Bugun...Cehennem Kapısı
Tarih: 10-10-2018 13:25:32 + -


Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a 290 kilometre uzaklıkta yer alan Cehennem Kapısı, anlatılanlara göre 1971 yılında Sovyet yer bilimciler tarafından doğal gaz arama çalışmaları sırasında açılan devasa bir çukur


Cehennem Kapısı

Yer bilimciler, doğal gaz bulmak için sondaj çalışmaları yaparken zemine kazara doğal gazla dolu bir yer altı mağarasının tam üstüne basınç uyguladılar. Basınçla beraber büyük bir patlama oldu, zemin çöktü ve çevreye zehirli gazlar yayılmaya başladı. Bilim adamları bu gazların neden olabileceği tehlikeyi azaltmak için çukuru ateşe vermeyi planladı. Yangının gaz salınımı sona erdiğinde birkaç gün içinde söneceğini düşünüyorlardı, ama hesapları tutmadı.

1971’den Bu Yana Yanıyor

cehennem kapısı türkmenistan ile ilgili görsel sonucu

 

69 metre genişliğinde ve 30 metre derinliğindeki gaz krateri Cehennem Kapısı, 1971 yılından bu yana alev alev yanıyor. Karakum Çölü’nün tam orta yerindeki Cehennem Kapısı’ndan yükselen alevler, gece karanlığında kilometrelerce uzaklardan bile rahatlıkla görülebiliyor.

Yaklaşık 350 kişinin yaşadığı Darvaza köyünün halkı, Cehennem Kapısı hakkında inanılmaz hikayeler anlatıyor. Bunlardan biri, çukur açılırken yerde büyük bir çökme oluştuğu ve tüm çalışanları yuttuğu yönünde. Hatta çıkan alevler ve zehirli gazlar o kadar korkunç görünüyormuş ki kurtarma ekipleri aşağı inmeye cesaret edememişler. Bir diğer söylentiye göre, çukurdan çıkan alevin büyülü bir etkisi varmış; öyle ki bölgedeki hayvanların yüzlercesi birden alevin bu büyülü etkisine kapılarak Cehennem Kapısı’na ölüm dalışı yapıyorlarmış.

Dünyanın Merkezine Açılan Kapı

darvaza crater ile ilgili görsel sonucu


Derveze, Darvaza adlarıyla da tanınan Cehennem Kapısı’nın dibinden gelen homurtular, tıpkı gece yaydığı ışık gibi çok uzaklara erişebiliyor. Çukurdan gelen bu homurtuya benzer sesler, yöre halkı ve yabancı turistler tarafından cehennemden gelen seslere benzetiliyor. Ürkütücü görüntüsüne ve hakkında anlatılan tüyler ürperten hikayelere rağmen dünyanın dört bir yanından gelen gezginler, Cehennem Kapısı’nı daha yakından görüntülemek için çukurun kenarına kadar gitmeye cesaret gösteriyor.

Macera Meraklılarının Ziyaret Noktası

Macera meraklısı gezginlerin ölmeden önce yapılacaklar listesini süsleyen Cehennem Kapısı, adeta bir bilim kurgu filmi sahnesinden fırlamış gibi görünüyor. Türkmenistan devleti bir dönem buranın kapatılması yönünde çalışmalar yürüttüyse de Cehennem Kapısı’nı kapatmak artık mümkün değil gibi görünüyor.

Çünkü, Cehennem Kapısı içinde biriken yoğun metan gazının çukur herhangi bir biçimde kapandığında sıkışarak büyük bir patlamaya neden olabileceği düşüncesi ağır basıyor. Çevredeki doğal yaşamın korunması için böyle bir risk göze alınamıyor. Türkmenistan’ın turizmine ve bölge halkının refahına olumlu yönde katkı sağladığı düşünülürse, bu etkileyici ve efsanevi çukurun varlığı, aslında zarardan çok fayda sağlıyor.
Kaynak: milliyetemlak.com

Bu haber 328 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI