Bugun..."ÇOCUKLARINIZI SANATA SPORA YÖNLENDİRİN"
Tarih: 21-09-2018 18:49:29 + -


Kahramanmaraş Madde Bağımlılığı ile Mücadele Derneği ve Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Dernekler ve Daire Başkanlığı tarafından, Necip Fazıl Kültür Merkezinde madde bağımlılığıyla mücadele konusunda STK, muhtarlar ve iş dünyasıyla birlikte bilgi semineri düzenlendi.Kahramanmaraş Madde Bağımlılığı ile mücadele derneği başkanın açılış konuşmasından sonra Psikolog Oya Birsen seminerde yaptığı konuşmalarda önemli bilgiler verdi. Seminerde bağımlılıktan kurtulmanın yoları ve çocukların erken yaştan itibaren sanata, spora yönlendirilmesinin altı çizildi.

Kahramanmaraş genelindeki tüm rehber öğretmenlerini bağımlılık eğitiminden geçirdiklerini ifade eden psikolog Birsen,  “Geçen sene milli eğitimle birlikte iki yıldır sürdürdüğümüz başka projemiz daha var. Aile Sosyal Politikalar bakanlığımızdan, belediyemizden il Sağlık Müdürlüğü personellerinden, ilimizde ihtiyaç duyan okullarına bağımlılık eğitimi yapıldı. Bağımlılık eğitimlerini çoğunlukla lise ve üniversite gruplarına veriyoruz. Bağımlılık merakla gelişen bir alışkanlıktır. Liselerimizden talep geldiğinde, rehber öğretmenlerimizin yetişemediği durumda madde bağımlılığı eğitimlerini veliler isterse velilere, öğretmenler isterse öğretmenlere, öğrenciler isterse öğrencilere bağımlılıkla ilgili eğitimlerimizi yapıyoruz. Dulkadiroğlu İlçe Sağlık Müdürlüğümüzün içinde bağımlılıkla ilgili danışma merkezi açıldı. Bu konuyla sorunları olan kişilerin, çok rahatlıkla bize gelip başvuru yapabiliyorlar. Bir bağımlı ailesi veya sadece bilgi almak için gelen vatandaşlar hem halk sağlığı müdürlüğümüzde ki uzman arkadaşlara hem de Dulkadiroğlu ilçe sağlık müdürlüğünde ki birimlere başvuru yapıp ayaktan tedavi yapılandırmanızı çeşitli ihtiyaçlarınızı doğru elden tedavinin planlanmasını sağlıyoruz.  Sadece merak edip gelen velilerimiz var. kaygılı olan insanlarımız ve arkadaşı ve eşi için endişelenen insanlarımız var” açıklamalarında bulundu.

“20 YIL ÖNCE KAHRAMANMARAŞ’TA 10 TANEDEN FAZLA MADDE BAĞIMLISI YOKTU”

Bağımlılığın yaşı, cinsiyeti, ekonomik durumu ve dini fark etmediğinin altını çizen Birsen, şu şekilde konuştu: “Bunlar alt ekonomik sınıf dediğimiz kişilerin sorunu değil. Bugün her mahallede her sokakta okullarımızın çevrelerinde öğrencilerimize tuzak kurmaya çalışan çok insan var. Ben 20 yıl önce Kahramanmaraş’a geldiğimde 10 taneden fazla madde bağımlısı yoktu. Şu anki sayıları telaffuz etmek istemiyorum. Maraşlılar şehirlerinde böyle bir şey olacağını kabullenmekte çok zorluk çekiyorlar.  Sizin dini inancınızın, ahlaki etik değerlerinizin, kapalı toplum olmanızın bunu engellemeye bu yolu yok.  Çünkü siz uyuşturucu ticaretinin geçiş yolunda genç nüfusu olan, ekonomik olarak iyi sayılabilen bir şehirsiniz.”

“SAĞLAM RUH SAĞLAM VÜCUTTA OLUR”

Eylem planlarından mütevellit artık çocukların sokaklarda kalmasının yerine spora, kültürel aktivitelere davet ettiklerine dikkat çeken Birsen  “Sizlere mesleki olarak bir tavsiyem var. Çocuğunuzu bir sanat etkinliğine yâda spora yönlendirdiğiniz müddetçe madde bağımlılığı ile ilgili süreçlerde bir sıkıntı yaşamıyoruz.  Güvenli alanlarda çocuklarımızın eğleniyor olması, gençlik merkezlerine götürülmesi iyi bir aşama kat etmemizi sağlar. Ben daha 12 yaşındayken Bulgaristan’da çocukların gençlik merkezlerine götürülüp, çeşitli sporla ilgilenmesini gerçekleştiriyorlardı. O zaman sporcu nasıl yetişir anladım. İlkokul birinci sınıftan itibaren çocukların gençlik merkezlerine yönlendirilip spor ve sanatın herhangi bir alnıyla tanıştırılması lazım. Sağlam kafa, sağlam vücutta olduğu gibi sağlam ruhta sağlam vücutta olur.  Çocuklarımız sanatla, sporla, edebiyatla ne kadar tanıştırılırsa yanlış alışkanlıklara yanlış meraklara daha az girerler. Bağımlılıkta en önemli kriterlerden birincisi arkadaş etkisinden çok meraktır. Merak etmek iyi şeydir. Ama merak edilecek şeyle edilmeyecek şeylerin farkına varılması lazım. Bilimi ve bir şeyi daha nasıl iyi yapabileceğiniz merak edin. Ama ucunda yüzde 100 ölüm olan bir şeyi merak etmenin mantığı yoktur.  ” ifadelerini kullandı.

“İLİMİZDE TEDAVİYE YÖNELİK BİR AMETEMİN ACİLEN KURULMASI LAZIM”

Madde bağımlılığı vücudun birçok işlevini bozacağından bahseden Birsen “ Parçalanmış ailede madde bağımlılığı olur zihniyetinden uzak durun. Çocuklarınızın ne zaman olursa olsun arkadaşlarını tanımalısınız. Bağımlılık tedavileri aile ve devlet desteği, tedavi sistemi, STK’lar olmazsa çok zor. Bunun için şehirde madde bağımlılığı ile ilgili bir dernek bulunmasından dolayı memnunum.  İlimizde tedaviye yönelik bir AMATEM’in acilen kurulması lazım. Bağımlılık yapıcı maddeler tütün alkol, eroin, morfin vb. ürünlerdir. Tütün daha çok bağımlılık yapan bir maddedir. Alkol ve tütün bağımlılığı diğer maddelerin kullanımına geçişi sağlar. O nedenle biz eğitimimizde bunlardan da bahsediyoruz” dedi.

“MADDE BAĞIMLILIĞIN İRADESİZLEŞTİREN BİR YAPISI VAR”

Esrar ve LSD gibi uyuşturan maddeleri kullananların kullandıkları sırada kimseye hiçbir şey yapmadıklarını belirten Birsen “Bunların yoksullukları başladığında aynı kişi değildir. Uyaran maddelerde ki risk ise kullanıldığı anda davranışı değiştirir. Hep söylüyoruz tinerciler bıçakla saldırdı. İşte bunlar uyaran maddelerdir. Bir şeyi yok saymak var olan gerçeği ortadan kaldırmaz. Bonzai ve Jamaika’da nasıl tedavi edileceği ile ilgili ritüelde sorun var. Ama bir eroin, kokain, alkol ve tütün bağımlısının tedavisinin ritüelleri bellidir. Kişi tedavisine düzgün devam ederse ve aile desteği alırsa tedavi edilebilir. Denetimli serbestlik ilk kurulduğunda madde bağımlıları ile başladık. Biz küçük bir grupta yüzde 50 başarı sağladık. Riskli grubumuz olan 18-24 yaş arası tedavi olmayı bir türlü kabul edemiyorlar. Başarılı olduğumuz grup 30 yaşın üstü. Çünkü onların bir ailesi olduğundan dolayı pişmanlık duyuyorlar. Uyuşturucu beyni uyuşturuyor. Ve kişi için sadece o maddeyi vücuduna almak önemli. Madde bağımlılığın iradesizleştiren bir yapısı var. Kişi kendinin farkında değil. Kullanan kişiler kendini köpek zannedip yerlerde sürünüyorlar. Havuza atlıyorum diye 5. Kattan atlıyorlar. Bu maddeyi ilk kullananlar kendini iyi hissediyorlar ve o hissi bulabilmek için tekrar kullanıyorlar. Bu maddenin en büyük yanıltıcılığı budur” ifadelerini belirtti.

“BU BAĞIMLILIĞIN YAŞI, CİNSİYETİ VE SİYASİ GÖRÜŞÜ YOKTUR”

Kişilere bunun bir zehir olduğunu, sosyal ve cinsel hayatını etkilediğini anlatmamız gerektiğini belirten Birsen, şu cümleleri kullanarak sözlerine son verdi: “Bu bağımlılığın yaşı, cinsiyeti ve siyasi görüşü yoktur. Birisi size bunu baş ağrısı hapı diye yutturur. Bağımlıların kendine güveni azalı, prensipleri ve değerleri yok olur. Bağımlılar çeşitli hastalıklara yalanıp o hastalıktan dolayı ölebilirler. Ve her türlü tehlikeyi yapabilirler. Yokluğunu hissettiklerinde kendilerine en yakın kişileri bile vurabilirler. Beyin hücreleri ölüyor. Bizim amacımız tedavileri başlatmak başladıktan sonrada bunun çaresini bulabileceğimize emin olabilirsiniz”

Seminere AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal, Sosyolog Şükrü Bilgiç katılım sağladı.

HABER-FOTO: MERT POLAT
Kaynak: kahramanmaraş'ta bugün gazetesi

Bu haber 352 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI