Bugun...Cezalar yüzde 60 azalıyor
Tarih: 25-05-2018 00:06:10 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan, karayollarında geçiş ihlaline ilişkin para cezalarının yüzde 60 oranında azaltılmasını da içeren kanunu onayladı.


Cezalar yüzde 60 azalıyor

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa'nın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile  104'üncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 7144 sayılı Bazı  Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'u onaylayarak yayımlanmak üzere  Başbakanlığa gönderdi.

Kanuna göre, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun'a  dayanılarak çıkarılan karar, yönetmelik ve tebliğler uyarınca faaliyet izni veya  yetki belgesi almaksızın ticari faaliyette bulunanlar, 50 bin Türk lirasından 250  bin Türk lirasına kadar idari para cezası ile cezalandırılacak ve yetkisiz  faaliyetin gerçekleştirildiği iş yerindeki tüm faaliyetler bir aydan 6 aya kadar,  tekrarı halinde ise sürekli olarak durdurulacak.

Kanunla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygun görüşü ile  Atatürk Orman Çiftliğinin (AOÇ) belirlenen arazisi Gıda Tarım ve Hayvancılık  Bakanlığı ile AOÇ tüzel kişiliğine bir külfet ve yükümlülük getirmemek kaydıyla,  AOÇ Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında yapılacak bir  protokolle Ankara Büyükşehir Belediyesine, hayvanat bahçesi, tema park,  rekreasyon alanları ile buralara gelecek ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını  karşılayacak yapılar yapılmak üzere 29 yıllığına ve bedelsiz olarak tahsis  ediliyor.

Tahsis süresinin sonunda alan içerisindeki her türlü yapı tesis ve  malzeme, bedelsiz olarak Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğüne devredilecek. Tahsis  edilen bu alan, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilecek şartlarla  29 yıla kadar üçüncü kişilere kiraya veya işletmeye verilebilecek.

Tarımsal sulamada kullanılan elektrik

Kanunla tarımsal desteklemelerden yararlanan çiftçilerin tarımsal  sulamada kullandıkları elektrik borçlarının yasal takibe gerek kalmaksızın  tahsili sağlanıyor.

Bu çiftçilerin ödenmeyen sulama işletme, bakım ücreti, su kullanım  hizmet bedeli borcunun yanı sıra tarımsal sulamada kullanılan elektrik enerji  borcu bulunması halinde; DSİ, işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya  tüzel kişi, elektrik dağıtım şirketi veya elektrik perakende satış şirketi,  tarımsal destekleme ödemesi yapacak bankaya borç miktarını bildirecek.

Borç tutarı, çiftçilerin destekleme ödemelerinden mahsup edilerek, DSİ  veya işletme ve bakım sorumluluğu devredilen gerçek veya tüzel kişiye, elektrik  dağıtım şirketine veya elektrik perakende satış şirketine ödenecek.

Toplu taşıma hatlarının işletilmesine düzenleme

Kanuna göre, büyükşehir belediye meclisi, şehir merkezine olan  uzaklık, nüfus ve hattı kullanan sayı kriterleri esas alınarak tespit edilecek  hatlarla ilgili toplu taşıma hizmetlerinin işlettirilmesinde yetkili olacak.

Büyükşehir belediye meclisi kararıyla belirlenen yerlerdeki toplu  taşıma hatlarının işletmesi, o bölgede kurulu taşıma birlik veya  kooperatiflerinden temin edilebilecek. Taşıma birlik veya kooperatiflerine,  belediye bütçelerinden toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli olarak  yararlanacaklara ilişkin gelir desteği ödemeleri yapılabilecek.

Karayolları geçiş ücreti ödememe cezasında indirim

Kanunla karayollarında geçiş ihlaline ilişkin para cezaları yüzde 60  oranında azaltılacak.

Tüm otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayollarında geçiş  ücreti ödemeden çıkış yapan araç sahiplerine, geçiş ücreti ödemeden giriş çıkış  yaptığı mesafeye ait geçiş ücretinin 10 katı tutarında uygulanan idari para  cezası 4 katına indirilecek.

İhlalli geçiş yapan yabancı plakalı araçların 15 gün içinde ülkeyi  terk etmeleri halinde, 15 günlük ödeme süresi geçtikten sonra yapılacak  çıkışlarda geçiş ücreti ile birlikte idari para cezası ve para cezaları tahsil  edilebilecek.

Bu düzenleme, kanun yürürlüğe girmeden önce uygulanan söz konusu  cezalar için de geçerli olacak. Araç sahiplerine tahakkuk ettirilen, ancak  düzenlemenin yürürlük tarihi itibarıyla tahsilatı yapılmayan para cezaları  hakkında ise uygulanmayacak.

"Geçiş ücreti ödemeden otoyollardan geçenlere, geçiş ücretinin 10 katı  tutarında uygulanan idari para cezasının 4 katına indirilmesi" hükmü, Avrasya  Tüneli'nden geçişleri de kapsayacak.
Bu haber 512 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI