı  daha güçlü sermaye yeterlilik rasyosuna sahiptir. Kamu borçlarının yüzde 8,4 olan  milli gelirimize oranı bakımından da gelişmiş ülkelerin çoğunun önündeyiz."  ifadelerini kullandı.

Böyle bir ortamda Türkiye'deki döviz kurunun yükselmesinin  sebeplerinin doğru tespit edilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "Her şeyden  önce kurdaki dalgalanma sadece ülkemizle ilgili değildir. Küresel düzeyde yaşanan  bir sorundur." şeklinde konuştu.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin bu dalgalanmayı daha derinden  hissettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ülkemizle ilgili uluslararası alanda eskiden beri var olan kimi  olumsuz yaklaşımların etkisiyle bizim bu süreçten biraz daha fazla etkilendiğimiz  de bir gerçektir. 15 Temmuz darbe girişiminden, terörle mücadele operasyonlarına,  sınır ötesi harekatlarına kadar her konuda yalnız bırakılan ve haksız yere töhmet  altına sokulan Türkiye, benzer bir durumla karşı karşıyadır. Bir kez daha  söylüyorum; finans piyasalarındaki gelişmelerin, ekonomimizin gerçekleriyle bir  ilgisi yoktur. Bununla birlikte ortada üstesinden gelemeyeceğimiz bir sıkıntı da  yoktur.

Şahsım başta olmak üzere Başbakanımız ve ekonomi yönetimimizle  gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ekonomi yönetimi içerisinde farklı düşünen  arkadaşlarım da olabilir, onu da açık söylüyorum. Milletimizi huzursuz etmeye  yönelik dedikodulara kimse itibar etmesin. Şu hususun herkes tarafından  bilinmesini istiyorum, Türkiye olarak, makro finansal istikrarı önemsiyoruz.  Seçimin hemen ardından enflasyonu indirmek ve cari açığı azaltmak için gereken  tedbirleri bir defa kesinlikle çok daha farklı bir şekilde devreye  sokacağız."

"Kısa vadede kurdaki dalgalanmanın önünü kesebilecek imkanlara da  sahibiz" ifadesini kullanan Erdoğan, ekonomi ile ilgili farklı görüşlerin  tartışılmasının başka, serbest piyasa kuralları ve kurumlarının işleyişinin ise  daha farklı bir şey olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye, serbest piyasa ekonomisini tüm kurallarıyla ve kurumlarıyla  uygulayan bir ülkedir. Bugün olduğu gibi yeni yönetim sisteminde de para  politikalarında küresel yönetişim ilkelerine bağlı kalmayı sürdüreceğiz ama  küresel yönetişim biçimlerinin de ülkemizi bitirmesine müsaade etmeyeceğiz, onu  da açıkça söylüyorum. Özellikle mali disiplinin süreceğinden ve finansal  istikrarın gereğinin yapılacağından kimsenin şüphesi olmasın. Ben tüm halkıma tüm  vatandaşlarıma sesleniyorum, lütfen kendi yerli paranızı dövize değişmeyin. Yerli  paramızla hareket etmeye devam edelim. Millilik budur, yerlilik budur,  vatanseverlik budur. Eğer buna sahip çıkarsak bilesiniz ki yarınlar bizim için  çok daha farklı olacaktır. Bugüne kadar pek çok badireyi atlatmış olan Türkiye  Allah'ın yardımı ve milletimizin desteği ile bu meselenin de üstesinden  gelecektir."

"BİZİM SİZİNLE GÖNÜL BAĞIMIZ ASLA KOPMAZ"

AK Parti'li olmanın kolay olmadığını ve bu sıfatı taşımaya talip  olmanın vesayetle mücadeleye azmetmek demek olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle  devam etti:

"Bu sıfatı üstlendiğimizde bölgemizde PKK'sından FETO'suna kadar,  DEAŞ'ına kadar ne kadar terör örgütü varsa hepsinin karşısına çıkmayı göze aldık  demektir. Bu sıfatla dışarıya yöneldiğimizde 'one minute'den başlayıp 'dünya  5'ten büyüktür' itirazına kadar bütün bunlar koca bir yükü üstlendik demektir. Bu  sıfatla yola çıktığımızda Türkiye'yi cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların  üç kat, beş kat, on kat fazla hizmetle tanıştırmaya ahdettik demektir. Bu sıfata  bir defa sahip olduğumuzda durmak yok yola devam misali ülkeye ve millete hizmet  yolculuğunuz hiç bitmeyecek demektir. Sizler AK Parti'li olmuş ve bu sıfatı bir  daha çıkarmamacasına yüreğine nakşetmiş kardeşlerimizsiniz. Onun için nerede  olursanız olun bizim sizinle gönül bağımız asla kopmaz."

Merhum Neşet Ertaş'ın, "Gönül dağı yağmur, boran olunca, akar can  özümden sel gizli gizli, bir tenhada can cananı bulunca, sinemi yaralar dil gizli  gizli. Dost elinden gel olmazsa varılmaz, rızasız bahçenin gülü derilmez,  gönülden gönüle gider yol gizli gizli" şeklindeki dizelerini aktaran  Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Evet, bizim gönüllerimiz arasındaki o yol Allah'ın izniyle hiçbir  zaman kapanmayacak. AK Parti'nin mücadelesi Türkiye'nin mücadelesidir, öyle ki AK  Parti'nin kaderi ile Türkiye'nin kaderi adeta özdeş hale gelmiştir. Bunun için  Türkiye'ye saldıranların öncelikli hedefi AK Parti oluyor. Şu anda yapılan da  şurada bir ay var, Türkiye'de AK Parti'yi nasıl sindiririz budur, hatta Erdoğan'ı  nasıl sindiririz, budur.

Sizlerden AK Parti'ye değil, ülkenize sahip çıkmanızı, milletimize  sahip çıkmanızı, evlatlarınızın geleceğine sahip çıkmanızı istiyorum. 24 Haziran  bu bakımdan tarihi bir dönüm noktasıdır. Türkiye'nin 16 yıllık kazanımlarına  saldıranlara, geleceğini karartmak isteyenlere hep birlikte fırsat vermeyeceğiz.  Bunun yolu seçimlere kadar sahayı karış karış dolaşmaktan, milletimizin  kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırmaktan, gönüller kazanmaktan  geçiyor."

Katılımcılara "Sizleri sahada hep beraber görmek istiyorum" diye  seslenen Erdoğan, "Unutmayınız, 24 Haziran'dan sonra cumhurbaşkanlığı hükümet  sistemini hayata geçirdiğimizde ülkemizi birlikte yöneteceğiz ama bunun için önce  24 Haziran'da hem cumhurbaşkanlığında, hem milletvekilliğinde çok iyi bir netice  elde etmemiz gerekiyor. Gayretiniz, fedakarlığınız, katkınız, muhabbetiniz,  sevginiz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum." ifadelerini  kullandı.

Tüm katılımcıların ramazanı şerifini tebrik eden Erdoğan,  katılımcılara çalışmalarında başarılar diledi.
Bu haber 409 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI