Bugun...CHP'de kriz büyüyor!
Tarih: 06-02-2019 09:50:40 + -


CHP’nin İYİ Parti ve HDP ile ittifak kararı partide çatlağı beraberinde getirdi. CHP içindeki bazı isimler HDP ile ittifaka karşı sert mesajlar verirken bazı isimler de tüm ittifak olasılıklarına kapıyı kapattı. CHP eski Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ise, “Türkiye'nin kurucu partisinin, Türkiye'yi bölüp parçalamaya çalışan bir yapıyla iş birliği yapması mümkün değil” dedi.


CHP'de kriz büyüyor!


İYİ Parti ve HDP ile ittifak CHP'de derin bir çatlağa neden oldu. Partideki bazı isimler, CHP'nin terörün siyasi uzantısı HDP ile ittifak kurmaması gerektiğini ifade ederken bazı isimler de partinin hiç bir ittifak içinde yer almaması gerektiğini ifade etti. Partimin HDP ile yakınlaşması olmaması lazım ve olmadığını da düşünüyorum diyen CHP eski Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, "Türkiye'nin kurucu partisinin, Türkiye'yi bölüp parçalamaya çalışan bir yapıyla iş birliği yapması mümkün değildir." dedi.

FETÖ MERKEZLİ GRUPLAR

CHP İzmir eski Milletvekili Birgül Ayman Güler, Kemal Kılıçdaroğlu yönetiminin ittifak arayışlarına yazdığı bir bir gazete için yazdığı makale ile tepki gösterdi. Güler özetle şunları kaydetti: Muhalefet cephesinin CHP-İP-HDP-SP adlı dört ortağı, tek bir hedefe kilitlenmiş bulunuyorlar: “AKP düşsün!” Bunların içinde en hiddetlilerin FETÖ merkezli gruplar oldukları görülüyor. CHP ile İP’in bu süreci ‘tavanda değil tabanda ittifak’ diye başlattıklarını hiç unutmamalı. Bu söz, seçmenlerine ‘zorunluyuz’ ruhunu şırınga etmek içindi; yoksa söyledikleri şey işin doğasına tersti. Nitekim yeterince zaman geçince ‘tavanda ittifak’a oturdular. İlleri ilçeleri aralarında paylaştılar. Ardından sahneye gizli ortak HDP çıktı; Adana, İstanbul ve İzmir’de aday çıkarmayıp bunları destekleyeceğini ilan ederek boy verdi. İttifak dediğin laftan ibaret değil."

Metin Lütfü Baydar, CHP'deki parti içi işleyişi eleştirdi. Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibinin kafalarındaki adayları PM üzerinden resmileştirdiğini aktaran Baydar, "İttifak konusuna hiç girmeyelim. Onun ne kadar vahim bir hata olduğunu seçim gecesi anlayacağız" ifadelerini kullandı. Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş "Bana göre her parti kendi adayıyla girmeliydi. Bence ittifaklar kurup ülkeyi ikiye böler gibi kutuplaştırmanın gereği yok" derken, partide önemli görevlerde bulunan Onur Öymen şunları kaydetti: "Bence her parti seçimlere kendi adaylarıyla girmelidir. İttifak doğru değildir ve kural olarak da yapılmamalıdır. HDP ile işbirliği yapılıyor söylemleri konusunda ittifak olmasaydı bu söylemler olmazdı."
Kaynak: YENİ ŞAFAK

Bu haber 499 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI