Bugun...Batıpark’ta 15 Temmuz Güreş Kervanı!
Tarih: 15-07-2019 12:25:51 + -


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Kervan Lezzetler Gurubu’nun katkılarıyla düzenlenen ‘şalvar güreş müsabakaları’ birçok ilden güreşçilerin katılımıyla gerçekleşti. Kervan Pastanelerinin destek verdiği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şalvar Güreş festivalinin MÜSİAD başkanı Sami Kervancıoğlu, Güreş Ağası oldu.


Batıpark’ta 15 Temmuz Güreş Kervanı!

Kahramanmaraş Batıpark Çim Güreş Sahası’nda gerçekleşen şalvar güreş müsabakalarında 400’ü aşkın Pehlivan sahaya çıktı. Türk bayrağı ile Sahaya çıkan Pehlivanlar alkış toplarken Ben Anadolu’yum şiiri ile ünlenen Hacı Gülhan da Batıpark Çim güreş sahasında şiirini okudu.

GÜREŞ AĞASI KERVANCIOĞLU; “BİZ KAHRAMANMARAŞ SEVDALISIYIZ”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şalvar Güreş festivalinin açılışına Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, MÜSİAD başkanı Sami Kervancıoğlu, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Aba Güreşi ve Şalvar Güreşi Asbaşkanı Şahin Hopur ve Eski şampiyon milli güreşçi Harun Doğan katıldı. Kervan Pastanlerinin destek verdiği 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şalvar Güreş festivalinin MÜSİAD başkanı Sami Kervancıoğlu, Güreş Ağası oldu. Güreş Ağası seçilen Sami Kervancıoğlu, Ağalık kıyafetini giydikten sonra, “Biz Kahramanmaraş sevdalısıyız bu şehirden kazandığımızı bu şehre vermeliyiz, her zaman bu şehrin emrindeyiz” dedi.

“HEYECAN DOLU BİR ATMOSFER”

Batıpark Çim Güreş Sahası’nda gerçekleşen şalvar güreş müsabakalarında Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu As Başkanı Şahin Hopur, “Şalvar ve aba güreşlerinin 5 bin yıllık bir tarihi olduğunu, judo dâhil yağlı, karakucak ve serbest güreşlerin şalvar güreşlerinden doğdu. 13 sıklette, 400 sporcunun katıldığı ulusal çapta düzenlenen Şalvar ve aba güreşleri heyecan dolu bir atmosferle icra edildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün, darbe girişimine karşı mücadele veren şehit ve gazileri anma, demokratik kazanımların değerini vurgulama günü. Toplumumuzun ve devletimizin gayretleriyle bertaraf edilen bu tehlikeyi bir daha yaşamamak için demokrasimizi korumalı ve ilerletmeliyiz” dedi. Geçmişte, Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde Mahir Ünal’ın talimatları ile 60 ülkeden katılan bilim adamlarının da katkıları ile geleneksel güreş sempozyumunun Kahramanmaraş’ta, Necip Fazıl Kültür Merkezinde düzenlendiğini, bu güreş sempozyumunun Güreş İhtisas Kulübü ile ortaklaşa hayata geçtiğini ifade ederek, bu sempozyumun da kitaplaştığının altını çizdi. 

“BİZ BU OYUNLARA GELMEYİZ”

Şalvar güreş müsabakalarında Güreşlerin Kahramanmaraş’a hayırlı olmasını temenni eden Ak Partiş Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılınç, 15 Temmuz 2016 gecesinin Türkiye Cumhuriyeti tarihine ve demokrasiye darbeciler tarafından kara bir leke sürüldüğünü kaydetti. Milletvekili İmran Kılınç yaptığı açıklamada; “15 Temmuz, milleti yok sayan küresel vesayet odaklarının taşeronları eliyle işgal girişiminde bulunanlara, milletin tanklarının namlusunu yine millete çevirenlere, hadlerini bildirmek bakımından tarihin en önemli gecelerindendir. FETÖ, Milletimizden gasp ettikleri gücü ve paraları, milletimiz aleyhine kullanarak, beyinlerini yıkadıkları üniformalı teröristleri, kurşun atan ve bomba yağdıran birer makineye dönüştürdüler. FETÖ tankları, silahları ve uşakları, imanlarıyla durduran bir halk olduğunu düşünmemişti. O gece hain terör örgütü FETÖ, genç, yaşlı, kadın, çocuk demeden, masum insanları, korkakça, kalleşçe katlettiler. Milletin iradesini temsil eden TBMM’ne, gözlerini kırpmadan saldırdılar. Aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi asla ve asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Türkiye açık bir şekilde iç savaşın eşiğine getirilecek ve batı idarecilerin iki dudağının arasına hapsedilecekti. Tüm bu kanlı planları Cumhurbaşkanımız ve millet bozdu. Halk ilk defa darbeye karşı‘Yeter, millete rağmen darbe olmaz’ diyerek, rızası alınmadan yapılmak istenilen iktidar gaspçılığına, canı pahasına hayır, dedi. İmanlı bir milleti kimsenin esir edemeyeceğini, ölümü ölümle korkutarak gösterdi. Anadolu’nun masum insanlarına reva görülen terör, darbe, zulüm, kan ve gözyaşına rağmen 15 Temmuz, milletin zaferidir. Aziz milletimiz, tarihi bir duruş sergileyerek, kardeşliğimize sahip çıktı. O gece, kabus dolu dehşet bir geceydi. Allah bir daha milletimize böyle geceler, böyle hainlikler göstermesin” ifadelerini kullandı.

“SPORDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORUZ”

15 Temmuz Kalkışmasında, İstiklal Marşının her bir mısra, hainlerin suratına Türk'ün bükülmez bileği, devletin asil evlatları olarak dikilmiştir diyerek konuşmalarına başlayan Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakçı, “Türk milleti tüm dünyaya bir kez daha vatan, bağımsızlık söz konusu olduğunda damarlarında akan kanın hakkını vermekten geri kalmayacağını haykırmıştır. Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklal ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bugün burada güzel bir organizasyona şahit oluyoruz. Ata sporu olan güreş bizlerin en iddialı olduğu spor dalıdır. Yeni sporcularımızın yetişmesi ve ülkemizi temsil etmesi için umarım bu tür organizasyonlar artarak devam eder. Spora verdiğimiz önem sebebiyle güreş severlere unutulmaz bir gün yaşatacağımıza inanıyoruz. Bu güreşler için Türkiye'nin dört bir yanından yüzlerce güreşçi geldi. Bu tür organizasyonlara hem güreş severler için, hem de unutulmaya yüz tutan geleneksel spor dalları için ihtiyaç var. Halkımızın ve sporseverlerin emrinde olan biri olarak, böyle bir organizasyona katkı sağladığım için güreş adına, Türk sporu adına mutluyum. Sporda önemli adımlar atıyoruz" diye konuştu.

“HUZURUMUZU BOZMAK İSTEYENLERE ALLAH FIRSAT VERMESİN!”

Organizasyonun gerçelşemesinde Sponsor olan MÜSİAD Başkanı Sami Kervancıoğlu,  bu müsabakaların 15 Temmuz ruhu ile özdeşleşeceğini, milli birlik ve beraberliğin zirveye tırmanacağını belirterek, “Bu müsabakalar için bize destek olan, güç kazandıran Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı ve Dünya ETNOSPOR Başkan vekili Dr. Hakan Kazancı ile Türkiye Geleneksel Spor Dalları As Başkanı Şahin Hopur’a çok teşekkür ediyorum. Bu güreşler sebebiyle hem şehrimiz tanınmış olacak, hem de hain darbe kalkışmasını lanetle bir kere daha kınamış olacağız. Allah ülkemizin birliğini ve dirliğini korusun, dirlik ve birliğimizi, huzurumuzu bozmak isteyenlere fırsat vermesin!” diye konuştu.

HABER VE FOTOĞRAF: İLKER YİYEN
Kaynak: maraşbugün

Bu haber 877 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI