Bugun...CHP'de kurultay gerilimi sürüyor
Tarih: 05-08-2018 21:39:04 + -


CHP'li Muharrem İnce, "Bir Kez Daha Uyarıyorum! CHP, yaşanan gelişmelerden sonra kurultay için bir gün bile beklememelidir çünkü kurultayın toplanması kararı artık delegelerin sayısının yeterli olup olmadığı aşamasını çoktan geçmiştir." ifadesini kullandı.


CHP'de kurultay gerilimi sürüyor

İnce, yaptığı yazılı açıklamada, partide son dönemde yaşanan  gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"CHP, yaşanan gelişmelerden sonra kurultay için bir gün bile  beklememelidir çünkü kurultayın toplanması kararı artık delegelerin sayısının  yeterli olup olmadığı aşamasını çoktan geçmiştir." değerlendirmesini yapan İnce,  sayısal yeterlilik ve siyasal isteğin delege ve üyelerde fazlasıyla mevcut  olduğunu belirtti.

Siyasal Partiler Kanunu'nun kurultay delege sayısının beşte birinin  imzasını noter şartı aranmaksızın yeterli gördüğüne dikkati çeken İnce, "Kendi  tüzüğüyle demokratik bir ilkeyi rafa kaldırmış bir parti olmak, başlı başına  olumsuz bir durumdur. Bu gerçek ortadayken, 630 imzalı kurultay talebini çeşitli  gerekçelerle yok saymak demek, mevcut durumu kavramamak demektir. Takınılan bu  tavır, sorunları doğurduğu sonuçlar bakımından geri dönülmez bir noktaya doğru  taşımaktadır." görüşünü paylaştı.

Partinin yenilenmesinin, örgütleriyle seçmenleriyle ve tüm halkla olan  ilişkilerinde sarsılmaz bir güven ortamı tesis etmesinin gerekliliğine işaret  eden İnce, şunları kaydetti:

"Parti yönetiminin imza süreci içinde gösterdiği tutum, ne yazık ki  sadece bugün için değil gelecekte de partililer adına utanılacak bir durum ortaya  çıkarmıştır. 'İmza bulamazlar' söylemiyle başlayan lakaytlık, 'Şu kadar imza  getirin kurultayı hemen toplayalım' iddiasına dönüşmüştür. Karşımızda duran  sorunu algılamaktan uzak olan bu açıklamalar, imzalar verildiğinde ise sorumsuz  ve keyfi değerlendirmeler yapılarak sürdürülmüştür. Bu görüntü kendi örgütüne,  seçmenine ve halkına yabancılaşma görüntüsüdür. Bu tutarsız zihin hali, akıl  tutulmasına yakalanma halidir. Önümüzde hazırlıklarına süratle başlanması gereken  bir yerel seçim var. Bu ciddiyetsiz anlayışla seçimlere gidilmesi durumunda  sonuçları tahmin etmek zor olmayacaktır."

"SİYASET SOKAĞA KARŞI, HALKA KARŞI YAPILMAZ"

24 Haziran'daki seçimlerin ardından uyarılarda bulunduğunu ve buna  devam ettiğini bildiren İnce, bu durumu partisine duyduğu sorumluluğun gereği  olarak nitelendirdi.

Partide değişim bekleyenlerin ümitlerini kaybetmeye başladığını  aktaran CHP'li İnce, şöyle devam etti:

"Bugün CHP’ye oy veren seçmenlerin çoğunluğunda, 'partide değişim  olmayacağına' yönelik güçlü bir inanç ortaya çıkmaktadır. Bu inancın, istifa  etmek, oy vermemek, seçimlere katılmamak gibi istenmeyen mecralara yöneleceği  hususunda ciddi endişeler şimdiden belirmiştir. Bu nedenle, partide değişimi  ertelemek, seçmene rağmen ve hatta seçmene karşı politika yapmak anlamına  gelmektedir. Değişim talebini görmezlikten gelen değerli delege kardeşlerim,  sorumluluk sizlerindir. Sizlerin bu koşullarda nasıl davranmanız gerektiği  konusunda ben dahil kimseye danışmaya, kimseyi dinlemeye ihtiyacınız yoktur.  Evinizden çıkıp, sokaktaki sıradan insanlara düşüncelerini sormanız yeterlidir.  Üstlendiğiniz görevin, partinize ve ülkenize duyduğunuz sorumluluğun gereği  budur. Siyaset sokağa karşı, halka karşı yapılamaz. Parti olmak, partili olmak,  halkla birlikte hareket edildiğinde amaca uygun sonuçlar ortaya  çıkarır. Partiler, ulaşılması hedeflenen toplumsal amaçlar için, en güçlü  kurumsal araçlardır. Onları değerli kılan amaçlarıdır, idealleridir. Kişiler ya  da kişisel çıkarlar değildir."

Öte yandan çağrı heyetince olağanüstü kurultaya yönelik toplandığı  ifade edilen delege imzalarının detayı paylaşıldı.

Buna göre, 630 imza toplandığı, Parti Meclisinden 13,  milletvekillerinden 10, İstanbul'dan 73, İzmir'den 27, Ankara'dan 23 delegenin  imza verdiği belirtildi.

Olağanüstü kurultay çağrısının Tunceli, Sinop, Çankırı ve Amasya'daki  delegelerden karşılık bulmadığı ifade edildi.
Bu haber 1022 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI